Az élő nyuszi nem szezonális kiegészítő
Fotó: Pixabay
A húsvéti nagy bevásárlás alkalmával még ma is sok szülő választ csoki helyett élő nyuszit: egy kedves, bolyhos, de rengeteg törődést igénylő állatot. A gyerekeknek szánt ajándék tapsifülesek azonban gyakran az út szélén végzik.
2025. április 19., 09:032025. április 19., 09:03
Noha a nyúlnak nem sok köze van a régi húsvéti hagyományainkhoz, ma már szorosan kapcsolódik az ünnephez: csokoládéfiguraként, díszként, plüssként kínálják a boltok polcain, sőt a piros tojásokat és más ajándékokat is a húsvéti nyúltól várják a gyerekek.
Az egyik legkedveltebb, tömbházlakásokban is tartott fajta a törpenyúl, amit az utóbbi hetekben egyre sűrűbben kínálnak az eladók a közösségi oldalakon és a kisállatboltokban. A nyuszik legtöbbje megfelelő környezetben akár 8–10 évig is élhet, a tapasztalat azonban azt mutatja, hogy a hirtelen vásárolt állatok sorsa sokszor tragikus: az ünnep után megunják őket, nincs idő vagy energia foglalkozni velük, így elhanyagolják, vagy rosszabb esetben egyszerűen kidobják őket.
A kisállatboltokban kapható nyuszik eredete általában nem tisztázott
Fotó: Farkas Orsolya
Sepsiszentgyörgyön van olyan kisállatbolt, ahol elvből nem árusítják, máshol viszont előszeretettel kínálják őket.
Bolti eladótól érdeklődtünk, mire is van szüksége egy újdonsült gazdának, ha a lakásba bolyhos kis kedvenc érkezik. Mint mondta, előbb a megfelelő méretű, legkevesebb fél négyzetméteres ketrecet kell beszerezni, ami 250–500 lejbe is kerülhet, és ehhez még hozzájön az etető, itató, illetve egyéb kiegészítők, például játékok költsége.
Ma már mindenféle nyuszit árulnak az interneten
Fotó: Farkas Orsolya
A napi eledelt is biztosítani kell: a boltban kapható tápok árai változók, félkilós kiszerelésben lehet vásárolni 10 és 40 lej között. Emellett
A nyúl ráadásul egzotikus, érzékeny állatnak számít, emiatt megfelelően képzett állatorvosra van szükségük, és a beavatkozások költségével is számolni kell.
A nyuszik állatorvosi ellátása alapesetben nem drágább, mint például egy macska, kutya esetében, de ez mindig függ attól, milyen gondot kell kezelni. Viszont a tapasztalat azt mutatja, az apróbb állatoknál – például hörcsögnél, de nyuszi esetében is – sok gazda leegyszerűsíti a dolgot:
hiszen újat venni általában olcsóbb.
A tapsifülesek sok törődést igényelnek
Fotó: Farkas Orsolya
Az általunk megkérdezett állatorvos rámutatott: a kisállatboltokban való vásárlás helytelen. Eredetük homályos, nincsenek megfelelően gondozva, ezért láthatunk a kirakatokban gyakran egy-egy gyengélkedő nyuszit. Ha valaki megveszi őket, újak kerülnek a helyükbe, és ez a körforgás sosem áll le. Ezért ha valaki nyulat szeretne vásárolni, ajánlott örökbe fogadni, vagy részletesen keresgélni, és törzskönyveset választani.
amennyiben több állatkát tartunk egyszerre, hiszen akár 4-6 utódot is világra hoznak egy ellés alkalmával. Társas lények, emiatt az is ajánlott, hogy párban legyenek. A karmaikat két-három havonta érdemes vágni, és mivel a törpenyulak foga folyamatosan nő, ezért fontos a metszőfogak megfelelő koptatása is széna és rágófa biztosításával. Rendszeresen szabadon kell engedni, hiszen nagy mozgásigényű állatok, és a ketrectakarítást is gyakran meg kell ejteni.
A másik fontos szempont, hogy
Nem kedvelik, ha kézbe veszik őket, félnek a hirtelen mozdulatoktól és zajoktól, nem bírják a sok simogatást, szorongatást. Könnyen megharaphatnak vagy megrúghatnak, ha stressz éri őket – ez egy kisgyermekes háztartásban sűrűn előfordulhat. A nyúl gondozása tehát alapvetően nem a gyerekek dolga, hanem a szülőké, akiknek el kell dönteniük, vállalják-e a vele járó gondokat.
Keresgélésünk során nem találtunk olyan alapítványt Romániában, amely kifejezetten nyulak mentésével, menhely működtetésével foglalkozna, de van néhány olyan állatkert, ahol befogadják a segítségre szoruló tapsifüleseket.
vagy ha nincs ilyen a közelben, plüsst vásárolni élő helyett. Amennyiben mégis elhatározzuk magunkat, fogadjunk örökbe vagy vásároljunk törzskönyveset.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
szóljon hozzá!