Fotó: Rédai Botond
A csíki közbirtokosságok munkájába betekintést nyújtó sorozatunk második állomásaként Csíkmindszentre látogattunk el. Csomortáni Dénes immár nem kevesebb, mint fél évtizede vezeti az itteni közbirtokosságot, amelynek mindennapjait – elmondása szerint – a tagság példaértékű viszonyulása és a konfliktusmentesség jellemzi.
2010. június 24., 17:472010. június 24., 17:47
2010. június 24., 18:312010. június 24., 18:31
Fotó: Rédai Botond
Munkánk során arra törekedtünk, minél többet tudjunk a köz javára fordítani – fogalmazott lényegre törően az elnök. Elmondása szerint a közbirtokosságok működésével kapcsolatban a negyvenes évek előtti elvekkel ért egyet: azaz jó, hogy egy osztatlan közös tulajdon, de azért a jövedelmet, amit a közbirtokosság meg tud valósítani, azt a közösségen belül be kell fektetni, valamit fel kell mutatni általa. Természetesen valamilyen előnyt a közbirtokossági tagnak is élveznie kell. „Mindenképpen a közösség büszkesége, ha valamit a közbirtokosság meg tudott valósítani egy településen belül” – vélte az illetékes. Ilyen jellegű megvalósítás pedig szerivel akad a faluban: például a sportcsarnok létesítését a közbirtokosság kezdeményezte, ezenkívül ravatalozót építettek, jelenleg pedig egy kápolna felújításán dolgoznak. Ugyancsak a megvalósítások közé sorolta a gázhálózat kiépítését, melynek során meghitelezték a bekötéshez szükséges összeggel a tagságot. Ez pedig nagymértékben megkönnyítette a beruházást.
„Példaértékű a tagság viszonyulása a közbirtokossághoz. A közjót mindig egyöntetűen támogatták, bármi is legyen az. Elfogadták az emberek azt az irányt, hogy a közbirtokosság tulajdonképpen a közösség vagyona” – hangsúlyozta Csomortáni Dénes, kiegészítve azzal, minden ilyen jellegű költekezést a közgyűlésnek is jóvá kellett hagynia. Megjegyezte ugyanakkor, a tagság és a vezetőség közötti viszonyt nem lehet leegyszerűsíteni a gyűlésekre. „Tulajdonképpen itt élünk a faluban, mindennap kommunikálnunk kell az emberekkel. Nem tartunk vissza semmilyen információt a tagságtól. Olyan szerencsés helyzetben is vagyunk, hogy nagyon jó a közreműködés a polgármesteri hivatallal, erre nagyon kevés a példa vidékünkön” – magyarázta Csomortáni, aki szerint a tagság és a vezetőség között sem volt eddig semmilyen konfliktus.
Válságidős stratégiák
Amint azt Csomortáni Dénestől megtudtuk, a közbirtokosság területeinek tulajdonjogát sikerült letisztázni. Szintén jó hír, hogy a közbirtokosságot semmilyen adósság nem terheli, minden kifizetéssel naprakészen vannak, még a tagság irányában is. „Éves bevételünk kizárólag faértékesítésből származik, illetve a támogatásokból” – válaszol kérdésünkre az elnök.
Számokban kifejezve ez úgy néz ki, hogy körülbelül 300 ezer lej folyik be a fa eladásából, illetve a földalapú támogatásból, ebből 85 ezer lejt osztanak szét jutalékként. A többit beruházásokra, illetve a működtetési költségekre fordítják. „Ennek jelentős hányadát a fiatal erdős területek fenntartására kell fordítani” – vázolta a helyzetet a közbirtokossági elnök, kiegészítve azzal, hogy csak az elmúlt két évben 22 hektáron ültettek facsemetéket.
Természetesen a válság témáját sem tudtuk elkerülni beszélgetésünk során. „Ez általánosan érintett minden közbirtokosságot, nem csak minket” – említette Csomortáni. Kifejtette, egyik legnagyobb gond, hogy a fa értéke felére csökkent. „Ahhoz, hogy ugyanazt a bevételt produkáljuk, amit két évvel ezelőtt megkaptunk fából, szinte dupláját kellene eladni. Viszont nem így gondolkozunk. Van egy olyan döntésünk, amit a tagsággal is közöltünk, hogy idén az első erdőrészünkről, tehát mintegy négyszáz hektárról nem akarunk egyáltalán fát eladni. Megélünk a támogatásokból, egy kicsit meghúzzuk a nadrágszíjat” – fogalmazott a vezető. Állítása szerint ez azonban azzal is jár, hogy a közösségi beruházásokat jelentősen vissza kell fogniuk. Terveikkel kapcsolatban elmondta, gondolkodnak azon, hogy termelőegységet hozzanak létre, vagy valamilyen profitorientált beruházást eszközölnének, konkrétumok azonban egyelőre nem születtek. „Egyelőre nem a nagy befektetések idejét éljük. Nem látjuk, mibe tehetjük pénzünket, hogy nyereséges is legyen” – zárta a beszélgetést Csomortáni Dénes.
Sok a fiatal erdő
A mindszenti közbirtokosságnak összesen 1600 ha területe van, ebből 853 ha erdő (ennek közel fele fiatal erdő), 743 legelő, utóbbiból mintegy 466 hektár esetében tudják igényelni a területalapú támogatást. A jogok száma 1430 (egy jog egy hektár területnek felel meg ebben az esetben), a 326 tag évente jogonként 50 lej jutalékban részesül.
szóljon hozzá!