Hirdetés
Hirdetés

„Kastélyőrök” mentenék a menthetőt Abafáján

A romos kasélyfalakat többször is körbejárták, megörökítették a fiatalok •  Fotó: Regés Régen/Facebook

A romos kasélyfalakat többször is körbejárták, megörökítették a fiatalok

Fotó: Regés Régen/Facebook

A szászrégeni Petru Maior Gimnázium diákjai a várossal egybeforrt Abafája műemlékét, a Huszár-kastélyt fogadták örökbe, és azzal neveztek be az Örökségünk Őrei versenybe. Úgy vélik, sokak számára ismeretlen a hely, viszont gazdag történelmi múlttal rendelkezik, ahol hajdanán pezsgett az élet, ahol neves és fontos személyiségek is megfordultak.

Antal Erika

2018. január 25., 17:362018. január 25., 17:36

Az a céljuk a szászrégeni gimnazistáknak, hogy felhívják a világ figyelmét arra, hogy milyen súlyos következményei lehetnek az emberi nemtörődömségnek, az oda nem figyelésnek, a közömbösségnek. Kincsek vesznek el, semmisülnek meg, ha senki nem vállalja a felelősséget, hogy megőrizze azt, hogy energiát, anyagiakat áldozzon rá.

Idézet
A kastélyt nem tudjuk visszavarázsolni eredeti állapotába, viszont tevékenységeinkkel méltó emléket szeretnénk állítani neki

– olvasható a Regés Régen csoport Facebook-oldalán.

Hirdetés

Kevesen tudják talán, hogy Szászrégen mellett, Abafáján, (néhány évtizede közigazgatásilag is a városhoz tartozik) áll az egykori Huszár-kastély. A mai állapota szerint már nemsokára csak az emléke marad fenn az egykori klasszicista stílusú kastélynak, amelynek lakói és látogató között olyan neves személyiségek voltak, mint például zágoni Mikes Kelemen, aki gyermekkora egy részét töltötte ott, hiszen anyja, Torma Éva volt a birtokosa, mint a brenhidai Huszár család leszármazottja.

Ott született Bethlen Gergely honvédezredes, ott vendégeskedett 1901-ben Habsburg Károly főherceg, az utolsó magyar király, vagy ott tartózkodott 1905-ben az első miséje után báró Apos Vilmos, a később boldoggá avatott vértanú győri püspök. Gyakori vendég volt a kastélyban Wass Albert, Kemény János, hét hónapon át ott volt nevelő, 1928–29-ben Dsida Jenő. A kastélyban született 1912-ben báró Huszár József, az 1956-os magyar forradalomhoz kötődő szervezkedések résztvevője, akit 1958. szeptember 1-jén kivégezték az aradi börtönben.

Az államosítást követően szellemi és testi fogyatékos gyermekek iskoláját rendezték be a kastélyban, majd miután az intézményt kiköltöztették onnan és az épületet visszaszolgáltatták, romosodni kezdett, előbb csak a tető, aztán a tetőgerendák,

mára csak a csupasz falak állnak.

Megmenteni már nem lehet, de figyelmeztetni lehet a példájával – hangsúlyozta portálunknak F. Nagy Attila történelem tanár, a Huszár-kastély őreinek a vezetője.

Idézet
Mentsük meg a menthetőt, ez volt a célunk

– válaszolta érdeklődésünkre a szászrégeni tanár, akinek csapata minden fellelhető forrást felhasznál arra, hogy ismertté tegye az abafáji kastélyt, hogy megismertesse a nagyvilággal annak történetét, egykori szépségét, hangulatát. Művészettörténeti tanulmányokat, korabeli iratokat, emlékeket kerestek, olvastak el a gimnazisták, interjút készítettek, akik még megfordultak az épületben, látták azt teljességében. A helyszínen is lefotózták mindazt, ami még maradt. Legnagyobb megdöbbenésükre nem csak a kastély ment veszendőbe, de a kastélyt körülölelő dendrológiai parkot is megszüntették nemrég, mikor kivágták az összes fát.

A Huszár-kastély megmentését célzó projektet előbb egy helyi bemutatón ismertetik a diákok Szászrégenben.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 07., szombat

Szombat estére ismét rátelepedett a köd a Csíki-medencére

Kétszáz, elszigeteltebb helyeken pedig akár ötven méter alá is csökkent a látótávolság a köd miatt a Csíki-medencében – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Szombat estére ismét rátelepedett a köd a Csíki-medencére
Hirdetés
2026. február 07., szombat

Részegen, jogosítvány nélkül vezette az autót, majd megpróbált elmenekülni a rendőrök elől

Ittas volt és gépjárművezetői engedéllyel sem rendelkezett az 51 éves férfi, akit csütörtökön rövid üldözés után tartóztattak fel a hatóságok Körvélyfáján – közli a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság. A férfi azóta előzetes letartóztatásba került.

Részegen, jogosítvány nélkül vezette az autót, majd megpróbált elmenekülni a rendőrök elől
2026. február 07., szombat

Kolbászkészítés: ahány ház, annyi szokás – videó

A kolbászkészítésre is igaz, hogy ahány ház, annyi szokás – kinek sósabban, kinek paprikásabban ízlik jobban a termék.

Kolbászkészítés: ahány ház, annyi szokás – videó
2026. február 07., szombat

Mindent előre kiterveltek a Szeben megyei anyagyilkosság ügyében

A Szeben megyei törvényszék szombaton elrendelte az anyját a vagyonáért megölő Szeben megyei nő másik tettestársának harminc napos előzetes letartóztatását.

Mindent előre kiterveltek a Szeben megyei anyagyilkosság ügyében
Hirdetés
2026. február 07., szombat

Fúrják, robbantják a hegyet, hogy autópálya haladhasson át rajta

A Déli-Kárpátokat átszelő Nagyszeben-Pitești autópálya egyik legnehezebb szakaszán, a Vâlcea megyei Robești alagútpárnál látványos ütemben halad a hegy átfúrása.

Fúrják, robbantják a hegyet, hogy autópálya haladhasson át rajta
2026. február 07., szombat

Ilyen volt Gyergyószentmiklóson az adóemelés elleni tiltakozás

Több tucatnyian vonultak utcára szombaton Gyergyószentmiklóson egy héttel a csíkszeredai és székelyudvarhelyi adóemelés elleni megmozdulások után. A demonstráción a polgármester is felszólalt. Fotókon mutatjuk.

Ilyen volt Gyergyószentmiklóson az adóemelés elleni tiltakozás
2026. február 07., szombat

Lakodalomnak indult, temetés lett belőle – ilyen volt a farsangolás Kézdivásárhelyen

Behúzták a farsangot szombat délben Kézdivásárhelyen. Az alakoskodás lakodalmi mentként indult, medveébresztésbe csapott át, végül temetésbe torkollott a céhes város főterén.

Lakodalomnak indult, temetés lett belőle – ilyen volt a farsangolás Kézdivásárhelyen
Hirdetés
2026. február 07., szombat

Kulturális minisztérium: gyorsuló állagromlás előzte meg a szilágycsehi református templom tornyának összeomlását

A szilágycsehi református templom tornyának kedd esti összeomlása előtt négy napon át egyre súlyosbodó szerkezeti károsodások jelezték az épület gyorsuló állagromlását – tájékoztatott szombaton a kulturális minisztérium.

Kulturális minisztérium: gyorsuló állagromlás előzte meg a szilágycsehi református templom tornyának összeomlását
2026. február 07., szombat

Gyergyószentmiklóson is utcára vonultak az adóemelés ellen

Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely, Csíkszereda és Székelyudvarhely után Gyergyószentmiklóson is utcára vonultak a kormány adóemelési intézkedései ellen tiltakozva szombaton.

Gyergyószentmiklóson is utcára vonultak az adóemelés ellen
2026. február 07., szombat

Továbbra is sokan hívják indokolatlanul a 112-őt

Az indokolatlan segélyhívások száma az elmúlt években csökkent, de továbbra is magas – tájékoztatott szombaton a Különleges Távközlési Szolgálat.

Továbbra is sokan hívják indokolatlanul a 112-őt
Hirdetés