Fotó: Rel-kampány
Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról, a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről és a háztáji gazdaságok felkarolásának nehézségeiről.
2024. február 09., 10:002024. február 09., 10:00
2024. február 09., 12:292024. február 09., 12:29
– Miként kapcsolódik a REL, azaz a rövid ellátási láncok fogalmához?
– Már egészen fiatalon mezőgazdasággal és állattenyésztéssel kezdtem el foglalkozni, így testközelből ismerem a kistermelők, a gazdák mindennapi problémáit. Összetett kérdés a rövid ellátási láncok mibenléte, hiszen ez egy kétoldalú dolog: szükség van a termelőkre, de ugyanakkora szükség van a tudatos vásárlói rétegre is. A rendszer csak akkor működhet, ha mindkét oldal kiegyenlítve megtalálható egy adott térségben.
– Milyen nehézségeket tapasztalnak a helyi, háztáji termelők?
– A környezeti adottságaink miatt térségünkben leginkább kisebb gazdaságok tudnak kialakulni. Egy kisgazdaság azonban önállóan nem tud sem mennyiségben, sem minőségben a multiknak megfelelő standard számokat biztosítani. Mindemellett természetesen óriási bürokratikus rendszeren kell átverekedniük magukat. Mi minden nap azért küzdünk, hogy ezekben az útvesztőkben tanácsot, kézzelfogható segítséget nyújtsunk a hozzánk fordulóknak. A fiatalok külföldre való kivándorlása is egy összetett probléma-halmazt jelent, amivel foglalkoznunk kell.
Fotó: Rel-kampány
– A Hargita Megye Fejlesztési Ügynökség milyen célok mentél igyekszik felkarolni a kistermelőket, akik a rövid ellátási lánc egyik kulcsfontosságú szereplői?
– A háztáji kisgazdaságokat működtető személyek, családok megélhetésének biztosítása, a mindennapjaikat megkeserítő körülmények megkönnyítésének célja vezetett el többek között a Székely Termék védjegy megalkotásához is. Úgy vélem, hogy a Fejlesztési Ügynökség jó úton jár, hiszen ma már egy 12-13 éves múltra tekinthetünk vissza a védjegy létrehozása óta.
Azt tapasztaljuk, hogy egyre több székelyföldi termelő igyekszik csatlakozni hozzánk, ami azt mutatja, hogy a közösség is felismerte munkánk eredményességét. Minden ténykedésünk célja az, hogy munkahelyeket teremtsünk, és a termelésből adódó profit lecsapódása a székelyföldi gazdák megélhetését biztosítsa. Főként az élelmiszereket előállító gazdák azok, akiknek segítséget tudunk nyújtani. Ezt a támogatást különböző forrásoknak, pályázati lehetőségeknek köszönhetjük.
A különböző forrásokat igyekszünk olyan tevékenységekre fordítani, mint a kisgazdák számára információátadási célzattal találkozók, különböző szakmai utak szervezése, vagy éppen az online értékesítés megalapozása és fejlesztése.
Munkánkat számos más szervezet is támogatja, mint például az Állategészségügyi Igazgatóság, Hargita Megye Tanácsa, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyesülete, Civitas Alapítvány a Polgári Társadalomért, a Helyénvaló helyi bolt, amely intézmények vezetőivel és munkatársaival számos szakmai kérdést meg tudunk vitatni. A csapatmunka az egyik mozgatórugója annak, hogy fejlődni tudunk.
– Mennyire számít divatosnak manapság, hogy a fiatalok mezőgazdasággal vagy állattenyésztéssel foglalkozzanak?
– Azt tapasztaljuk, hogy egyre többen látnak fantáziát az itthonmaradásban, és abban, hogy kialakítsanak kisebb szövetkezeteket, ezáltal is megerősítve megélhetésüket. Megteszünk mindent annak érdekében, hogy egyre több fiatalhoz eljuthassanak eme szakmai előnyei. Úgy látom, hogy
A kistermelők életbenmaradása közös érdek kell legyen, hiszen minden ember számára, legyen az fiatal vagy idős, egyaránt fontos, hogy milyen forrásból érkező táplálékot fogyaszt. Az, hogy egy termék egészséges, lekövethető és megbízható önmagában egy olyan érték, amelyet óvni kell. Annak köszönhetően, hogy egyre több fogyasztó látja be, hogy mennyire szükségünk van a háztáji gazdaságokból beszerezhető termékekre, egyre több biogazdaság jelenik meg Székelyföld palettáján. A mi célunk, hogy ezeket a gazdaságokat feltérképezzük és piacra juttassuk.
Ha Ön is fontosnak tartja támogatni a helyi termelőket, számít, hogy milyen élelmiszer kerül a családi asztalra, akkor támogassa a Civitas Alapítvány rövid ellátási láncok népszerűsítését megcélzó kampányt azzal, hogy megosztja ismerőseivel a cikket, hogy minél több emberhez eljuthasson. Maradjon velünk a továbbiakban is, hiszen az elkövetkező cikkekben, interjúkban tovább boncolgatjuk a REL, azaz a rövid ellátási láncok mibenlétét, előnyeit. Helyi gazdák, rövid élelmiszer-ellátási láncszakértől és lelkes vásárlók mesélnek majd tapasztalataikról. Ha szeretne helyi, zamatos, megbízható forrásból származó élelmiszereket vásárolni, akkor térjen be a székelyudvarhelyi Helyénvaló boltba (Székelyudvarhely, Solymossy utca 31. szám). Interjúinkat meghallgathatja a Rádió GaGa műsorában is, ahol további érdekességeket tudhat meg a REL-ről. További infók: helyenvalo.ro/REL.
Fotó: Rel-kampány
(X – fizetett hirdetés)
Két, forgalomba be nem íratott gépkocsit azonosítottak egy nap alatt Maros megyében a közlekedésügyi rendőrök, akik ittas sofőrt is igazoltattak.
Természetvédelmi területen halmozott fel kőbányászatból származó föld- és kőzetanyagot egy kőbánya Csíkcsicsó külterületén, ezért több tízezer lejes pénzbírságot rótt ki rá a környezetőrség. A cég környezetvédelmi engedélyét is felfüggeszthetik.
A közönség szavazatán is múlik, hogy elnyeri-e a rangos elismerést a VIBE fesztivál az European Festival Awards-on.
Helyesnek bizonyultak a városvezetés előzetes becslései arra vonatkozóan, hogy mekkora autós forgalomtól mentesíti Sepsiszentgyörgyöt a nemrég átadott elkerülőút. Antal Árpád polgármester részleteket is elárult ezzel kapcsolatban.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az inflációs rátával növelik a jövő évi adókat, ugyanakkor négy projekt önrészének finanszírozása érdekében kincstári kölcsönt vesz fel a város – derült ki a székelyudvarhelyi önkormányzati képviselő-testület soros ülésén.
Soron kívüli ülést tartott csütörtökön a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület, a város költségvetését módosították. Többek között 337 ezer lejt hagytak jóvá a sajátos nevelési igényű gyermekeknek és 55 ezer lejt a Csíki Sportcentrumnak.
Szombaton indul a korcsolyaszezon Sepsiszentgyörgyon, a Sepsi Aréna melletti jégpályán – olvasható Antal Árpád polgármester Facebook-oldalán.
Ösztöndíj- és mentorprogramot hirdet középsikolás diákok számára a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA).