Fotó: Pál Gábor
Nagyon sok a partszakadás. Ha megismétlődnek a múlt csütörtökre (július 1. – szerk. megj.) virradóan történtek, nem tudom, mi lesz ebből – mondta érdeklődésünkre Ferencz Alajos. A szentdomokosi polgármester beszámolója szerint egész hétvégén a károk elhárításán dolgoztak. Két olyan ház volt, amit gyalogosan is csak vasárnap reggel lehetett megközelíteni.
2010. július 05., 19:102010. július 05., 19:10
2010. július 05., 19:192010. július 05., 19:19
Fotó: Pál Gábor
„Szerencsénkre, folyamatosan zsákoltunk. Ezzel az Olt olyan partszakaszait tudtuk megerősíteni, amelyeken ha áttör a víz, a községközpontot is teljesen elönti az ár” – magyarázta az elmúlt napok történéseit a községvezető. Kihangsúlyozta, jelenleg a legnagyobb problémát a hidak állapota jelenti. Összesen kilenc ilyen átkelő ment teljesen tönkre, ami miatt több ház továbbra is teljesen el van szigetelve. Csupán ezen hidak újjáépítése legkevesebb 1,3 millió lejbe kerülne, ám egyelőre nem igazán tudni, honnan lesz pénz.
Fotó: Pál Gábor
Ugyanakkor vannak olyan háztartások is, ahol több tízezer lejes kárt okozott az áradás. A községvezetővel, illetve Barabás Alpár alpolgármesterrel Kedves Andrásékhoz is ellátogattunk. A család udvarának egy részét egyszerűen elmosta az áradat, gazdasági épületekkel és a bennük levő javakkal együtt. „Mindenünk odalett” – fogalmazott kérdésünkre a családfő. A víz a ház alapjának egy részét is kimosta, magába az ingatlanba is behatolt. „Olyan ház is volt, ahol az ablakon ömlött ki a víz” – tette hozzá helyszínelésünk során Barabás Alpár, érzékeltetve, sokaknak okozott jelentős károkat az áradás. Csak emlékeztetőül, az Olt és a megduzzadt patakok közel ötszáz gazdaságot árasztottak el, mintegy harminc esetben a lakóházakba is behatolva. 150 hektár belterület is teljesen tönkrement.
Senki nem érezheti magát biztonságban
„A jelenlegi nagy mennyiségű esőzéseket tekintve, a várbükki bánya ülepítője hatalmas veszélyt jelent Szentdomokos, illetve néhány közeli község számára” – jelentette ki Ferencz Alajos polgármester a település közelében található létesítménnyel kapcsolatban. Mint kifejtette, ennek rehabilitálása igencsak sürgető feladat lenne, erre azonban központilag kell pénzt áldozzanak.
Hogy igazából milyen veszély fenyeget, azt Barabás Alpár alpolgármester magyarázta el. A termelés leállításáig több mint 10 millió köbméter salakanyag került a községtől két kilométerre levő, 85 ha nagyságú meddőhányóba. „Ez nagyon apró szemcséjű iszap, ami a réz kivonásának mellékterméke volt” – magyarázta Barabás. Hozzátette, a hegyekből az ülepítő irányába lezúduló vizet egy tárna révén vezetik az Oltba. Ha netán ez eldugul, vagy nem tudja elnyelni az egyre nagyobb mennyiségű vizet, akkor ez a meddőhányóban kezd felgyűlni, majd túlcsordulhat vagy éppen a gátat is megrongálhatja. Ami pedig ezután történhet, arra még gondolni is rossz. A községházáról történő távozásunkkor éppen a Sürgősségi Esetek Felügyelőségétől érkezett a telefonhívás: újabb jelentős esőzésekre lehet számítani a környéken.
szóljon hozzá!