Sabin Gherman: mindenki egyenrangú polgára ennek az országnak
Fotó: Beliczay László
Ha Európához akarunk tartozni, integrálódni, az európai eszmékhez idomulni, meg kell érteni, hogy mindenki egyenrangú polgára ennek az országnak. Ám Budapest úgy tekint a székelységre, mint falusi rokonokra, Bukarest pedig mint alattvalókra – nyilatkozta a Székelyhonnak a nemrég Sepsiszentgyörgyön járt Sabin Gherman. A kolozsvári újságíró évekkel ezelőtt nagy port kavart az Elegem van Romániából! című kiáltványával.
– Ön szerint mi lehetett Bogdan Aurescu külügyminiszter fejében, mi lehetett a célja, amikor nemrég azt nyilatkozta, hogy Székelyföld nem létezik, nyilván, számítva arra is, hogy ennek nagy visszhangja lesz?
– Úgy tűnik, Bukarest és Budapest is nyer abból, hogy időnként bizonyos kérdéseket terítékre tesznek. Az erdélyi magyarság egyfajta dzsókere lett hol a román, hol a magyar kormánynak. Másrészt,
Mi több, Aurescu ellentmond Iorgának és a krónikás Neculcének is, akik szintén írtak Székelyföldről. No, de ha belépsz a politikába, az olyan mintha egy disznóólba lépnél be, rögtön törölgetni kell a lábad... Jöjjön el Aurescu Sepsiszentgyörgyre, és például a Szalonnafeszten jelentse ki hangosan, „nincs Székelyföld, nincsenek székelyek”. Na, ehhez már nincs bátorsága!
– Lehet a magatartására magyarázat, hogy nem erdélyi születésű?
– Nem föltétlenül. Ez egyfajta politizálás. Ő késztetést érzett arra, hogy reagáljon Németh Zsolt kijelentésére, de szerintem egyiknek sem volt értelme, sem Németh Zsolt gesztusának (a magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke Facebook-bejegyzésben szögezte le: „A székely zászló addig lobog a magyar közintézmények homlokzatán, amíg a román állam engedélyezi korlátozástól mentes szabad használatát Románia egész területén! Hajrá, székelyek! Hajrá, Erdély!” – szerk. megj.), sem a külügyminiszter reakciójának. Abban a pillanatban, amikor egy kívülálló beszél a székelyekről, ahelyett, hogy az értékeiket hangsúlyozná, csak indulatokat gerjeszt.
– Több mint száz évvel az úgynevezett „Nagy Egyesülés” után hogy látja, mit nyert Románia Erdéllyel?
– Hatalmasat! Bukovina, a Bánság és Erdély egy olyan Európához tartoztak, amelynek a Regát soha nem volt a része. Nem mindegy, hogy Isztambulban vagy Bécsben van a főváros! A kihívás: összehangolni az eszméket, aspirációkat. Ha nagyon akarunk Európához tartozni, integrálódni, az európai eszmékhez idomulni, meg kell érteni, hogy mindenki egyenrangú polgára ennek az országnak. Ám Budapest úgy tekint a székelységre, mint falusi rokonokra, Bukarest pedig mint alattvalókra...
– És mit nyert Erdély a Regáttal?
– Most könnyeket akar fakasztani? (Nevet!)
– Milyennek látja Székelyföld, Erdély jövőjét?
– Legyen világos: autonómia lesz, de soha nem csak az ország egy részének. Adminisztratív, kulturális, regionális autonómia lesz. Ennek már vannak rügyei, hiszen léteznek regionális igazgatóságok. Ezekből a regionális identitásokból alakul ki a nemzeti identitás, mint ahogy a nemzeti identitásokból lesz európai identitás.
Mit nyerünk ebből? Ahelyett, hogy felismernénk, mennyi lehetőség rejtőzik ezekben a kultúra, a turizmus, az üzleti szféra számára. Ha intelligens emberek vezetnék az országot – bár az orosz–ukrán háború közepette nem ez a legideálisabb időpont, de – holnaptól nem megyéink lennének, hanem régióink, lengyel mintára. Leszögeznénk a helyi, régiós és nemzeti prioritásokat, megnéznénk, milyen költségei vannak az államnak, mik a lehetőségek, miként hangoljuk össze a vágyakat, törekvéseket, hogyan építjük ki a régiók közti szolidaritást, hogyan kötjük össze a meglévő sztrádaszakaszokat Bécsig, mert
Lehet, hogy Moldvának nincs pénze sztrádára, de a központi költségvetésből és a szolidaritási alapból megkapja az ehhez szükséges tőkét. Erdélyen belül is vannak kisebb régiók, más-más kulturális jegyekkel. Székelyföld egyik legnagyobb specifikuma a rovásírás. Ha Angliában lennénk, a Discoveryn és National Geographicon folyton erről beszélnének, mi pedig szőnyeg alá seperjük. Kellene egy program – és én egy hasonlón gondolkodom –, amely révén román nyelven megmagyaráznám, mi a székelység, mi az, ami összeköt bennünket, vagy akár a bukovinaiakat a máramarosiakkal. Ezeket az akadozó fogaskerekeket kellene összeilleszteni.
– De mi vehetné rá a regnáló politikai osztályt arra, hogy túllépjen saját azonnali érdekein?
– Egy könyvtár. Hogy egy kicsit olvassanak.
A tanárokat évente fogják értékelni egy online platformon a diákok teljesítménye alapján – jelentette be a miniszterelnök. Ám a tanárok teljesítményalapú bérezése az egyik legnagyobb dilemma, amellyel egy oktatási rendszer szembesülhet.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
2 hozzászólás