Támogatja a székelyek erőfeszítéseit vallási, nyelvi, etnikai és kulturális identitásuk megőrzésére Crin Antonescu elnökjelölt, aki szerdán a csíkszeredai megyeházán találkozott a Hargita megyei településvezetőkkel.
2025. április 23., 13:562025. április 23., 13:56
2025. április 23., 14:082025. április 23., 14:08
Fotó: Borbély Fanni
Támogatja a székelyek erőfeszítéseit vallási, nyelvi, etnikai és kulturális identitásuk megőrzésére Crin Antonescu elnökjelölt, aki szerdán a csíkszeredai megyeházán találkozott a Hargita megyei településvezetőkkel.
2025. április 23., 13:562025. április 23., 13:56
2025. április 23., 14:082025. április 23., 14:08
Fotó: Borbély Fanni
A jelenlévőknek három gondolatot emelt ki, amit elnökké választása esetén mindenképp megvalósítana. Mint mondta, konzervatív, aki hisz Európában, akárcsak az identitásokban, a hagyományokban és a vallásokban is.
– fogalmazott. Hozzátette, a mindenkori elnök első kötelessége az alkotmány értelmében minden állampolgár – különösen a kisebbségek – jogainak védelme és tiszteletben tartása.
Crin Antonescu elnökjelölt Hargita megyébe látogatott
Fotó: Borbély Fanni
– húzta alá. Ugyanakkor kiemelte, hogy 35 év tapasztalata után hiszi, hogy közösen tudunk európai jövőt építeni.
A találkozó után sajtótájékoztató következett. Arra az újságírói kérdésre, hogyan áll a magyar közösség kulturális vagy akár közigazgatási autonómiájához, az államelnök-jelölt azt válaszolta, hogy
Hogy megértse, az események ugyanazok, de az érzelmek, az észlelések, az emlékek, az értékek különböznek.
Fotó: Borbély Fanni
„Konzervatív vagyok, aki védi, értékeli és támogatja azokat, akik védik az identitást, a hagyományokat – legyenek azok vallási, etnikai, nyelvi, vagy egyéb jellegűek.
– fogalmazott Crin Antonescu, hozzátéve, hogy mindannyian Európa részei vagyunk, egy közös kulturális, teológiai és értékközegben élünk.
Ezért bármilyen törekvés, amely a székelyföldi helyi identitás megrajzolására irányul – éppúgy, mint a bukovinai identitás megrajzolása –, azt értékelni kell, megérteni kell, és amivel egyre jobban, nyitottabban és szebben kell együtt élnünk.
Fotó: Borbély Fanni
Ugyancsak újságírói kérdésre reflektált a Románia és Magyarország közötti kapcsolatokra is, szerinte jó irányba haladnak, és
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke arról beszélt, hogy az elmúlt 20 évben talán első alkalommal van az, hogy a választási kampányban egy államfőjelölt Székelyföldre jön kétszer, egyszer Kovászna megyébe, most pedig Hargita és Maros megyébe.
Fotó: Borbély Fanni
– mondta a szövetségi elnök. Hozzáfűzte, ő az az elnökjelölt, aki a közösségeket, az etnikai, nyelvi, nemzeti közösségeket tiszteli, és az identitásuk megőrzését természetesnek tartja, sőt, támogatja. Mert ez az ország, ezekkel a nemzeti közösségekkel – a legnagyobb közösség a magyar – együtt kell, és tud élni.
Crin Antonescu Hargita megyei látogatásán délután felkeresi a szejkefürdői Mini Erdély Parkot, ezt követően pedig Marosvásárhelyre látogat.
Fotó: Borbély Fanni
Több mint száz utas volt azon a vonaton, amelynek kigyulladt a mozdonya kedden délután.
Tiltakozik a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) az új közalkalmazotti bértörvény tervezete ellen, amely a testület szerint „végérvényesen aláássa” az igazságszolgáltatás működését.
A gázolaj ára – az elmúlt egy évben először – a benzin ára alá csökkent a Rompetrol töltőállomásain, miután a kazah vállalat az elmúlt napokban 25 banival csökkentette a dízel üzemanyag literenkénti árát, miközben a benzin árát változatlanul hagyta.
A hazai színházi világ legrangosabb szakmai elismeréseit osztották ki hétfőn a bukaresti UNITER-gálán, ahol több erdélyi magyar alkotó és művész is elismerésben részesült.
Manipulációnak nevezte kedden Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Demeter András volt kulturális miniszter körüli botrányt, amelyet szerinte egy kontextusából kiemelt kijelentés robbantott ki.
Elhunyt Varró Éva pszichológus – adta hírül a Kolozsvár központú J.L. Moreno Pszichodráma Társaság (Societatea de Psihodramă J.L. Moreno). A szakembert 2024. augusztus 20-án Pro Urbe díjjal tüntette ki a csíkszeredai városvezetés.
Az RMDSZ akkor fogja eldönteni, hogy támogatja-e a jövendőbeli miniszterelnök-jelöltet, amikor kiderül, hogy mik a tervei – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.
Életbe lépett a vágányzár az Újtusnád és Csíkszentsimon közötti vasútvonalon, amely egészen szeptember 16-ig tart majd, ezalatt az utasokat autóbuszok szállítják majd Csíkszereda és Újusnád között. Egy vasúti hidat kell újjáépíteni.
Meghalt egy 36 éves nő a Kolozs megyei Aranyoslóna településen, miután megkéselték egy több személyt érintő spontán összetűzésben – tájékoztatott kedden a megyei rendőrség.
4 hozzászólás