Fotó: Bodó István
Ellentmondó tájékoztatást kaptunk a növényi hulladékok elégetésének a szabályosságára vonatkozóan. Annak apropóján jártunk utána a témának, hogy az önkéntes tűzoltók kiadott tájékoztatójában a tarlóégetésre vonatkozó információk is helyet kaptak.
2016. szeptember 20., 14:162016. szeptember 20., 14:16
Igaz ugyan, hogy a Hargita Megyei Önkéntes Tűzoltóság tájékoztató füzete arra hívja fel a lakosok figyelmét, milyen szabályokat tartsanak be abban az esetben, ha engedélyt kapnak a száraz növényzet és növényi hulladék elégetésére, az általunk megkérdezett szakemberek szerint a törvény nem ad erre lehetőséget.
A Hargita megyei tűzoltóság szóvivője szerint viszont egy 2008-as miniszteri rendelet szerint megengedett a házak melletti kertekben és udvarokon levő növényi maradványok elégetése, ám kizárólag abban az esetben, ha a helyi tűzoltóság, valamint a polgármesteri hivatal jóváhagyja azt, és az emberek betartják a környezet- és katasztrófavédelmi szabályokat. Így figyelembe kell venni az időjárási viszonyokat, a helyi sajátosságokat, ugyanakkor soha nem szabad felügyelet nélkül hagyni a tüzet, oltatlanul a parazsat. Ezt azonban cáfolja a megyei környezetőrség vezetője, a megyei növényvédelmi központ vezetője, valamint a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség vezetője is.
Székelyudvarhely területén 2004 óta tanácshatározat tiltja ezt a tevékenységet: a természetes személyeket 100–500, a jogi személyeket pedig 1000–1500 lejre bírságolják abban az esetben, ha közterületen, szántóföldön vagy akár a házuk melletti kertben, udvaron növényi hulladékot égetnek.
A zöld hulladék összegyűjtésére a polgármesteri hivatal a helyi hulladékgazdálkodási vállalattal közösen időszakos kampányt hirdet, ugyanakkor a kertes házak tulajdonosai által összeszedett növényi maradványokat bármikor díjmentesen elszállítják. Erre a célra a szemétszállító vállalattól kell zsákot kérni, más tárolót nem visznek el – tudtuk meg László Szabolcstól, a helyi rendőrség vezetőjétől. Tavaly ősztől több mint húsz lakossági bejelentést kaptak. Mivel az elsődleges cél a tüzek visszaszorítása, először figyelmeztetik az elkövetőket, csak akkor büntetnek, ha ismét tetten érik ugyanazt az embert – tette hozzá.
A törvény tiltja a tarlók, nádasok és a növényi hulladékok égetését. Kivételt csak abban az esetben enged meg, ha az érintett területen a növényvédelmi központ munkatársai kártevők jelenlétét mutatják ki – közölte Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője. Hozzátette, nagyon sok esetben az is előfordul, hogy felügyelet nélkül hagyják a tüzeket. A környezetőrség a hatályban levő törvény értelmében a természetes személyeket háromezertől hatezer lejig bírságolhatja, míg a jogi személyek 25 ezertől 50 ezer lejig terjedő büntetésre számíthatnak. Abban az esetben, ha a törvényszegőt Natura 2000 természetvédelmi területen érik tetten, a környezetőrség bűnügyi eljárást kezdeményezhet. Tapasztalata szerint az utóbbi időben visszaesett ugyan a tarlótüzek száma, azonban még így is elég gyakran kapnak ezzel kapcsolatos lakossági bejelentéseket.
A magas környezetszennyezés mellett a talaj felső rétegében élő hasznos mikroorganizmusokat is elpusztítja a tűz. Ez nem éri meg azt a kevés hasznot, ami a gyomnövények elégetésével jár – közölte Boga Annamária, az Országos Növényvédelmi Központ Hargita megyei kirendeltségének a vezetője. A vonatkozó törvény értelmében kivételt csak a karanténbetegséggel rendelkező növények képeznek, azok a kultúrák, amelyekben kimutatható a kártevők jelenléte. Ilyen esetre nagyon rég nem volt példa Hargita megyében, ezért engedélyt sem adtak ki égetésre.
Ötvenéves hidegrekord dőlt meg Hargita megyében a hétfő reggeli fagybetörés során, és ez nem maradt nyomtalanul a zöldségeskertekben, illetve valószínűleg a kukoricaföldek egy részén sem. Az áprilisi fagyok után a májusiak is károkat okoztak a megyében.
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
Teljes útlezárás lesz érvényben két napon keresztül Székelyudvarhelyen, a Tábor utcában. A munkálatok miatti útzár a tömegközlekedést is érinti.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
Friss hóréteg lepte be vasárnap délután a Madarasi Hargitát a szokatlanul hideg időjárás következtében.
Évekig eltart, amíg megépül a bögözi futballpálya öltözője, mivel évente csak egy-egy kisebb összeget különítenek el erre a beruházásra. Az épület falai ugyan már állnak, és a tetőt is megépítenék idén, de csak néhány év múlva fog befejeződni a munka.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Rotary Club Székelyudvarhely pénteken tartotta 22. jótékonysági bálját. A fiatalokat támogató est fővédnöke Molnár Levente volt, aki a „Közjó szolgálatáért” Rotary-díjat is átvehette, amellyel közösségépítő művészi munkáját ismerték el.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
szóljon hozzá!