Fotó: Veres Nándor
Amikor a keresztre feszítését megelőző vasárnap Jézus az Olajfák hegyéről ember még nem ülte szamárcsikón bevonult Jeruzsálembe, az ujjongó nép tiszteletadásképpen pálmaágakkal, az élet, a reménység, a győzelem jelképével integetett neki. Az ezt felelevenítő szertartások már az első századokban gyökeret vertek, előbb a Közel–Keleten, nem sokkal később Konstantinápolyban, majd a 11–12. században Rómában és ezzel párhuzamosan a Kárpát-medencében is. Ám ahol nem volt pálma, mint például Székelyföldön, ott a virágzó fűz vesszőivel helyettesítették.
2023. április 02., 09:012023. április 02., 09:01
Mifelénk nevezik barkának, cekónak, pimpónak is, a magyar nyelvterület más részein bárka, cica, cicaberke, cicamaca, cicuska, cicemaca, cicaméce, cicabarka, fűzfacicula, macuka, picus vagy polinga néven is emlegetik. Általában a virágvasárnapot megelőző szombaton szedték, vasárnap a pap megszentelte a templomban, majd hazavitték. Egy istensegítsi (Bukovina) székely mesélte Bosnyák Sándornak:
és újabban a sírokra is szoktunk egy-egy szálat szúrni, s evvel a templomban nyert érdemeket a holtakért ajánlják fel.”
Hasonló szokás dívott Székelyvarságon is, ahol virágvasárnap hazavitt szentelt cekót ember- és állatgyógyítására egyaránt használták. Egy részét az istálló, más részét a lakószoba gerendája alá tűzték, remélve, hogy ezzel minden rossztól, rontástól megóvják magukat és javaikat. Évközben is bevett egy-egy barkaszemet, akinek fájt a torka, de a füstjével gyógyították a frissen borjadzott tehén megduzzadt tőgyét vagy a „mérges” sebet is, míg erős idő közeledtével szentel cekót tettek a tűzre vagy a forró kályhalapra.
A virágvasárnapi misén megszentelt cekó kétféle úton került a templomba. Egy részét az asszonyok maguk szedték a tanyájuk környékén. A mise alatt végig a kezükben tartották, mise után pedig hazavitték. Másik részét viszont a helyi egyház szedette. A templomban egy rakásba rakva szentelte meg a pap, majd a férfiak vittek belőle maguknak.
Voltak olyan időszakok, amikor az osztogatandó templomi barkát a pap megbízásából gyermekek gyűjtötték és hordták össze. Más plébánosok idejében a kántor kötelességének tekintették a barkagyűjtést, aki szekérrel szállította a templomhoz. Az osztogatandó „közös” cekót Madarász János plébános idejében (1945–1969) a káncéluson kívül, a Mária-oltár előtt egy asztalon halmozták föl. Ott szentelte meg a pap a mise elején. A… lelkipásztor végigment a két padsor között, és a fehérnép padjai felé is szórt a szenteltvízből, hogy az asszonyok kezében tartott, hazulról hozott cekók is megszentelődjenek. Ezután a férfiak, a fiúgyerekek – legények – házas férfiak sorrendjében egyenként, szerre kimentek az oltár elé, és a pap egy-egy szálat átnyújtott nekik az asztalon felhalmozott fűzfaágakból. Varságon előfordult, hogy a megyebíró osztogatta a férfiaknak a cekót. A füzfaágak többségének kiosztása után a misén és a körmenetben a férfiak is tartottak barkát a kezükben. A cekóosztásra való tekintettel virágvasárnap a legtöbb varsági férfi igyekezett elmenni a templomba. Az asztalon felhalmozott barkából néhány szálat hagytak a templom céljaira. Többek között a templomban maradt cekót égették el nagyszombaton a tűzszenteléskor. A hamuját használta a pap a következő évi hamvazáskor.
A templomi cekóosztás rendje 1990 után változott meg lényegesen Varságon…
Barth János: Jézus dicsértessék! A székelyvarsági hegyi tanyák népének vallási hagyományai (Kecskemét, 2006)
Ez utóbbi módszert más helyeken is alkalmazták. Az ozsdolai (Kézdiszék) asszonyok a templomból hazaérvén egy szál meggyújtott pimpóval füstölték végig a házat villámcsapás ellen. Pár vesszőt az istálló ajtajára szögelt feszülethez is tettek, a többit virágvázába helyezték a szobában. A következő év hamvazószerdáján ebből vagy kidőlt keresztfa hamujából készítették a szentelt hamvat.
Néhol a zöldségeskertbe szúrták a megszentelt barkát, hogy a férgeket távol tartsák a káposztától.
Gyergyó környékén véres vizelet esetén fűzfateát adtak az állatoknak. A farkaslakai juhászok szentelt barka hamvát tartalmazó cseréptányérral kerülték meg a nyájat a farkasok és medvék elriasztása céljából. Nem hiába írta Bod Péter e napról: „… valami berkeket vagy zöld ágakat szednek; melyeket az után egy ’s más babonára vissza élnek.”
Fotó: Barabás Ákos
Sokfelé élt az a hiedelem, hogy a szentelt barkát nem szabad bevinni a házba, hol azért, hogy ne szaporodjanak el a legyek és a bolhák, hol azért, hogy kotoljanak a tyúkok, és ne fulladjanak tojásba a csirkék. Csíkrákoson azért, „hogy megérhessék a jövő virágvasárnapot is”, Farkaslakán meg azért, hogy tavasszal ne pusztuljanak el a kislibák. Igaz, a gazdasszonyok itt gyakorta szentelt barkával rakták körbe a kiköltésre szánt lúd- és tyúktojásokat.
Más helyeken azt tartották, hogy csak a szenteletlen barkát nem szabad bevinni. Sőt, több csíki községben úgy vélték, amelyik házban nincs pimpó, oda bejárnak a békák, de Csíkmenaságon csak a szentelt eledel után vitték be.
Csíkszentgyörgyön azt mondogatták, hogy virágvasárnap Cibere vajda és Konc király megbicskázzák egymást. A moldvai Klézsén a legények fűfából készült sípba, a tilinkába belefújva habajgattak, azaz költögették a tavaszt, no meg így adták hírül a halottaknak a közelgő húsvéti feltámadás hírét. „A szentelt barkából régen tűztek a sírokra és a földek közepébe is, hogy legyen majd mindennek támadatja.” (Molnár V. József)
Fotó: Barabás Ákos
A református közösségekben régen ezen a napon konfirmáltak a 14 éves gyerekek, néhol zöld ágakkal feldíszített templomokban, újabban pünkösd előtt egy héttel tartják a nagykorosító ünnepséget. Ezt például Erdővidéken fura legényavató szertartással spékelték meg:
A fiúkat ettől kezdve tekintették legényeknek, húsvéthétfőn már nem kellett verset mondaniuk, és tojás helyett illet itallal kínálni őket. Sőt, egyedül is betérhettek a kocsmába, elmehettek udvarolni a kiszemelt, ugyancsak konfirmált lányok házába, ahol szintén nem számított ördögtől valónak, ha egy pohár pálinka formájában kaptak bátorítást. Csakhogy az új státusz „hátránnyal” is járt: kaszáláskor többé már nem dőlhettek ki, ha elfáradtak, nem pihenhettek meg, az erdőből pedig egyedül kellett hazavinniük egy szekér fát. A gondtalan gyermekkor véget ért…
Csíkszentgyörgyön is híres volt a virág sokadalma, ahogyan nevezték, amelynek az utolsó, vagyis a kirakodó napja, a derékvásár mindig a virágvasárnapot követő nagyhétfőre esett, előtte a virághét szerdáján, csütörtökén, péntekén, szombatján és virágvasárnapján zajlott a baromvásár.
Fotó: Barabás Ákos
Mátyás király 1478-ban engedélyezte két országos vásár, a virágvasárnapi és a Jakab-napi megtartását a zabolai Mikes családnak. „E nagy kirakodó árumustrákat a Páva falu felőli domb aljában fekvő úgynevezett Sokadalom-kertben tartották. Már a középkori oklevelek is megemlítik, hogy kelendő portéka volt a messze földön híres zabolai fátyolkendő, valamint a gyapjúszövetből készített prémes kabát. Nemcsak zabolaiak, hanem más faluból származó kereskedők is forgalmaztak ilyen ruhadarabot” – írja Pozsony Ferenc.
Az elkövetkezendő időjárásra is tudtak következtetni e nap jellemzői alapján. Portik Irén jegyezte le a nagyszüleitől:
„Virágvasárnap fénye
Ígéret a jó évre.”
Vagy:
„Szép virágvasárnap
Jó a gyümölcsfáknak.”
Legalább eme utóbbi gyakorlatot mi is megszívlelhetjük, ha csak nem akarjuk magunkra vonatkoztatni a Kányádi Sándor-i megállapítást: „Szamár még volna, de nincs krisztusi státus.”
Ismét színpadra léphetnek Erdély tehetséges zenészei a Siculus fesztiválon. A verseny kiugrási lehetőséget kínál magyar nyelven alkotó együtteseknek, megemelt értékű főnyereménnyel, értékes díjakkal, stúdiófelvétellel és fesztiválfellépésekkel.
A magyar Indotek Group befektetési csoport tulajdonában lévő Plaza M bevásárlóközpont újabb lépést tesz a látogatók vásárlási és szabadidős élményének további javítása érdekében. A mai nap ugyanis a Plaza M megnyitotta az új Kidopolis játszóteret.
Litvániát és kultúráját ismerhetik meg az érdeklődők áprilisban a Care2Travel Egyesület és a Kájoni János Megyei Könyvtár interkulturális estjén. Ūla Čiočytė litván önkéntes mesél hazájáról, nyelvéről, szokásairól.
Pénteken éjfélkor kezdődik és május 3-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya.
A tanárokat évente fogják értékelni egy online platformon a diákok teljesítménye alapján – jelentette be a miniszterelnök. Ám a tanárok teljesítményalapú bérezése az egyik legnagyobb dilemma, amellyel egy oktatási rendszer szembesülhet.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
szóljon hozzá!