Fotó: Iochom Zsolt
A csíkszeredai Tulipán óvoda harmadik éve szervez farsangtemetést, amikor kicsik és nagyok együtt búcsúztatják a telet, és elégetik az azt jelképező szalmabábut.
2014. március 04., 19:252014. március 04., 19:25
2014. március 04., 23:532014. március 04., 23:53
A farsangi időszak utolsó napján, kedden délután az óvoda udvarán a szülők jelenlétében siratták el Illyést a maskarába öltözött gyerekek. „Farsang keddje vagyon, mulattatok sokat, három napja pörgetitek fiúk a lányokat. Közeleg az éjfél, és jön a böjti idő, mindjárt szól a harang is figyelmeztetőül” – hangzott el a köszöntőben.
A hagyományápolás fontosságát emelte ki portálunknak Máthé Tünde óvónő, céljuk, hogy az óvodai tevékenységeket a jeles napok köré alakítsák, ezáltal a gyerekek egyre nagyobb betekintést nyernek hagyományainkba, népszokásainkba. „Fontos azoknak az értékeknek az átadása, amelyeket az őseinktől kaptunk. Úgy gondoljuk, hogy ezt óvodás korban kell elültetni a gyermekek lelkébe. A hagyományápoláson túl a jeles napok megszervezésével a gyerekek személyisége is fejlődik” – véli Máthé Tünde.
Mint megtudtuk, nagy vidámság és jókedv jellemezte a készülődést a gyerekek részéről, ugyanakkor könnyen elsajátították a rigmusokat, csujjogatásokat és népdalokat. „A rigmusok és a népdalok a gyerekek részévé válnak egy idő után, és az óvoda az a hely, ahol az alapokat le kell tenni” – fűzte hozzá Máthé Tünde óvónő.
A szabadtéri zenés-táncos mulatságon a talpalávalót Kovács István prímás, Bíró Imre bőgős és Péter Barnabás brácsás húzta. A bábu elégetése után alkalomhoz illően, fánkkal és teával kínálták a jelenlévőket.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!