Szemeteskukákat vásárolnának idén. Archív
Fotó: Veres Nándor
Nem tervez milliós nagyságrendű beruházást a csíkszeredai önkormányzathoz tartozó szolgáltató cégek többsége. Többnyire csak kisebb fejlesztések szerepelnek az idei elképzeléseik között, kivételt képez a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt., amely az önkormányzattal közösen jelentősebb összegű európai uniós pályázat lebonyolítására készül.
2018. március 02., 12:182018. március 02., 12:18
A csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület legutóbbi ülésén fogadta el az önkormányzathoz tartozó szolgáltatók költségvetését. Az érintett cégek vezetőitől arról érdeklődtünk, hogy idén mennyiből gazdálkodnak, és milyen fejlesztéseket terveznek.
A legtöbb esetben többnyire a tavalyihoz hasonló összegű büdzsével számolnak, kivételt képez a hulladékgazdálkodásért felelős Eco-Csík Kft. költségvetése, amelynek értéke azért növekedett idén, mert két újabb településsel bővült a kiszolgálási területük. Pál Tamás, a cég igazgatója elmondta, ezentúl
Így ebben az évben a tavalyi 7 millió lej körüli összeghez képest nagyobb költségvetésből, hozzávetőleg 7,5 millió lejből fognak gazdálkodni. Megtudtuk azonban, hogy
amellyel a szűk utcákban is el tudják tolni a havat.
Archív
Fotó: Veres Nándor
Reisz Attila, a Goscom Rt. igazgatója megkeresésünkre úgy fogalmazott, az a céljuk, hogy idén ne termeljenek veszteséget, nullával zárják az évet. A korábbi években ugyanis, ahogy már többször írtunk róla, több millió lejes veszteségeket termelt a közüzem, a hiányokat pedig többnyire a város támogatásából fedezték. A Goscom költségvetése erre az évre 7,6 millió lej, tavaly 8,9 millió lejből gazdálkodtak. Fogyasztóik száma az évek folyamán a több mint tízezerről kétezerre csökkent. A költségvetésükhöz a város támogatása is hozzájárul, amely többnyire a lakossági ár és az előállítási ár közötti különbözetet fedezi a vállalat számára. Megtudtuk azt is, hogy
annak ellenére sem, hogy drágult az üzemanyag, és magasabb lett a bérköltség. Az igazgató úgy véli, hogy hatékonyabban tudják megszervezni a működésüket, így nem lesz szükség drágításra.
Mivel a közüzemhez kapcsolódó beruházásokat az önkormányzat bonyolítja le, ezért a fejlesztési tervekről Páll Árpádot, a csíkszeredai városháza műszaki tanácsadóját kérdeztük. Ő elmondta, hogy idén folytatják a korábbi években elkezdett, a távhőrendszert és kazánházakat érintő korszerűsítési munkálatokat a 2020-ig hosszabbított kormányprogram támogatásával. Ennek részeként
„Ha ez megvalósulna, akkor a Tudor lakótelepi kazánházból el tudnánk látni szinte az egész várost a gázmotorokkal előállított kogenerált hőenergiával, a Tudortól a buszállomásig, ez olcsóbb lenne, ráadásul így 2–3 kazánházat is leállíthatnánk, amikor nem volna szükség rájuk, amely szintén költséghatékonysággal járna” – fejtette ki a beruházás előnyeit a városháza munkatársa. Emellett a Kalász lakótelepen kiépített vízszintes elosztású rendszerhez szereznének be még hőátadó modulokat és mérőórákat.
Archív
Fotó: Kristó Róbert
Lászlófy Botondtól, az uszodát is működtető Városi Sportklub igazgatójától megtudtuk, idei terveik között szerepel, hogy országos és nemzetközi versenyek megszervezése érdekében megfelelő berendezésekkel lássák el a medencéket.
– magyarázta a VSK vezetője. Például ki kell cserélniük a rajtköveket, mert azok nem megfelelők, illetve speciális elrugaszkodó falat kell elhelyezniük a medencék oldalára. Ezekre a módosításokra 400 ezer lejt irányoztak elő, és az év második felében valósítanák meg, előbb ugyanis megvárják, amíg a létesítmény végleges átvétele megtörténik, mert májusban jár le a jótállás az uszoda építésére.
Az uszoda személyzetét a Csíki Fürdők Kft. biztosítja. Biró Lászlótól, a cég igazgatójától azt kérdeztük, terveznek az uszodabelépők árán módosítani, erre nemleges választ kaptunk. Mint emlékeztetett,
A csobbanó költségvetése egyébként a VSK büdzséjébe van foglalva, 2018-ra 1,4 millió lejt irányoztak elő az uszodának, ebből 1 millió lej saját bevétele kell legyen. A városi sportklub összesen, a csobbanó költségvetésével együtt 3,8 millió lejből gazdálkodik idén. Ebből az összegből szerveznek különböző sportrendezvényeket, illetve ebből működtetik a Márton Áron Főgimnázium mögötti sportcsarnokot, valamint az Erőss Zsolt Arénát, előbbi 40 ezer lejt, utóbbi 100 ezer lejt kell megvalósítson saját bevételként. A költségvetés fennmaradó részét többnyire önkormányzati támogatásból fedezik.
Archív
Fotó: Gecse Noémi
Veres János, a csíkszeredai városi tömegközlekedést működtető Csíki Trans Kft. ügyvezető igazgatója érdeklődésünkre megosztotta az idei évre tervezett költségvetésüket. A szolgáltató cég ebben az évben 1,3 millió lejből gazdálkodik, ebből 250 ezer lej a város hozzájárulása.
„A beruházás idén minimális lesz, mindössze garázsfelszerelést szándékozunk vásárolni, és
Ezeknek az elképzeléseknek a becsült értéke nem haladja meg a 20 ezer lejt” – sorolta az igazgató. Hozzátette, egyelőre várnak, és nem terveznek nagyobb lélegzetvételű fejlesztéseket, mert az önkormányzat európai uniós pénzekre pályázik környezetkímélő autóbuszok beszerzésére, illetve egy úgynevezett multimodális (teljes körű) végállomás kiépítésére. Ugyanezen okból nem vásároltak tavaly használt alacsonypadlójú buszt, holott eleinte szerepelt a terveik között, de végül letettek róla.
„A meglévő járműparkot tartjuk karban, még egy évig, másfél évig így működünk, amíg az önkormányzat meg nem valósítja az uniós projekteket” – jegyezte meg. A jegyárakról érdeklődve megtudtuk,
Archív
Fotó: Gecse Noémi
A csíkszeredai zöldségpiac idei költségvetése alig több a tavalyinál, ebben az évben 600 ezer lejt hagyott jóvá számukra a önkormányzati képviselő-testület. Ebből 140 ezer lej a bérköltség, valamivel több mint 300 ezer lej a fenntartási költség. 150 ezer lejt pedig karbantartásra, kisebb javítási munkákra irányoztak elő. Graur Adrian piacgondnok kiemelte,
Ugyancsak ebből az összegből fedeznék a meglévő központi piac felújítását is, amely magában foglalná többek között fűtésrendszerének korszerűsítését, víz- és csatornahálózatának bővítését és javítását, a berendezésének cseréjét, területének elkerítését, ugyanakkor a szabadtéri részének aszfaltozását, és a csatornatetők szintre emelését. A központi piac felújítására előbb megvalósíthatósági tanulmány készül, a fejlesztésekre, a tanulmány elkészíttetésével együtt ebben az évben 434 ezer lejt szánnának.
Újabb uniós projektre készülnek
A Harvíz Rt. idei költségvetéséről Fülöp Árpád Zoltán, a regionális vízszolgáltató főkönyvelője számolt be megkeresésünkre. Mint tőle megtudtuk, idén a Harviz Rt. 16,3 millió lejjel számol bevételként, ebből 5,8 millió lejt a fejlesztési alapba irányoznak. A tavaly megvalósított bevételhez képest alig egy százalékkal számoltak kevesebbel az idei költségvetésükben, hozzávetőleg ennyivel csökken ugyanis évről évre az eladott víz mennyisége. A költségek tervezett szintje a vízszolgáltató vállalatnál 11 millió lej, ebből 3,7 millió lej szolgáltatások és elhasznált javak költsége, 6 millió lej pedig a bérköltség, a többi egyéb kiadás. A költségek szintje egy százalékkal nőtt a 2017-es évihez képest, ez a minimálbér növekedésének tudható be. A fejlesztési tervekről érdeklődve a főkönyvelő elmondta, hogy a legfontosabb beruházásnak a víz- és csatornahálózat korszerűsítését és bővítését célzó újabb projekt előkészítése számít, amelyet európai uniós, valamint önkormányzati támogatással valósítanának meg 5,9 millió lejből.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!