A pottyandiakhoz méltó lett a borvízforrás

A borvízforrások, népi fürdők megújulásának időszakát éljük a csíki régióban. Számos település lakói, vezetői érzik szükségesnek ezen létesítmények rendbetételét. Nem volt ez másképp Pottyandon sem, ahol civil kezdeményezés révén varázsolták újjá a forrást.

Rédai Botond

2010. szeptember 28., 16:122010. szeptember 28., 16:12

Galéria
A régi épület és a küpü az utóbbi esztendők során nagyon elhanyagolt állapotba került. A kilencvenes években, illetve azt megelőzően is történtek részleges felújítások, ám teljes körű munkálatra nem került sor – számolt be Incze Lóránt. A pottyandi lakos elmondta, ezúttal egyszerre tették újba az egész létesítményt. Emellett területrendezés is történt, kőfallal védték meg az új épületet, amely hatszög alakú, oldala tornácos és apácarácsos mintázatú. A tető pattintott zsindellyel van befödve, valamint a csúcsban egy menasági fafaragó, ifj. András Sándor által készített kopjafa ékeskedik. Belsejének középen helyezkedik el a cserefából készült küpü, mely körül az eddiginél jóval több férőhelyes fapadok találhatóak. Incze kihangsúlyozta, az építkezéshez szükséges pénzösszeg egy részét a Hargita Megye Tanácsa által kiírt pályázat által nyerték, ugyanilyen mértékű támogatással járult hozzá Csíkszentgyörgy község tanácsa. Ugyancsak pénzügyileg támogatta a projektet a csíkmenasági közbirtokosság is. A pályázat megírását egyébként a Csíkmenasági Közösségmegtartó Egyesület vállalta, az önrész is az egyesület jóvoltából született meg. A munkálatok előkészítésén és levezetésén Incze Lóránt és György Károly munkálkodtak. Az igencsak szép kivitelezés Ferencz Ernő és Tompos László menasági mesterek keze munkáját dicséri, az építkezés egy hónapot vett igénybe.

Emberemlékezet óta létezik

Galéria
„A pottyandi borvízforrás már emberemlékezet óta létezik a falutól körülbelül 3 km-re keleti irányba, a Szilosd és Vasond völgyek torkolata között” – magyarázta Incze Lóránt. Elmondása szerint Orbán Balázs a Székelyföld leírása című könyvében is említi. A mostani forrástól kb. 50 m-re keleti irányba létezik valahol egy másik forrás is, az idősek még jól emlékeznek rá, de a terület elmocsarasodásával a forrás helye elhanyagolódott és eltűnt ugyanúgy, mint még kettő a Bőj nevezetű völgy torkolatánál a falu másik részén. Orbán Balázs még azokról is említést tesz. „Ezért is tartottuk fontosnak a felújítást, hogy az ilyesmi ne ismétlődhessen meg. Hiszen az nem lenne méltó sem a forráshoz, sem a pottyandiakhoz” – említette Incze. Majd hozzátette, a régi időkben sokkal többen használták a forrást, hordták a borvizet szerte Pottyandon és Menaságon. „Sajnos a mostani borvízkultúra már nem a régi, az emberek sokan az új, palackozott és szénsavazott ásványvizekre esküsznek. Palackba zárt tévhit. Azok akik még ma is használják tudják, ismerik hatását. A víz kémiai összetételét még nem sikerült kiírnunk, de ígéretet kaptunk rá, úgyhogy hamarosan erre is sor kerítünk” – jelentette ki beszámolója során a pottyandi lakos.

Pottyand és a borvíz hálás lesz érte


A Csíkmenasági Közösségmegtartó Egyesület nevében a szervezők megköszönnék azoknak, akik pénzügyileg és munkájukkal támogatták a kivitelezést. A mestereknek az odaadást, a fiataloknak, akik a festésben, ásásban, sütésben, főzésben szorgoskodtak, a szállításban segítőknek, valamint mindazoknak, akik bármilyen formában odaadásukkal, tenni akarásukkal példát mutattak a közösségnek.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei