Anyagi fedezet nélkül nehéz bármit is tenni

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Eléggé szűkös esztendő volt minden szempontból – ezzel a mondattal indította beszélgetésünket Timár Zsombor László. Gyimesfelsőlok polgármestere, más községvezetőkhöz hasonlóan, nem sok jót tudott mondani az éppen lezáruló évvel kapcsolatban. Szavain érződött a csalódottság, melyet talán csak fokozni tud a következő hónapok kilátástalansága.

Rédai Botond

2010. december 29., 15:542010. december 29., 15:54

2010. december 29., 18:002010. december 29., 18:00

„A költségvetésünk leszűkült, és sajnos, kollégáktól is meg kellett válnunk. Hét embert érintett nálunk a leépítés” – említette a községvezető. Elmondása szerint nagyon nehéz volt kiválasztani a leépítendő személyeket, és bárhogy is szerették volna, nem tudták úgy megoldani a helyzetet, hogy senki ne sérüljön. „Mai napig is van olyan, aki nem néz jó szemmel rám. Engem terhelt a felelősség, én kellett eldöntsem, ki ment, ki maradt” – fejtette ki, hozzátéve, ehhez még hozzájött a fizetések csökkentése is. Ilyen körülmények között pedig nagyon nehéz az embereket munkára sarkallni. Problémát jelent ugyanakkor a polgármester szerint, hogy kevesebb alkalmazottal, sokkal kisebb bérért kell ugyanazt a munkát elvégezni. „Még kevesebb pénzért kérjed, hogy sokkal többet dolgozzanak. Szinte minimálbérért végzik munkájukat” – méltatlankodott az elöljáró.

Nem a fejlesztések éve volt

Mint azt a községvezetőtől megtudtuk, fejlesztésekről, illetve beruházásokról jóformán nem is lehetett beszélni idén. „Ami már azelőtt folyamatban volt, annak a szekerét próbáltuk tolni” – jellemezte a helyzetet Timár Zsombor László. Elmondta: „szerencsére a kormányunk megerőltette magát, és végül pénzt utalt ki a vízhálózat kiépítésére, így a remények szerint ezt a beruházást jövőre be lehet fejezni. Folytatódott ugyanakkor az új tejbegyűjtő központ kialakítása is, ennek kialakítására jövő tavasszal szeretnénk pontot tenni.” Voltak meghiúsult elképzelések is: a hivatal pályázatot nyújtott be az ugrai és görbepataki utak felújítására, ám sajnos, nem kaptak támogatást a beruházásra.

Az előbbi falurészen az idei árvíz is jelentős károkat okozott, az utat ugyancsak tönkretette. Így nem volt más megoldás – mondta a polgármester – önerőből kellett lépni. A kárelhárításra kiutalt pénzekből hozzáfogtak az ugrai út rendbetételéhez, amit az első havazásig sikerült járhatóvá tenni. Ezzel együtt mintegy másfél kilométeren az útszéli vízelvezető árkokat is rendbe tették.

A községvezető említése szerint ugyancsak problémát jelent a településen átvezető országút állapota, amely egyre több kívánnivalót hagy maga után. „Sajnos, aki nem tudja, hogy nem hozzánk tartozik, az is minket tesz felelőssé ezért” – jegyezte meg az elöljáró. Kiemelte, több átiratban jelezte a problémát az illetékes hatóságnál, sajnos, nem talált meghallgatásra. Csak súlyosbította az állapotokat, hogy a komjáti részen az ár miatt egy jelentős szakaszon beszakadt az út. Azt úgy ahogy rendbe hozták, de mostanra annyira kigödrösödött, hogy alig lehet közlekedni. „Valamit lépni kellene, míg komolyabb baleset történik” – fogalmazott az elöljáró.

Bevált a patakszabályozás


Noha a nyári áradás nagy károkat okozott a községben, a polgármester pozitívumot is tudott említeni ezzel kapcsolatban. Mint azt kifejtette, a görbepataki patakszabályozást ugyan komoly viták övezték, ám hatékonyságát az idén mutatta meg, hiszen azon a részen, ahol elvégezték a munkálatokat, nem tett kárt az árvíz. „Nem vagyok a híve a betonteknőnek, vannak környezetbarátibb megoldások is, amit szeretnénk, ha megvalósulnának a közeljövőben. Gondolok itt Ugrapataka egyes részeire, ugyanakkor a minden évben kilépő Tatrosnál is jól jönne a szabályozás. Sajnos, ez felsőbb szinteken dől el” – magyarázta a polgármester.

Adósság nélkül az új esztendőbe

Bármennyire is hihetetlennek tűnik, a gyimesfelsőloki önkormányzat adósság nélkül zárja a 2010-es esztendőt – újságolta a kevés jó hír egyikét Timár Zsombor László. Azt is elmondta, hogy az általa vezetett hivatal, illetve a hozzájuk tartozó intézmények működésében nem voltak fennakadások. A közvilágítást sem kellett teljesen kikapcsolni, na meg a szemét sem maradt a községben. „De ha jövőre is ilyen lesz a költségvetésünk, mint az idei, akkor előfordulhat, hogy megszorításokat kell alkalmazzunk, mert nem lesz elég a pénz. Például még jobban kell korlátozni, vagy az iskolabusz által megtett kilométereket muszáj lesz csökkenteni, illetve a pedagógusoknak továbbra sem tudják majd fizetni az ingázási pénzt. „Jogosnak látom az ingázó tanárok ebbéli elvárását, de sajnos, idén sem volt pénzünk erre” – jelentette ki az elöljáró.

Önmagával is elégedetlen

„Ez az első mandátumom, azelőtt alpolgármesterként tevékenykedtem. Jó lendülettel indultunk neki, voltak elképzelések, sajnos, ebbe beleszólt a gazdasági helyzet. Nemhogy a helybéliek, én sem vagyok megelégedve a saját, illetve a hivatal tevékenységével” – summázott a község polgármestere, aki szerint anyagi fedezet nélkül nehéz bármit is tenni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei