„Muszáj szeressük itt”

•  Fotó: Pál Árpád

Fotó: Pál Árpád

Szombat reggel van, fél nyolc. Ilyenkor még a másik oldalamra szoktam fordulni, de ma a hajléktalanszálló előtt toporgok. Régi tervem volt, hogy egy napra beköltözhessek hozzájuk, megnézzem, hogyan zajlik itt az élet.

Kosztolányi Kata

2017. október 15., 12:332017. október 15., 12:33

A folyóson már nagy a jövés-menés, lassan túl vannak a szokásos hétvégi takarításon. Elsősorban a maga zugáért, „szektoráért” felelős mindenki. Berci a konyhát seperte fel, Jánosé a fürdő- és az előszoba. Ő egyébként ötkor kelt, de fekszik is vissza, mert aluszékony a krónikus oxigénhiánya miatt. „Traktora van” – magyarázzák a társai, utalva a zúgó, bugyborékoló készülékére. Viktor úriember módjára kézcsókkal üdvözöl, nem csoda, ha gróf urazzák. Nemesi származást emleget meg névrománosítást, otthon ő mindig Győzike volt. Szeret korán kelni, mert a csendben nyugodtan kávézhat. A reggeli bevásárlásra indul épp a kisboltba a cigánynegyeden túlra. „Kellemetlen a sok kutya miatt” – jegyzi meg, aztán lép is ki az ajtón.

A folyosón még ketten álldogálnak, Anikó és Jutka. Csevegünk. Jutka egy apró lila szárnyas pónit szorongat a kezében, annak a családnak a kisgyerekétől kapta, akiknek dolgozik. „Egy nagy úrhoz járok sírt csinálni, udvart pucolni, virágos kertet rendezni, takarítani. Ha kilencig nem jön az eső, ma is kifutok a temetőbe. Tanárnőknek is besegítek, cserébe pakolnak, dolgokat vesznek nekem. Húsz éve ismerem őket.” Sebtében az életét is elmeséli: gazdag családból származik, a szülei már meghaltak. Egyik testvére Ausztriában, a másik Magyarországon él, milliomosok. Kétszer ment férjhez, az elsőhöz 19 évesen. Baróti bányász volt az illető, aki „belebolondult egy rossz nőbe”. A második ura asztalos volt, koporsókészítő, csak sokat ivott, és az is „összebolondult egy fehérnéppel”. Köszönőviszonyban vannak, néha szivart kap tőle. Mikor elváltak, nem volt pénze perelni, a testvéreitől sem akart kölcsön kérni.

Hat gyereke van, szétszóródva a nagyvilágban, az egyik például Amerikában él. Felkeresné őket szerre, de hát nem telik rá.

A fia egyébként tavaly végzett az egyetemmel. „Hátha komputeren keresztül sikerülne megtalálni” – sóhajt. Aztán Istenre terelődik a szó, akiben feltétlenül hisz, magában imádkozik is hozzá, de templomba nem jár, mert rossz véleménye van a papokról.

Idézet
Én úgy jutottam ide, kezicsókolom

– kezdi a történetét Anikó, mikor szóhoz jut. „A törvényszék háta mögött laktam, és egyszer jött egy idős férfi Németországból, hogy övé a lakás.” Az 59 éves kétszeres dédnagymama valaha virágárus volt a Patkóban és a könyvtár előtt. Több mint három évtizedig egy embert szeretett. Nyolc gyereket szült, kettőt eltemetett. Szétesett a nagy család, Magyarországon, Németországban, Angliában „sorsüldözöttek a kenyérért”. Hívták, költözzön ki hozzájuk, de ő nem szeretne betegesen a terhükre lenni, mint ahogy azt sem, hogy éjszakánként a nyögéseivel zavarja őket, vagy a kisunokák lássák, amint a trombózisos lábát „pókálja”. „Fekete a lábam, mint a maga kabátja. Többet költök kötszerre, kenőcsre, gyógyszerre, mint ételre” – panaszolja, mégis

elutasították a fogyatékossági kérelmét, pedig kénytelen havonta kórházba vonulni.

Egyik lánya viszont itt él a városban, másnap megy is hozzájuk a születésnapos unokát felköszönteni. Aztán beinvitál a női lakrészbe, amelyen öten osztoznak; egyikük a gyengénlátó Lacika. A csináltatott ágyak mellett kisszekrény, polc áll, ahol személyes holmijukat tartják. Előkerülnek a fényképek, unokáké, az öccse gyerekeié. Napra pontosan tudja, mikor került a szállóra. Lakásigénylést nyújtott be, csak még a fia jövedelempapírjára van szükség. Szeretne már elköltözni innen, a szociális segélyéből és a külföldi pénzküldeményekből fenntartani magát, de addig is „muszáj szeressük itt”. Közben kis csetepaté – az ő nyelvükön zuhat – kerekedik, letörött a vécétető ugyanis. Máriát gyanúsítják, aki még alszik – vagyis én gondoltam azt, mert a vádra azonnal felpattan fektéből. „Szemen szedett hazugságokat állítanak, mert nem én voltam. Márpedig aki hazudik, az lop is. Azt is mondják, hogy klórral mosok, pedig csak a vécét szoktam fertőtleníteni. Nem is tudnám használni, még a szappantól is felszakad és vérzik a bőröm” – dohog, majd fejére húzva a takarót, visszafekszik.

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

A közjáték Viktor érkezésével megszakad. Két kenyeret hozott a közösbe, és egyéni kéréseket is teljesített, kinek paradicsomot, kinek tojást vett. Anikót nem akarom feltartani tovább, hadd reggelizzen, de azt mondja, nem szokott, csak kávézni és szivarozni, de

Idézet
ha van, van, ha nincs, nincs, nem vagyok annyira oda érte.

A mosókonyhában kötök ki, hogy szemügyre vegyem a mosógépet, amit nemrég javítottak meg, de kezelni senki nem tudja, csak Ravasz, ő meg épp kórházban van. A 77 éves Bandi bácsi is ezért hiányzik, az idegosztályon kezelik. Bercinek szintén be kell mennie mihamarább fület mosatni. És ezzel vissza is kanyarodtam a megkezdett témához, merthogy a szombat a mosásnap lenne… A gép egyben szárító is, olcsóbb volt így. A szállót mellesleg kéthavonta fertőtlenítik, és szemlátomást rendet tartanak még a szennyesrészlegen is.

A konyhában János falatozik, majd Lacika érkezik ki tapogatózva. Ő az, aki a kórháznál reggelente Kezicsókolom, nagyságos kisasszony! Jó napot kívánok, főnök úr! tiszteletteljes köszöntéssel kéreget, hogy kiflit vehessen, merthogy a szállón csak a napi egyszeri meleg ebéd biztosított, egyéb étkezésről mindenki maga gondoskodik. És neki

semmi jövedelme nincs.

Jutka szokta pátyolgatni, előkészíteni számára az ennivalót, kísérgetni, „a rendőrök is rám bízták, pedig ezer idegen nekem, csak a cigánygyerekek meghajigálják, megütik, és valakinek meg kell őt védeni”.

Lacika amúgy 67 éves, hat évig juhász volt, eszteringát hajtott, börtönt is járt falopásért, „de már kezdte elfelejteni, olyan rég volt”, aztán a Beszterce megyei Paszmosra került egy asszony miatt, ott meg kapálással tartotta el magát. Kislányát harminc éve nem látta, miután elvált a nejétől, s az akkor még élő anyjához hazaköltözött. Végig nagyon illedelmes, következetesen nagyságos kisasszonynak hív, ami bevallom, jól esik. Olykor azért ő is felbosszankodik és kiabál – jegyzi meg szégyenlős mosollyal, Mária még meg is toldja ezt azzal, hogy „eleinte csendes volt, mint a nyuszi, de tud ő törni-zúzni is”. A szemén hályog van (a rossznyelvek szerint a kékszeszivástól),

a tenyerét a szeméhez közel emelve mutatja, hogy azt se látja,

de drága a műtét. Reggelizés közben abban egyetértünk, hogy a napindító étkezés a legfontosabb mindközül. Előkerül a májas, a paradicsom. Jutka a puliszkára esküszik, elélne azon, jó juhászné lett volna szerinte, a friss levegő és az állatok szeretete végett. Anikó húsos, de a szalámi, kolbász nem csúszik, kedvence a juhhús. Szokott főzicskézni magának, és „amelyik rendes hozzám, megkínálom, amelyik gazember, azzal megkívántatom” – ez a bevált receptje. Viktor és Berci útra készen állnak, pedig alig múlt kilenc óra. Ebédért mennek az „apácákhoz”, én meg kísérőnek ajánlkozom.

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

Hétköznaponként kiszállítják az ételt, hétvégén viszont ők kell utána menjenek, kivéve, ha rossz az idő, mert olyankor a szálló gondnoka autóval egy-kettőre megjárja. Az edények kikészítve, indulunk máris, holott csak déltől van az ebédosztás. A Kossuth utcán felfelé jövet

csikkészünk, megtudom, hogy melyikért érdemes lehajolni, aztán előkerül a műanyag doboz, abba gyűjtik a kikotort dohányt.

„Kezdek válogatós lenni, s a pipát nem szeretem” – mulat magán Viktor. A titkos helyükön, „a laborban” kötünk ki, ahol még titkosabb rejtekhelyről kerülnek elő különféle élvezeti szerek, aztán az újságpapírba sodort cigarettára gyújtanak, miközben sztorizgatnak. „Ha tudtam volna, hogy itt kötök ki, ott maradok Kanadában, a lányomnál, aki asszisztensnő, a férje meg autókereskedő. Kétszáz méteres toronyházban élnek” – meséli a 63 éves Viktor, aki azért jött haza, mert nem tetszett kint. Megtudom, hogy szinte pszichológus lett, bejutott a felvételin, mert lélektanból és anatómiából állt csupán a vizsga, de a majdani feleségével „eltekergett”, jött a baba, hát itthon maradt. Két lányt neveltek fel együtt, mígnem ’88-ban ki nem szökött, pedig a bútorgyárban KISZ-, illetve párttitkár volt, jól ment sora, „az íróasztalban állandóan volt konyak”. Az első szökési kísérletnél elfogták a határőrök, puskatussal fejbeverték, azóta a jobb fülére nem hall. Bilincsben hozták haza a rendőrök, és noha a börtönt megúszta, illetve a bútorgyárba is visszavették, a párttagságot megvonták tőle.

Meggyőződéses kommunista most is, „akkoriban jobb volt” alapon.

A kenderültetvények között kúszva végül csak kijutott Magyarországra, nyolc évet húzott le a MÁV-nál. Citroennel jött haza, eladta, és az édesanyjának garzont vásárolt. Aztán Németországban asztalosműhelyben dolgozott majd’ egy évet. A lakását nem tudta fenntartani, ráküldték a végrehajtót, a garzon ára is elúszott, pontosabban a lánya lépett le vele. Az alkoholról őszintén vall: megszokta a szervezete az italt, de még nem reszket a keze. A függőséget az éhséghez, cigarettahiányhoz hasonlítja, de nem akar játszani, értsd becsempészni a szállóra szeszes italt, mert ha részegen elkapják, kiteszik, és neki nincs kedve ilyen időben kint aludni. A télen is a gyapjú katonai zubbonya mentette meg a fagytól.

Az ital, a szivar és a nők voltak mindig a gyengéi, vagyis „folyt ki a kezem közül a pénz”.

A noteszében egykor 117 nő neve sorakozott… De gazdag ember nem lenne, akkor sem volt boldogabb. Kétszer járt Rómában, a nevelt lányánál, ám nem nyűgözte le az örök város, „nem tetszett a Colosseum környéke, mindenhol csomó kő, telefirkálva”. Ő az, aki rengeteget olvas, kétszáz kötetes könyvtára Bétában van, de hátrahagyta a többi holmijával együtt, és az embertelen körülmények helyett önként a szállót választotta. Valaha újságíróként is dolgozott egy havilapnak, politikai cikkeket, kitalált vagy megtörtént erotikus történeteket küldött be, postafordultával pedig érkezett a honorárium.

Még mindig van két óránk az ebédosztásig, rójuk a köröket a városban. Megelevenedik a régi Udvarhely, a fatelep, az egykori marhapiac, a Malom utcai hídon alul lévő libastrand, a Szabó Károly-vendéglő, amikor még 12 ezren lakták a várost, és alig volt autó. A gabonatárolónál Berci megjegyzi, hogy az édesapja annak idején raktárnok volt itt. Emlékszik a csőtelefonra, az elromlott lift helyett pedig csúszdán eresztették le a liszteszsákokat. Megkerülve az épületet meg is mutatja, hova öntötték be a pincébe a terményeket, illetve a szemközti mérlegházat, ahol még ő is mért gyerekként. A kórházzal szemközti tömbházak helyén is gabonatároló volt, egy hosszú épület. Az autóbusz-állomásra betérve megint cigarettavégeket vadászunk.

Észszerű a magyarázat: a siető utasok kövér csikkeket dobnak el.

Berci különben nem szív sokat, fiatal korában nem is bagózott, mikor válni kezdtek, akkor fogott neki. Gépészmérnök szeretett volna lenni, amúgy 16 évet tanult. Gyártörténetek hangzanak el, vagy hogy szejkei vizet lehetett kapni a futballmeccsek alatt, hogy a bakancsot szalonnával lehet pucolni. Még a prosztatáról is beszélünk. A hit és halál kérdését boncolgatva Viktor meggyőződéssel kijelenti, hogy „a halál egy túlélési lehetőség”, és ő feltétlenül hisz a szellem halál feletti diadalában. Egy időben a gedeonisták társaságába járt, de már nem gyakorolja a vallást. Ezzel szemben Berci be-betér a templomba. Innen aztán a régi sorstársak tragikus halálára terelődik a szó. Gyuri megfagyott, Kálmán felakasztotta magát. Berci szerint már régóta ígérgette, Viktor állítja, hogy a cigányok miatt. Sokszor kerülnek konfliktusba velük.

Megtámadják, ütlegelik, meghajigálják őket, a szatyraikat elveszik.

Berci épp a múlt héten járt így a sétatéren, „kapott egy laskát”. Ő egyébként régebben is lakott a szállón, aztán Magyarországon dolgozott, de nem fizették ki, így hazajött. Egy ideig régi pincéjében húzta meg magát, ám valaki elárulta, a rendőrök pedig éjnek idején felköltötték és lekísérték. A biztonság kedvéért egy ideiglenes búvóhelyet (ő kirándulóhelynek mondja) azért fenntart. Átsétálunk a piacra, én szőlőt veszek, ők meg a standok alatt szétgurult gogost, uborkát, hagymát, szilvát szedik össze, mert „a tévé is mutatja, sok zöldséget kell enni az egészség érdekében”.

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

Innen már csak egy lépés, hogy a kedvenc ételek szóba jöjjenek. Bercié a zöldpaszulyleves és a csülkös-szemesbabos. A „gróf úr” ennél sokkal ínyencebb: szereti a csirkemájat, a velőt kenyérre kenve, a tojásos agyat (amit a szállodában szolgáltak fel kitűnően annak idején), és szerinte borzasztóan finom a bikatök. A kacsahús is, csak az macerás, pácolni kell, annyira kemény. Az édesanyjának ő főzött, amikor eltört az idős asszony combnyakcsontja – egyébként ezért költözött haza, de ha újrakezdhetné az életét, ott maradt volna Magyarországon a MÁV-nál, a jó fizetés miatt, és mert ott jól feltalálta magát. Berci inkább a jövőbe tekint, most is egy beígért munkalehetőség vár rá, melyet ismeretség útján szerzett.

A Patkóban szemügyre vesszük az újonnan felállított emlékművet, a restaurálás alatt álló Jézus-szobrot, a gimnázium láttán felsoroljuk a közös régi tanárokat. Berci megmutatja egykori lakását, majd az Árpád utcai szülői házat. Gyerekkorukban mindketten a sarki Bucsi nevű borbélyhoz jártak. Az „apácákhoz” érve egy órácskát álldogálnunk kell, lassan mások is szállingóznak, pletyózás, viccelődés közepette telik a várakozás. Vigyorogva mesélik, mikor egyszer a két neccel felpakolt Mariskával jöttek az ebédért, és haza kellett taxizniuk…

Kiadják az ebédet, két vödörben két fogás.

Hazamenet szótlanul szedjük a lábunkat, hogy ki ne hűljön az étel, aztán felvillanyozza őket a kérdés, hogy ki hol lakna szívesen, melyik a kedvenc országa. Berci a Jupiter 12. holdjára költözne, a Föld nevű bolygón belül azonban Svájcba. Viktornál kizárva a ködös, esős idő, Ausztrália viszont ideális lenne. Mikor megtudja, hogy én Marokkóba kívánkozok, rögtön közli, hogy ő már volt ott dolgozni, olcsóság van, de a víz rettentő drága, és „az arab a tevéről nem száll le pisilni”… A szálló sarkánál Emmába botlunk, aki a városból jön, a lábait fájlalja. Néhány lakó a teraszon álldogálva fogad, firtatják, nem fáztam-e meg. A közös étkezéshez készülődve szerre mindenki hozza a tányérját, de olyan is van, aki tejfölös vederbe kéri az adagját, hogy felét eltehesse későbbre. János például egy barátjának szokta adni a maradékot, aki malacokat tart, és cserébe szalonnát kap. Mindig van „szeres” vagyis szolgálatos, aki az ételosztásért, mosogatásért felelős. Persze ebből is viccet csinálnak egyesek, például kinyalják a tálkát, hogy könnyebb legyen kimosni. Most Viktor porcióz. Pityókaleves van és lecsó, és mivel ketten hiányoznak, több jut mindenkinek. Adja magát, hogy játékból kedvenc ételeikről faggassam őket.

Egyesek fasírtról álmodoznak, Jutka tortát sütne, ha lenne ler.

Egy komplett menüt agyal ki: töltött paprika, szalmakrumpli bécsi szelettel, Rigó Jancsi. Anikó kedvence a puliszka tokánnyal vagy lecsipecsivel, káposztacikával, Lacika a juhhúst, sült kolbászt, töltelékes káposztát szereti. Emma nem válogatós, de a hússal, főzelékkel szemben előnyben részesíti a fokhagymalevest, amit a többieknek is melegen ajánl, „mert lehozza a vérnyomást, mikor megy fel a pumpa, lobban fel mindenki”. Aztán a „Nőjj nagyot, Emmi!” jókívánsággal lát neki vidáman az evésnek. A többiektől tudom, hogy a meglett fiának innen hordja az ételt, de arról nem nyilatkozik, mint mondja, ez magánügy. „Egy anyának száz gyereke legyen, de mindre gondja van” – bólogat bölcsen Anikó. Mária édesszájú, de keveset ehet a cukorbetegsége miatt. A húslevest is imádja grízgaluskával, csirkehússal. „Nálam az a lényeg, hogy friss legyen. Régen tudtam főzni, de ma már nem remekelek, még a teakészítés is nagy dolog, mert már nem érdekel” – sóhajt fásultan. Egyik nap pudingra fájt a foga, de nem volt kakaója, „mert bizony nem mindenre jut, banira ki van centizve a pénz, ha elfogy, kölcsönkérek valakitől”.

Mária egyébként nem is akart beköltözni, de „padlóra tették”, és amíg nem kerít lakást, vagy nem szerzi vissza a régit, maradnia kell. Valami végleges megoldásra vár, „öreg és beteg vagyok, nincs erőm, kedvem, hogy cipelgessem a cókmókomat”. Most épp munkakeresésben van. Havonta egy héten érzi jól magát, máskor iszonyú fáradt, ami a betegségével függ össze, vagy ha megsértik, „de ha fitt vagyok, szívesen dolgoznék napi 2–3 órát, hogy ne az utcán őgyelegve töltsem a napot”.

•  Fotó: Pál Árpád Galéria

Fotó: Pál Árpád

Újsághirdetéseket böngészget, a múzeumban érdeklődött, taxisnak is elmenne, csak túl sok a kritérium. A társkeresés ugyancsak foglalkoztatja, kezdi belátni, hogy egyedül mégiscsak nehezebb. „Volt, nincs, nyoma sincs már a szerelemnek”, 25 év után valahogy sikerült kihevernie a nagy csalódását.

Idézet
Öregségemre elment az eszem, azt gondolom, jó volna egy társ, akivel jól találsz minden szempontból, egymást tudjátok segíteni, ha nem is költöztök össze.

Emma azt javasolja, hogy adjon fel hirdetést. Neki ugyan nem kellene, mert vannak udvarlói, amúgy se hiányzik a simogatás, de mi, többiek elismerjük, hogy jól tud esni, „s egy kis puszi, ha nem is csók, mert az a szeretet egy jele” – teszi hozzá Mária. A többiek azzal piszkálják, hogy olyanról álmodozik, akinek háza, autója van, fiatal és eltartja őt, de Emma szerint „mindene lehet, ha nincs egészsége”. Sándor csatlakozik hozzánk, a „családi körbe”. A 65 éves férfi

Európában Svájcon kívül mindenhol élt már, de mindközül Hollandiát szereti a legjobban.

14 éve ment el itthonról, miután az asszony a tudta nélkül beadta a válókeresetet, mert „hülyeséggel teletömték a fejit”. „Sanyi volt a hibás, mert nem becsülte meg a feleségét” – szúrja közbe Anikó. Kiderül, hogy valaha lobbanékony volt és játékgépfüggő, egyszer négyezer eurót veszített. A kártyában a cseleket szerette, ha át tudta verni a másikat. Honvágya soha nem volt. Általában építkezéseken dolgozott, de üres üvegeket is gyűjtött, ha nem akadt egyéb. Szabadidejében múzeumba járt, a parkba tornászni, biciklizett. Aztán ellopták az iratait, kitoloncolták, kalandos úton került haza. Tavaly július óta vár a munkavállalási engedélyére, pedig vissza kellene mennie szívműtét utáni felülvizsgálatra. A kinti kórházi ellátás elvitte a házra összegyűjtött pénzt… Addig is időnként alkalmi melót vállal, bár most az esős idő miatt a kinti munkálatok állnak. A külföldi évek alatt megtanult hollandul, de itt nincs, kivel gyakorolja, mire Anikó kitalálja, hogy adhatna nyelvórákat nekik, összeülhetnének itt, a konyhában. Az asszony sajnálja, hogy cigányul sem tud, mindig is szeretett volna megtanulni, csak nem volt akitől.

Idézet
Pedig nem szégyellem a fajzatomat

– fűzi hozzá. Lacika és Jutka elég jól tudnak románul, utóbbi Bukarestben öt évet dolgozott egy ezredesnél. „Nem tudnak eladni” – mondja, mire az asztal túlsó végéről jön a replika: „De megvenni igen!” Mária a hiányos romántudásával elhasalt matematikából a felvételin Bukarestben. Pedig eltervezte, hogy dolgozik is a tanulás mellett, aztán elunta. A pszichológia nagyon érdekelte, de nem képzelte ennyire elvontnak. Egyszer autót akart venni, s csak később férjhez menni, lakása még lánykorából volt, „de a dolgok nem mindig úgy alakulnak, ahogy szeretnénk, és ha már család van, már más az ember élete. Sajnos elég butaság, mert nem szabadna lemondani az álmokról”. Mikor a fia hollétéről kérdezem, durcásan hátat fordít, és csak annyit mond: „a bőriben van, ha engem kérdez, nem tudom, hol, és ez nekem nagy baj”. Egyértelműen kényes a téma, ezért gyorsan másra terelem a szót: mivel töltik az estéket? Sándor és Berci hatvanhatozni szoktak, Viktor megnézi a hétórás híreket, majd a Dunán Rex felügyelőt és a Hegyi doktor rendel című sorozatokat. A nők főzőműsort néznek inkább, és

sajnálják, hogy csak három kanális van.

Anikónak nincs türelme a kézimunkához, Mária a Meglepetést és a Nők Lapját lapozgatja szívesen. A politika egyiküket sem érdekli. Cseverészés közben egy pillanatra sem áll meg az élet a konyhában: kávét adnak elém, áfonyateával kínálnak, Jutka tojást főz, és megmutatja, hogy ha könnyedén perdül az asztalon, azt jelenti, elég keményre főtt. A rezsón vacsora rotyog, egyesek már pizsamára is vetkőztek. Látszólag nagy az egyetértés, de Sándor kiböki, hogy

Idézet
míg nem laktak itt nők, jobb volt, nem volt ennyi veszekedés,

mire Mária harciasan visszavág: „mi helyesebbek vagyunk, nem azért mert öndicséret gyalázat. Maguk meg verekednek.” Aztán arra panaszkodik, hogy egyesek üvöltenek, ha kell, ha nem, lökdösődés is előfordul. Anikó ennél merészebben fogalmaz: „egyik a másikat megennénk”. János, aki régóta itt él, emlékszik, hogy

Idézet
ha egyiknek nem volt, adtunk, és nem nyúltunk a máséhoz.

„Egyet mondunk, de mást csinálunk, mert az észben más fordul meg, kétszínűség és irigység van itt” – kontráz Emma is, akit gyakorta látni a városban ormótlan cipőjében, cipekedve. Hogy miért? „A városban koslatok. Úgy érzem magamat, mint egy kutya, amelyiket a láncról elengedik, megyek, hogy ne halljam ezt a kalamajkát. Kint, ha esik, ha havaz, nyugodt légkör van.” Azzal is tisztában van, hogy bolondnak nézik őket, a szállót pedig bolondokházának csúfolják a városban. Olykor fellázad, „nem hagyom magam, ha meg vannak veszve, én mit csináljak?” – kérdi komolykodva. A többiek szerint olyankor elég veszekedős. Mindenesetre most hagymát vág apróra, azt majszolja, és csibészesen mosolyog.

Lassan szedelőzködök, kiszámoljuk, hogy tíz órája itt vagyok. És mennyi minden történt, mennyi történet elhangzott ezalatt! Búcsúzóul még beköszönök a férfiakhoz, de már húznak is befelé. Viktor fényképeket vesz elő, az ágya fölé kiragasztott térképet vizslatjuk, a szekrényéből sárga-fekete csíkos pulóvert húz elő, hogy ha jövő hétvégén is mennénk városnézőbe, lesz, mit rám adnia. Sándorral egy römipartiban állapodunk meg, szóval a következő látogatás beígérve. Búcsúzóul Emmával összeölelkezve fotózkodunk, és amíg az ajtó be nem zárul mögöttem, a folyóson állva integetnek mindannyian. Mint egy film utolsó képkockája, olyan a jelenet – befejezésnek meg Lackfi János versrészlete sejlik fel: Uram, te nem tudod, milyen rettenetes / félreértések vannak a világon, / ha már valakit ölelgetned muszáj / hát babusgass minket…

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 04., hétfő

Könnyedén válhatunk szeretett növényeink gyilkosaivá

Sok szobanövény nem vészeli át a telet – legtöbbször a túlöntözés miatt. A hideg beköszöntével szobanövényeink teleltetésére is oda kell figyelnünk. Több kérdésben azonos a szakemberek véleménye, a tápoldatozás fontossága azonban megosztó.

Könnyedén válhatunk szeretett növényeink gyilkosaivá
2024. november 04., hétfő

Rendhagyó hulladékleadási lehetőséget kínál az Eco-Csík

Ingyenes hulladékleadási lehetőséget kínál az Eco-Csík hulladékgazdálkodási cég Csíkszeredában, melynek során akár matracoktól, bútoroktól is megszabadulhatnak a helybéliek.

Rendhagyó hulladékleadási lehetőséget kínál az Eco-Csík
2024. november 04., hétfő

Szellemfegyvereket forgalmazó bűnszervezet után nyomoznak a hatóságok

Bűnszervezet létrehozása, fegyvertartásra vonatkozó jogszabályok megsértése, minősített csempészés és kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt 131 házkutatást tartott hétfőn a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) és a rendőrség.

Szellemfegyvereket forgalmazó bűnszervezet után nyomoznak a hatóságok
2024. november 04., hétfő

Nemzeti gyásznapot tart a világ magyarsága

Az 1956-os forradalom és szabadságharc a budapesti diákoknak az egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án, majd november 4-én hajnalban a szovjet csapatok hadüzenet nélküli háborút indítottak Magyarország ellen.

Nemzeti gyásznapot tart a világ magyarsága
Nemzeti gyásznapot tart a világ magyarsága
2024. november 04., hétfő

Nemzeti gyásznapot tart a világ magyarsága

2024. november 04., hétfő

Baleset Farkaslaka és Korond között, hatalmas autósorokkal

Baleset történt Farkaslaka közelében, a Kalondán, a helyszínre rendőri és mentőegységeket riasztottak.

Baleset Farkaslaka és Korond között, hatalmas autósorokkal
2024. november 04., hétfő

Dekódold a dresszkódot: munkahelyi öltözködési szabályok

Ahogy a mondás tartja, öltözz a kívánt munkához, ne a meglévőhöz! Ehhez pedig tudnod kell, mit várnak el tőled a munkahelyen, milyen a te stílusod, és mi előnyös számodra. Egy kis segítséget nyújtunk.

Dekódold a dresszkódot: munkahelyi öltözködési szabályok
2024. november 04., hétfő

Hajnalra már le is járt a földrengés

A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt hétfőre virradó éjszaka 1 óra 21 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az Országos Földfizikai Intézet (INCDFP).

Hajnalra már le is járt a földrengés
Hajnalra már le is járt a földrengés
2024. november 04., hétfő

Hajnalra már le is járt a földrengés

2024. november 04., hétfő

Szinte az egész országban fagyott, de sehol sem úgy, mint Csíkban

Berúgta az ajtót rendesen november első hete, csaknem a teljes ország fagyba borult hétfőre virradóan. De Csíkszeredában a legjobban.

Szinte az egész országban fagyott, de sehol sem úgy, mint Csíkban
2024. november 04., hétfő

Hatan sérültek meg egy balesetben Segesváron

Hat személy sérült meg egy balesetben, amely hétfőre virradóan történ Segesváron egy kisbusz és egy teherautó között.

Hatan sérültek meg egy balesetben Segesváron
2024. november 04., hétfő

Márton-napi libalakoma a Rádió GaGán

Ugye te is ismered a népi hagyományt, miszerint aki Márton napján libát nem eszik, az egész évben éhezik? Ezt a Rádió GaGánál semmiképpen nem szeretnék, ezért Márton-napi játékot szerveznek, amelyre már most lehet jelentkezni!

Márton-napi libalakoma a Rádió GaGán
Márton-napi libalakoma a Rádió GaGán
2024. november 04., hétfő

Márton-napi libalakoma a Rádió GaGán

Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!