A kultúra fellegvárát avatták Csíkszentmártonban

•  Fotó: Rédai Botond

Fotó: Rédai Botond

Olyan regionális intézményt adunk ma át, amely reményeim szerint meghatározó szerepet játszik Alcsík kulturális életének fejlődésében, és nem csak – fogalmazott a csíkszentmártoni könyvtárközpont péntek esti avató ünnepségén Gergely András polgármester. A Baka János nevét viselő létesítménynek a plébániatemplom szomszédságában található, az egykori járásbírósági fogdájának felújított épülete ad otthont.

Rédai Botond

2011. június 03., 21:452011. június 03., 21:45

2011. június 05., 15:322011. június 05., 15:32

Meghatározó szerepet játszhat Alcsík kulturális fejlődésében a könyvtárközpont

Könyvtárat avatni mindig nagy ünnep egy település számára. A csíkszentmártoniak is ennek megfelelően készültek erre az alkalomra, amelyet a magas rangú vendégek is megtiszteltek jelenlétükkel. Az esemény szalagvágással, illetve Vakaria Béla római katolikus plébános áldásával kezdődött, a méltató beszédek a létesítmény multifunkcionális termében hangzottak el.

„Egy olyan központot sikerült létrehozni, amely, reményeink szerint, Csíkszentmárton és az alcsíki régió kulturális fellegvára lehet” – jelentette ki a település polgármestere. Gergely András egyúttal kihangsúlyozta, az által, hogy egy ilyen központ viseli Baka János nevét, méltó emléket sikerült állítani a település egykori, neves kántortanítójának.

„Amikor egy volt börtönépületből könyvtárat építenek, azt jelenti, az illető közösség tudja, hogy a jövő a tudásban, az ismeretekben rejlik” – ez már az ünnepségen részt vevő Kelemen Hunor részéről hangzott el. A kulturális és örökségvédelmi miniszter jelentős pillanatként értékelte a könyvtárközpont avatását. Szintén az eseményt méltatta Borboly Csaba megyei tanácselnök, kihangsúlyozva, büszkék lehetnek a szentmártoniak, hiszen talán a megye legszebb könyvtárának adnak otthont.

Szentmártonért díj és emléklapok

Az ünnepség során emléklapot kaptak azok, akik valamilyen módon hozzájárultak az impozáns épület rendbetételéhez és a könyvtár felszereléséhez. A már említett felszólalókon kívül többek között elismerésben részesült Korodi Attila parlamenti képviselő és Gyerkó László szenátor, Vajda Ferenc tervező, a csíkcsekefalvi közbirtokosság, valamint Miklós Endre ácsmester.

Bajkó István nyugalmazott magyar szakos tanár a közösség elismeréseként vehette át az idei Szentmártonért-díjat

Igazi ünnepélyes pillanat volt a Szentmártonért-díj átadása. A helyi önkormányzat döntése alapján idén ezt Bajkó István nyugalmazott magyar szakos tanár érdemelte ki a község kulturális életében kifejtett áldozatos munkásságáért.

Digitalizálják a könyvállományt

A Baka János könyvtárközpont három szintes épületének felújításához 2006-ban fogtak hozzá. A kormányzati, megyei tanácsi, illetve egyéb források segítségével megvalósított, 300 ezer lej értékű projekt révén a községi, illetve a Tivai Nagy Imre Szakközépiskola könyvtára, valamint egy multifunkcionális terem kapott helyett. Ezzel együtt történelmi szakkabinet létrehozását is elkezdték. A könyvtárak polcain egyelőre mintegy 35 ezer kötet sorakozik, a tervek szerint a közeljövőben az állományt bővítik, illetve digitalizálják is.

Ki volt Baka János?

Baka János népiskolai tanulmányait szülőfalujában, a csíkszentgyörgyi-csíkbánkfalvi iskolában kezdte meg, de a harmadik osztályt a csíksomlyói tanodában járta. Tanulmányait a csíksomlyói kántortanítóképző intézetben, majd a nagyszebeni tanítóképzőben folytatta. Az okleveles kántortanítót Csíkszentmárton községe 1861. október 15-én kántorsegédnek, majd 1870. július 1-jén kántortanítónak választotta.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei