Gyönyörűen megterített asztalok, ínycsiklandozó falatok, a termet betöltő jobbnál jobb illatok – ezek voltak az ismérvei a Hargita Megyei Mezőgazdasági Kamara gazdasszonyok és gazdák számára tartott képzése záró mozzanatának. Az első alkalommal megszervezett akkreditált tanfolyamnak csütörtökön tartották a záróvizsgáját a megyei önkormányzat csíksomlyói multifunkcionális központjában.
2010. július 15., 17:472010. július 15., 17:47
2010. július 15., 20:442010. július 15., 20:44
A képzésen részt vevő huszonkét gazda és gazdasszony az agroturizmus, vidéki vendégfogadás, hagyományos és helyi termékek elkészítésének és értékesítésének módszertanát sajátíthatta el. Ismereteikről tegnap írásbeli vizsgán kellett számot adjanak, itt a biotermék minősítés mikéntjéről és pályázási tudnivalókból voltak kérdések. Ezt az akadályt mindenki sikerrel vette, így teljes létszámmal állhattak ki a gyakorlati próbára. Levessel, különböző főtt ételekkel, hagyományos hidegtálakkal és desszertekkel készültek a vizsgázók, ki-ki kedve szerint. Az étkekhez igényes teríték is járt, ezt külön osztályozta az öttagú bizottság. Amint azt Márton Istvántól, a mezőgazdasági kamara elnökétől megtudtuk, az értékelés során az elkészült étkek hagyományos jellegét és komplexitását is figyelembe vették, illetve hangsúlyt kapott az is, hogyan jelennek meg ezekben a házi nyersanyagok.
A gyakorlati képzésen volt a hangsúly
„Marosfőn szeretnénk egy vendégfogadót beindítani, az itt szerzett ismeretek sokban segítenek minket ebben” – válaszolt a képzés hasznosságát firtató kérdésünkre a csíkszenttamási Szopos Jolán. Az agroturizmussal foglalkozó gyergyószárhegyi Torzsások nevű egyesületet részéről öten vettek részt a tanfolyamon. Nevükben Szabó Katalin elmondta, a képzés során sok érdekes embert ismertek meg, termelési folyamatokba nyertek betekintést, a tapasztaltakat mindenképpen hasznosítani tudják a későbbiekben. Márton István kamaraelnök lapunknak kifejtette, az elméleti oktatás mellett nagy hangsúlyt fektettek a gyakorlati képzésre. Így a résztvevők a sajtkészítés módját is elsajátíthatták, emellett többek között egy dánfalvi kerámiakészítő műhely, gyergyói gyümölcsfeldolgozó konyha vagy éppen egy csibai pisztrángtenyészet munkáját is megismerhették.
szóljon hozzá!