Akik mindennapi használati tárgyakat és edényeket készítenek agyagból

Vitos László: a csíki edény legszebb dísze a formája. Ezt próbáltam menteni, de fel is dolgozni •  Fotó: Gecse Noémi

Vitos László: a csíki edény legszebb dísze a formája. Ezt próbáltam menteni, de fel is dolgozni

Fotó: Gecse Noémi

Hosszú polcokon sorakozó cserépedények, római tálak, káposztafőző fazekak, kaspók és dekorációs tárgyak. Egy apró fazekasműhelyben kezdődött, ma már, a kitartásnak és a szakma szeretetének köszönhetően egy kisebb gyárat látogathattunk végig a Vitos Kerámia székhelyén Csíksomlyón.

Péter Beáta

2017. március 11., 16:262017. március 11., 16:26

2017. március 13., 15:282017. március 13., 15:28

A csíkszeredai Vitos László ifjú korában kezdett el a fazekassággal foglalkozni. Mint mondta, szerény körülmények között éltek, és abba a generációba tartozott, amelyiknek már kötelező volt a nyolc osztályt elvégezni. Ezt követően édesapja „beadta” tanulni a szövetkezet kerámiarészlegére. Aztán beiratkozott a gimnázium esti osztályába is, de közben folyamatosan tanulta a fazekasságot.

„Dánfalváról ingázott négy fazekas, akik korongoztak, és ők mint egyszerű mesteremberek az alap szakmai fogásokat megtanították. De engem minden érdekelt, bújtam a könyveket. Ma is állandóan tanulok. Meg kellett értsem, hogy mi a szépsége a csóré kerámiának, azzal szemben, hogy milyen szép festett edények vannak. Minden szakma nagyon érdekes és szép, ha szívvel-lélekkel műveljük. Minden műhelynek megvan a saját értéke, értékhordozója, ars poétikája. Egy dolog a korondi, egy a horezui, egy a csíki cserép, mindenik más, és mindenik szép a maga skálájában. Én mindig azt szerettem volna, hogy legyen egy műhely, ahol szabad vagyok, és úgy tudjak dolgozni, ahogy a fantáziám szeretné. Negyven évig nem voltam szabad, de mégis volt egyfajta szabadság, mert otthon a műhelyemben lehetett azért kísérletezni. Amikor \'89-ben megtörtént a fordulat, rögtön engedélyt váltottam ki, és el tudtam indítani a tevékenységet” – emlékezett vissza. 

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Az első fazekasműhelye a Hargita utcában volt, amit aztán a szisztematizáláskor leromboltak. Majd Csíksomlyón tudott venni egy kicsi telket, itt kezdte újra. Előbb csak feleségével, Veronikával készítették a csíki cserépedényeket, idővel három munkást is tudott foglalkoztatni. Ma 25 alkalmazottja van és két lánya, Gyöngyvér és Hajnal is a cégnél dolgozik.

„Mivel nagy igény volt a termékekre, állandóan bővítettem, a fazekasságnak hely kell: az edényeket elkészíteni, a szárítókat felállítani, az agyag-előkészítésnek, a kemencéknek, raktározásnak, csomagolásnak. Sorra épültek a műhelyek, egy, kettő, aztán egyre több, most már több mint ezer négyzetméteren van a négyszintes műhely. Bővítettünk folyamatosan, hogy a piac igényeinek és a szakmai kihívásoknak is eleget tudjunk tenni. Nem mondok újat, legalább ötven évvel vagyunk lemaradva Nyugattól a termelékenység, hatékonyság tekintetében. Ezt próbáltam behozni, amikor olyan gépekkel szereltem fel a műhelyt, amilyenek külföldön vannak. Többször jártam Olaszországba, sokat tanultam ott. A kézi korongozás mellett, préselési technológiát alkalmazunk”. Mint mondta, ma már nem járnak vásárokba mint régen, de jelen vannak az ország minden nagy üzletében, Magyarországon, jelenleg egy lengyel céggel tárgyalnak.

Naponta több mint ötszáz edény készül a műhelyekben, a legnagyobb kereslet a káposztafőző edényre és a római tálra van, előbbiből hat modelljük van, utóbbiból nyolc. A vásárlói igényeknek megfelelően is próbálták alakítani a kínálatot. „Nagyon jó agyaga van a csíki fazekasságnak, jó főzőedények készülnek belőle. Mindig inkább használati edények készültek, szép fazekak, egészséges edények. A csíki edény legszebb dísze a formája. Ezt próbáltam menteni, de fel is dolgozni. Például kértek kerek római tálat, hogy mikróban is tudják használni, hát elkészítettem. Kértek dekorációs tárgyakat is, amelyek nem fazekas témák, és azokat is elkészítettük. A fazekasság igazi ereje és formái a használati edények. Itt megmaradtak a maguk egyszerűségében. Fiatalkoromban felkerestem fazekasokat, meséljenek, hogy amikor ők inasok voltak, milyen formák voltak. Aztán Kós Károly és Vámszer Géza könyveit tanulmányoztam, akik írtak a csíki fazekasságról, a múzeumban is minden szakkönyvet felkutattam. Ami nem volt a könyvekben, elmondták a mesterek.”

A lányok is belenevelődtek a szakmába, ők most inkább a cég ügyvitelével foglalkoznak. Nagyobb vásárokra járnak most már csak el – kimondottan fazekasvásárokra, még az Amerikai Egyesült Államokba is meghívták őket – , mert a vállalkozás már nagyobb annál, hogy csak ezekből az alkalmakból meg tudnának élni. Az egykori vásárokra azonban szívesen emlékszik vissza mindkét lány.

„A múlt rendszerben nagy dolog volt a vásár. Én ott nőttem fel” – mutat rá Hajnal. Nővére, Gyöngyvér hozzáteszi, fontosak a vásárok, viszont most már annyi embernek kell kenyeret adjanak, hogy muszáj nagy áruházláncokkal együtt dolgozzanak, hogy a fizetést biztosítani tudják. „Szoktuk mondani viccesen, hogy a római tálba születtünk bele. Mi ebben nőttünk fel. Emlékszem, gyerekkoromban nagyon sokat agyagoztunk. Építettünk kisvárost, házikókat, embereket, készítettünk sütiket agyagból. Hozzásegített az igazi gyerekkorhoz az agyag, amit sok gyerek most nem ismer. Az is egy kaland volt, hogy mentünk vásárokba, minket is vittek, kipakolni, bepakolni, éjszakázni, árulni. Aztán összepakolni, hazautazni egy Daciával. És így felnőttkorban is maradunk a szülők mellett, együtt visszük tovább. Ezt a fajta terméket – mivel nem élelem, nem gyógyszer, nem ruházat – mindig legutoljára veszik meg, csak ha nagyon kell, csak ha ajándékba kell. És fel kell vegyük a versenyt a többi termelővel, kínai áruval” – magyarázta.

A család a műhelyeken is végigvezetett, ahol megnézhettük a folyamatot, hogy az agyag előkészítésétől kezdve a végső termékig milyen út vezet. A legalsó szinten egyfajta agyaggyár van, ott készítik elő a nyers agyagot, átmossák, megőrölik, préselik, formálják. Aztán megformázzák az edényeket, napokon keresztül nagy szárítókban és polcokon szárítják, megcsiszolják, fényezik, égetik. Vannak a kisebb darabok – virágcserepek, párologtatók, egyéb edények – ezeket kézzel díszítik asszonyok, fülezik, ha kell. Minden darabot nagy gonddal készítenek el.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Meglátogattuk azt a műhelyt is, ahol Vitos László mai napig maga formázza meg az alapmodelleket. Bemutatóüzlet is van, ahol a kerámiatárgyakon kívül a család nőtagjai által összeállított szakácskönyv is megtalálható. „Szeretjük, amit csinálunk, és ha siker van, mindannyian örvendünk neki. Minden termékhez háromnyelvű leírás van, az edényekhez recepteket is ajánlunk. Könnyű főzni ezekben az edényekben. A receptek is egyszerűek. Az edényt korábban beáztatjuk, és a kicsi zöldség, ami előkerül a kamrából, hűtőből, két-három szelet karaj, tetejére, murok, krumpli, mehet be a sütőbe. Ennek az edénynek a legértékesebb tulajdonsága, hogy a zárt edénybe párolva sajátos ízhatással készülnek el az ételek, zsiradék hozzáadása nélkül” – sorolta Vitos Veronika, László felesége.

A fazekasmester úgy véli, mai napig talál kihívást ebben a szakmában. Ezek értelmet adnak, és kitöltik az életét. „Az ember megálmodik egy új modellt, és azt végigviszi, hogy megszülessen. Én szériatermelésben kell gondolkodjak. Mert egyet elkészíteni megint más. Nagyon sok izgalmas munka van vele, a végén, ha valahol hiba van benne, akkor újból kell kezdeni, és addig kísérletezni, amíg jó lesz. Fontos a mai modern életvitelhez igazítani a hagyományos formákat” – összegzett.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 01., péntek

Így világították be az emlékezés fényei a temetőket mindenszentek estéjén

A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.

Így világították be az emlékezés fényei a temetőket mindenszentek estéjén
2024. november 01., péntek

Adományokat gyűjtenek egy tűzkárosult gazda megsegítésére

A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.

Adományokat gyűjtenek egy tűzkárosult gazda megsegítésére
2024. november 01., péntek

Nem elég, hogy elfutott a rutinellenőrzés elől, még le is akarta fizetni a rendőröket

Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.

Nem elég, hogy elfutott a rutinellenőrzés elől, még le is akarta fizetni a rendőröket
2024. november 01., péntek

Továbbra is vizsgálják, hogy mi okozhatta a nyolc személy sérülésével járó balesetet

Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.

Továbbra is vizsgálják, hogy mi okozhatta a nyolc személy sérülésével járó balesetet
2024. november 01., péntek

Hargita megyében jelentett a legkevesebb cég csődeljárást országos szinten

Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.

Hargita megyében jelentett a legkevesebb cég csődeljárást országos szinten
2024. november 01., péntek

Lehet mesét kérni ajándékba

A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.

Lehet mesét kérni ajándékba
Lehet mesét kérni ajándékba
2024. november 01., péntek

Lehet mesét kérni ajándékba

2024. november 01., péntek

Súlyos közúti baleset: többen megsérültek Sáromberkénél, mentőhelikoptert is rendeltek a helyszínre

Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.

Súlyos közúti baleset: többen megsérültek Sáromberkénél, mentőhelikoptert is rendeltek a helyszínre
2024. november 01., péntek

Házkutatások Nyárádkarácson községben

Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.

Házkutatások Nyárádkarácson községben
Házkutatások Nyárádkarácson községben
2024. november 01., péntek

Házkutatások Nyárádkarácson községben

2024. november 01., péntek

Forgalomkorlátozással kell számolni hétfőtől Sepsiszentgyörgyön

Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.

Forgalomkorlátozással kell számolni hétfőtől Sepsiszentgyörgyön
2024. november 01., péntek

Jogosítvány nélkül, alkoholos befolyás alatt balesetezett

Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Jogosítvány nélkül, alkoholos befolyás alatt balesetezett
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!