A több tej több pénzt is jelentene

Szűk egy esztendeje immár, hogy működik a Csíkszentmihályi Közbirtokosság által épített új tejcsarnok. Noha a felvásárló által kínált tejár igen kecsegtetőnek bizonyul, kevéssel több, mint tucatnyi gazda hordja a tejet a létesítménybe. Történik ez annak ellenére, hogy a nagyobb leszállított mennyiség akár magasabb referenciaárat is jelentene.

Rédai Botond

2012. február 23., 07:412012. február 23., 07:41

2012. április 25., 14:472012. április 25., 14:47

Nem tudtuk időben elindítani a csarnok működését, mert nehéz volt meggyőzni az embereket, hogy ide hordják a tejet – fogalmazott Szakáli Domokos, a létesítmény adminisztrátora múlt év tavaszán. Mint akkor elmondta, több hátránnyal is indultak. Először is a falu felső felében van az épület, a szentmihályi közbirtokosság székhelyének tőszomszédságában, így például az alszegi gazdák inkább a közelebb levő másik csarnokhoz viszik a tejet, még akkor is, ha ott sokkal kevesebbet fizetnek azért. „Nem sokat változott azóta a helyzet” – ezt már szerdán kora reggel tett látogatásunkkor mondta Szakáli. Kifejtette, mindössze tizenöt gazda adja le a tejet az új létesítményben, sokan még mindig a régi csarnokot részesítik előnyben, annak ellenére, hogy ott sokkal rosszabbul fizetnek. „Szerencsére, vannak nagyobb gazdasággal rendelkezők, akik előnyösebbnek látták hozzánk jönni” – magyarázta az illetékes.

Dolgozni kell éjjel-nappal

– ezt a megjegyzést már Szakáli Andrástól hallottuk. Ő az egyike azoknak a szentmihályi több tehenes gazdáknak, akik jobbnak látták az új csarnokhoz átírni tejkvótájukat. A fiatal farmerhez éppen a reggeli fejés közben toppantunk be. Mint megtudtuk, egyetlen tehénnel kezdett gazdálkodni 2000-ben, azóta már tizenkét egyedre növelte állományát. „Mindegyik saját nevelésű” – mutatta büszkén szarvasmarháit Szakáli. Elmondta, naponta 80-90 liter tejet tud fejni, ennek nagy részét a csarnokba viszi, hiszen a kvótát tartani kell, másképp elveszti. A maradékból sajtot készít, amit kilónkénti 10-15 lejben tud értékesíteni. „Most körülbelül annyit nyerek a tejen, hogy a használt gépeket működtetni tudom” – említette a gazda, kijelentve, ha nyereséget szeretne, akkor muszáj bővítenie az állományt. Erre már nem is kell sokat várni, hiszen egy másik helyiségben öt csodálatos ünőborjú nevelkedik.

Zúgolódás és elégedetlenség

A csarnokhoz visszatérve, láthattuk a tejjel egymás után érkező gazdákat. A mérőedényből a nagy tartályba kerül a tej, a leadott mennyiséget gondosan feljegyzik. „Meg vagyunk elégedve, jól fizetnek itt. Egyáltalán nem mindegy, miért kell dolgoznia az embernek” – fejtette ki az egyik gazdasszony.

Őt egy fiatalember követte a sorban, részéről már többnyire panasz hangzott el. „Egyre jobban megnyomorítanak bennünket” – jelentette ki. Mondataiból kiderült, a legnagyobb problémája, hogy egy pályázat miatt egyéni vállalkozást kellett indítson. Most attól fél, a teljes pénzügyi forgalma után adót kell fizessen, beleértve az állami támogatásokat is. Ezzel együtt – hangsúlyozta – a különböző szolgáltatások terén is egyre inkább megnyúzzák az ilyen gazdákat. „A céges gazdának például 35 lejbe kerül a fülszám, másként öt lejt kérnek érte” – fakadt ki. El is határozta, amennyiben valóban adóznia kell a támogatások után, visszalép a pályázatból, és az egyéni vállalkozását is megszünteti.

Több pénz, ám szigorú feltételek

A Gordon Prod Kft. igen előnyös áron, 1,20 lejért szállítja el a tejet a csarnoktól – tudtuk meg Szakáli Domokostól. A létesítmény adminisztrátora kihangsúlyozta, ehhez viszont nagyon szigorú minőségi követelmények vannak. A hetvenezer lejes beruházás révén elkészült csarnok uniós normáknak megfelelő felszereltségű, ennek köszönhetően a minőséget is kellőképpen tudják ellenőrizni. A csarnokba tejet leadók is megértették ennek fontosságát, így hozzáállásuk megfelelő. A tejcsarnok egyébként naponta hozzávetőleges 250 liter tejet gyűjt be, ám volt olyan nap is, hogy 350 litert vihetett el a feldolgozó. Az illetékestől megtudtuk, amennyiben az utóbbi mennyiség fölé lehetne tornászni a napi literszámot, a kifizetett ár is arányosan növekedne.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei