Fotó: Kristo Robert
Vidékfejlesztési pályázatot nyerni korántsem jelentéktelen dolog. Az infrastruktúra, vagy egyéb jellegű fejlesztésekre költhető eurómilliók bizony egy-egy község több éves költségvetését teszik ki. A csíki régióban immár hat község örvendhet az úgynevezett 322-es pályázat jótéteményeinek. Azt azonban kevesen tudják, a pénz elköltéséhez is pénz kell, és nem kevés. Jelen írásunkkal az Európai Unió által finanszírozott beruházások kusza világába próbáljuk kalauzolni olvasóinkat.
2010. augusztus 19., 19:342010. augusztus 19., 19:34
2010. augusztus 20., 09:502010. augusztus 20., 09:50
Fotó: Kristo Robert
Miért kérnek pénzt, mikor ez önöknek nem kerül semmibe? – ezzel a válasszal kellett szembesülnie az egyik csíki kistérség alkalmazottjának, amikor a már említett EU-finanszírozású pályázathoz kért volna támogatást egy közbirtokosságtól. Annyi igaz, hogy a beruházások nagy részét a pályáztató megtéríti. Ám azt is kell tudni, utófinanszírozásos befektetésről lévén szó, a költségeket előre ki kell fizetni. Ez a legnagyobb probléma, amivel az önkormányzatoknak meg kell küzdeniük: honnan biztosítják erre a megfelelő összegeket?
Még tavaly június 18-án írta alá a Bogát–Önkormányzati Fejlesztési Társulás (ADI–Bogát) a hatmillió euró pályázati támogatásról szóló szerződést. Ebből Csicsónak 1,2 millió euró jut, Madéfalva 1,8 millió euróban részesül. Rákoson ez az összeg 1,6 millió euró, Szentmihályon pedig 1,4 millió eurót tesz ki. A beruházás során Madéfalván és Rákoson víz- és csatornahálózatot kell építeni, Szentmihályon napközi otthont létesítenek, illetve 5 kilométer községi utat javítanak fel. Csicsó községben a csaracsói iskola teljes felújítása és információ-, valamint ifjúsági központtá történő átalakítása is része a beruházásnak. Ezenkívül a DC12-es községi utat is leaszfaltozzák Madéfalvától Csaracsón át Csibáig.
Ez mind szép és jó, ám ahhoz, hogy mindez megvalósulhasson, előzetesen rengeteg pénzre van szükség. „Csak idén a négy részt vevő község hozzávetőlegesen 1,26 millió lejt kell kifizessen részarányosan” – részletezte érdeklődésünkre Szentes Antal, az egyesület projektvezetője.
Községekre lebontva ez a következőket jelenti: Madéfalva közel 319 ezer lejt, Csíkrákos 219,5 ezer lejt, Csíkszentmihály 466 ezer lejt, míg Csíkcsicsó 257 ezer lejt kell biztosítson. A fenti összegekben benne van az áfa értéke is, illetve az összes olyan dokumentáció elkészítésének, illetve folyamat levezetésének a díja, ami a munkálatok elkezdéséhez szükséges. Ezeknek az összegeknek a finanszírozási lehetőségei a helyi költségvetések, a megyei önkormányzat, a helyi közbirtokosságok, esetleg a bankok – fogalmazott az illetékes, akitől azt is megtudtuk, a községeknek nincs más választásuk, hitelhez kell folyamodniuk, ugyanis saját költségvetésből képtelenek finanszírozni a pályázatot. Szerencsére, a közbirtokosságok egy része pozitívan viszonyult a megkeresésekhez, van olyan, amely már konkrét összeggel is támogatta a beruházást.
Mi a konkrét veszteség?
Az ADI–Bogát esetében az előzetes számítások szerint legkevesebb 250 ezer euróra rúg az a költség, amit a pályáztató nem fizet vissza a beruházónak. Azaz azt is mondhatjuk, legalább ennyibe kerül a négy községnek a lebonyolítás. Ebből az összegből közel százezer eurót tesz ki az előleg igénylési garanciájának a kamata. A fent említett összeghez még nem adtuk hozzá a hitelköltségeket, hiszen ezek kamatai szintén a helyi önkormányzatokat terhelik. Szentes Antal szerint a mintegy 1,5 millió euró értékű áfa kifizetése az egyik legnagyobb kihívás. Igaz, hogy ezt később vissza lehet igényelni, ám előfordulhat, hogy az előzetes törlesztéshez újabb hitelt kell felvenni, ami újabb kamatot jelent.
Egy év marad a munkálatokra
A pályázat aláírásának időpontjától számítva három év marad a nyertesnek a teljes kivitelezésre. Az ADI–Bogát esetében ebből egy év már eltelt az előkészületekkel, ami a közbeszerzéseket, technikai tervek elkészítését foglalja magába. Ugyan a jól együttműködő önkormányzatok már idén szeretnék elkezdeni a munkálatokat, viszonta bürokrácia miatt az is előfordulhat, hogy az első kapavágást csupán 2011 tavaszán lehet megejteni. Ebben a változatban mindössze egy év marad a konkrét kivitelezésre, és ez igencsak kérdésessé teszi, sikerül-e befejezni határidőig. „Ezzel mi nem számolunk. Ezt a projektet tűzön-vízen keresztül kell vigyük. Reméljük, határidőre be tudjuk fejezni a munkálatokat” – nyomatékosított Szentes Antal. Hozzátette, a határidő átlépése komoly büntetéseket vonna maga után.
Kozmás és Pálfalva is beáll a sorba
E hét elején adtuk hírül, újabb két csíki település esetében született kedvező döntés az EU vidékfejlesztési alapjához benyújtott pályázat esetében. Csíkkozmáson utakat, hidakat építenek, kibetonozzák a sáncokat, emellett kulturális intézményeket építenek, újítanak fel. Lázárfalván és Kozmáson a községi utakat leaszfaltozzák, a vízelvezető sáncokat kibetonozzák, ugyanis a pályázatban nyert pénz ötvenkét százalékát a községi utakra fordíthatják. Lázárfalván a kultúrotthont a legmodernebb formában felújítják és kibővítik, Kozmáson pedig új, nyolcvan-száz férőhelyes napközit építenek, délutáni oktatással. „Előzetesen felmértük a költségeket. Megvannak a forrásaink ezek kigazdálkodására” – magyarázta magabiztosan Bodó Dávid polgármester.
Pálfalván is örvendenek a nyertes pályázatnak, itt mintegy 2,5 millió euróból gazdálkodhat az önkormányzat. „Ez a község többéves költségvetésének felel meg” – jegyezte meg érdeklődésünkre Ferencz Csaba. A polgármestertől megtudtuk, a kivitelezés során 7,2 kilométer községi utat aszfaltoznak le, kibővítik és felújítják a pálfalvi, illetve delnei kultúrotthonokat, továbbá napközit építenek. „A támogatást infrastrukturális, szociális és kulturális beruházásokra fordíthatjuk” – fogalmazott az elöljáró a tervekkel kapcsolatban. A községvezető azt is elmondta, tudatában vannak, hogy a lebonyolításhoz jelentős összegeket kell előteremteniük. „A banki kölcsönt kikerülni nem lehet” – nyilatkozta Ferencz Csaba. Hozzátette, számítanak a megyei önkormányzat, illetve a község közbirtokosságainak segítségére is, ezzel kapcsolatban már zajlottak egyeztetések. „Annyi biztos, a sikeres kivitelezéshez komoly összefogásra van szükség” – zárta szavait az elöljáró.
szóljon hozzá!