A csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola ötödik osztályos tanulói úgy gondolták, hogy ők maguk is segíthetnek másokon, így időről időre különböző önkéntes akciókat szerveznek.
2017. február 08., 11:082017. február 08., 11:08
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szemészeti és bőrgyógyászati osztályát látogatták meg, és vittek saját készítésű díszeket decemberben a Petőfi Sándor Általános Iskola V. B. osztályos tanulói, legutóbb pedig – csatlakozva hozzájuk a C. osztályosok is – sütivásárt tartottak. Az eladott süteményekből befolyt összeget a csíkszeredai Manó Tanodának adományozták.
„A tanév elején egy osztályfőnöki órán, arról beszéltünk, hogy vannak nálunknál másabb helyzetben levő emberek is. Akkor jött az ötlet, hogy mi is tudnánk valakiken segíteni, és hogy milyen jó az önkénteskedés. A diákok döntöttek úgy, hogy időszakonként szervezzünk valamilyen önkéntes akciót” – magyarázta Bors Kinga, az V. B. osztályfőnöke.
A kórházban való látogatás után döntötték el, hogy legközelebb gyerekeknek próbálnak meg segíteni, így esett a választás a fogyatékkal élő gyerekeket foglalkoztató Manó Tanodára. Bevonták a szüleiket is, és együtt sütötték meg otthon a süteményeket, amelyeket aztán az iskolában árusítottak.
Mint mondták, nagy volt a kereslet a sütemények iránt, munkájuknak köszönhetően 1030 lej gyűlt össze, amelyet el is vittek a Manó Tanodához. „A nevelők nagyon örültek, mert az ünnepek alkalmával lejárnak az ilyen foglalkozások. A mi gyerekeink megdöbbentek, mert a legtöbben még nem voltak ilyen közegben, nem is tudták elképzelni, hogy vannak sérült gyerekek is, annak ellenére, hogy minden évben részt veszünk a Caritas Mindannyian mások vagyunk elnevezésű nyílt napján, de ez most mégis más volt. Az ottani gyerekek is örültek, bár kicsit meglepődtek a nagy tömegtől, hisz ötvenen mentünk látogatóba. Tanulságos volt, utána beszélgettünk is erről. Fontosnak tartjuk ezeket az alkalmakat, hogy lássák a gyerekek, hogy milyen, amikor valaki más körülmények között él. Hogy nem az a legnagyobb probléma, hogy nem kapta meg a legújabb mobiltelefont, hanem apró dolgoknak is lehet örülni” – osztotta meg velünk Bors Kinga. Mint mondta, tavasszal ismét meglátogatják a kórházat és a tanodát is.
A 2002-ben létrejött, Zsögödben működő tanodában jelenleg 24 gyereket oktatnak. Van óvodás csoport, előkészítő csoport, 1–4. osztály és 5–8. osztály. A Petőfi iskolával több éve együttműködnek, rendszeresen járnak osztályközösségek látogatóba hozzájuk – tudtuk meg Ilyés Ildikótól, a tanoda egyik gyógypedagógusától. A tanodának a mindennapi tevékenység során a legnagyobb szüksége a fogyóeszközökre van – színes papír, ragasztó, karton, festék a nyomtatóba. A gyerekektől kapott adományt is erre fordítják.
„Egy ilyen kapcsolatból mindenki nyer. Nagyon sok egészséges gyerek nem találkozik súlyos fogyatékos gyerekkel, ez egy lehetőség. A mi gyerekeink is nagyon örvendenek az ilyen látogatásoknak. Szoktuk kérni, hogy készüljenek egy-egy verssel, énekkel, mert nagyon örvendenek neki a gyerekeink. Azt ők nem értik, hogy adományt hoztak, nekik az élmény fontos.”
Elmondta, decemberben elég sokan meg szokták őket keresni adományokkal – intézmények, civil szervezetek –, de az év többi részében kevésbé látogatják. A Caritas által szervezett figyelemfelkeltő napon ők is jelen vannak, hogy bemutatkozzanak, megismertessék magukat. „Szeretettel várunk mindenkit, intézményünk nyitott, be lehet jönni hozzánk, meg lehet látogatni minket” – invitált Ilyés Ildikó.
A segesvári várbeli történelmi múzeum számos érdekessége közül kiemelkedő helyet foglal el egy 15 centiméter hosszú és 17 centi magas kis hordócska, amelynek abroncsa sárgarézből készült, két fedelén pedig faragványok vannak.
A mozgásminták bővülése a viselkedésminták bővülésével is jár, így rugalmasabban tudunk alkalmazkodni a különböző kihívásokhoz – vélik a kinesztétika követői, művelői.
Egy női táska tartalma a férfiak számára biztosan rejtély, de gyakran még a hölgyek számára is misztérium, hogy mi rejlik a legmélyén vagy a kicsi zsebekben. Ahogyan nincs két egyforma nő, úgy két egyforma női táska sincs.
Van az évnek egy napja, amikor a férfiak virággal lepik meg a róluk gondoskodó nőket, ezzel is megköszönve odaadásukat, a reggeli kávét, a frissen mosott ruhát, a nehéz munkával töltött nap utáni meleg vacsorát.
A Kosz Szilveszter Néptánccsoport működésének köszönhetően, az elmúlt húsz évben mintegy ezer gyermek és ifjú sajátította el a tánclépéseket, és szerette meg a néptáncot.
A legkirályabb olvasó család cím megszerzéséért indít több hónapos vetélkedőt a székelyudvarhelyi Városi Könyvtár. Hét hónap alatt olvasással bizonyíthatják be a részvevők, hogy ők érdemlik meg a címet és az azzal járó nyereményt.
A Magyar Ifjúsági Tanács (MIT) első alkalommal szervezi meg a Dinamit! elnevezésű konferenciát, amelyen sikeres, erdélyi fiatalok fogják elmesélni történetüket.
A Természetvédelmi Világalap (WWF) romániai kirendeltsége ötödik alkalommal készítette el Retailer Scorecard elnevezésű felmérését: a 11 legnagyobb romániai élelmiszer-forgalmazó áruházláncot hasonlította össze aszerint, hogy mennyire környezetbarátok.
Közel ezerre tehető az erdélyi magyarok által szervezett – önkormányzati vagy civil szervezéssel megvalósuló – sokadalmak, fesztiválok, magyar napok sora.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!