Sepsiszentgyörgy március 15-ei díszben
Fotó: Bíró Blanka
A március 15-ei ünnep előtt körlevélben szólította fel Kovászna megye prefektusa a háromszéki önkormányzati vezetőket a román zászló kitűzésére és a román himnusz éneklésére vonatkozó törvény betartására.
2019. március 14., 17:002019. március 14., 17:00
2019. március 14., 17:012019. március 14., 17:01
Sebastian Cucu csütörtökön mind a negyvenöt háromszéki önkormányzatnak, illetve Kovászna Megye Tanácsának is elküldte a körlevelet, amelyben arra emlékeztetett, hogy az 1994/75-ös törvény értelmében más államok zászlóját csak a románnal együtt szabad kitűzni, kizárólag hivatalos látogatások, nemzetközi konferenciák, ünnepségek alkalmával a hivatalos intézmények épületeire, közterekre. Idézi még a 2001/1157-es törvényt, valamint az alkotmánybíróság véleményezését, hogy az országos képviselettel rendelkező nemzeti kisebbségek használhatják jelképeiket az ünnepeiken, de csak Románia jelképeivel együtt. A büntetést is kilátásba helyezi, amikor leírja, hogy
valamint ha a más ország lobogója és a román zászló mérete nem egyezik meg.
Mint ismeretes, tavaly a prefektus egyenként kétszer 5000 lejre büntette Antal Árpád sepsiszentgyörgyi és Bokor Tibor kézdivásárhelyi polgármestereket a piros-fehér-zöld városdíszítés miatt, a zászlótörvény előírásaira hivatkozva. Antal Árpád büntetését alapfokon érvénytelenítette a bíróság, Bokor Tibor fellebbezése még folyamatban van.
A csütörtöki körlevél kapcsán Tamás Sándor, a Kovászna megyei önkormányzat elnöke kifejtette, „idén is megpróbálják megakadályozni, hogy békében, méltósággal ünnepeljünk március 15-én. Harminc év demokrácia után erre a mostani intoleráns magatartásra csak egy jó válaszunk lehet:
Hozzátette, előbb-utóbb a román kormány képviselői is megtanulják, hogy nem vitathatják el nemzeti szimbólumaink használatát, mert Tamási Áront idézve „az igazságot is meg lehet szokni”. Idén a sepsiszentgyörgyi oszlopokra szív alakú piros-fehér-zöld szimbólumok kerültek, Antal Árpád polgármester szerint ezzel is azt jelzik, hogy „amit a szívünkbe zártunk, nem lehet államigazgatási, közigazgatási vagy jogi eszközökkel kiűzni”.
A korábbi éveknél még díszesebb ünneplőbe öltözött Székelyudvarhely az 1848–49-es forradalom és szabadságharc tiszteletére.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
2 hozzászólás