Fotó: Mihály László
Nem reméltünk ekkora részvételt – fogalmaztak a szervezők a szombaton első alkalommal megtartott csíkszeredai berbécsvásárról. Az egész napos eseményre több mint négyszáz állatot regisztráltak a tenyésztők, ezek közül több is gazdát cserélt. A vásáron jelen volt az ország egyik legnagyobb juhtenyésztője, a román sajtó által „pásztorkirálynak" becézett Dumitru Andreșoi is.
2014. július 27., 18:542014. július 27., 18:54
2014. július 27., 19:112014. július 27., 19:11
Karámok tucatjai és állatok százai fogadták azokat, akik a poligon néven ismert egykori autós gyakorlópályára látogattak ki szombaton. A vásáron valamennyi székely megye képviseltette magát, így a környékbeli gazdákon kívül háromszékiek, barcaságiak, marosszékiek is jelen voltak, ám még ennél távolabbról is érkeztek tenyésztők. A program keretben volt berbécsárverés, terelőkutya- és terelésbemutató, juhkörmözés modern eszközökkel, juhnyírás, juhfarm-technológia és magyar juhász bemutató. A találkozónak szakmai jelleget is szántak, ezért többek között állattenyésztési technikákban is jártas szakemberek tartottak előadásokat, illetve a mezőgazdasági támogatásokról szerezhettek információkat az érdeklődők.
„Nagyban” ment a vásár
A karámok mentén helyenként nagyobb csoport verődött össze, hangosan ment az egyezkedés. A felek közötti alkudozásnak többször vásár lett a vége, az új tulajdonosok pedig azonnal el is szállították jószágaikat. A szentábrahámi Mátéffy Domokos tíz darab berke kossal érkezett a vásárra, egyszerre adta el az egészet, fejenként hétszáz lejért. A vásárló ebben az esetben a csíkmadarasi közbirtokosság volt. „Ezáltal a tagság számára szeretnénk biztosítani az apaállatokat. A tíz darabot elosztjuk a nyájak között” – árulta el Mezei Zsolt. A közbirtokosság erdésze szerint igény lett volna szálas fajtájú berbécsre is, azt viszont beszélgetésünk pillanatáig még nem vásároltak.
Neves résztvevők is voltak
A vásáron az ország egyik legnagyobb juhtenyésztője, Dumitru Andreșoi is megjelent. „Nem az első alkalom, hogy állataimmal az itteni vásárokon veszünk részt, tavaly két ilyen rendezvényen is voltunk. Legfontosabb célunk az általunk tenyésztett hunyadi curkána juhfajnak a bemutatása” – nyilatkozta portálunknak a tenyésztő. Mint fogalmazott, 150 berbéccsel és húsz juhval érkezett a megyeszékhelyre, és már az első órákban voltak érdeklődők az állatokra.
A hódmezővásárhelyi Barna Miklós a Magyar Juh és Kecsketenyésztők Szövetségének képviselőjeként volt jelen az eseményen. Mint érdeklődésünkre elmondta, törzstenyészeteikben magas genetikai értékű tenyészkosokat állítanak elő. „Ezeket kínáljuk eladásra, és van is rájuk kereslet. Nálunk stagnál az állomány, itt viszont fejlődőben van ez az ágazat, így ez a térség piacot is jelent számunkra” – jelentette ki a szakember.
Kiváló színvonal
„Meglepően jó színvonalat képvisel ez a vásár, rendkívül színes a választék\" – jelentette ki Fodor Levente állatorvos. A szakember úgy vélte, ez annak a bizonyítéka, hogy a juhászok nem ülnek tétlenül, mindenki próbálja nemesíteni az őshonos fajtákat, próbál új vért, új genetikát bevinni az állományba, így súlygyarapodásban, tejtermelésben egyaránt fejlődést érnek el.
Hasonlóképpen pozitívan értékelte a vásárt Márton Zoltán főszervező. „A gazdák hívták életre ezt az eseményt, hiszen nem volt egy olyan helyszín, ahol a berbécsek párosítás előtt vásárba kerültek volna. A célunkat azt hiszem, elértük\" – nyugtázta Márton, aki szerint jövőre és az elkövetkező években is megtartanák a vásárt.
Szintén a berbécsvásár pozitív hozadékáról beszélt Nagy Tamás mezőgazdasági államtitkár, illetve Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor. Utóbbi a rendezvény védnökeként kiemelte, hiánypótló eseményről van szó, amely mindenképpen a gazdák hasznára válik.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!