
Fotó: Haáz Vince
A szászrégeni környezetvédelmi szervezetek pályázatot nyertek a várost átszelő Malomárok árvízvédelmi munkálataira, amely során kizárólag „zöld megoldásokat” fognak használni. A Malomárok medrét tavaly a vízügyi hatóság elkezdte kibetonozni, kipusztítva a növényzetet, és csak azután állították le a munkálatokat, miután a városszintű közvitán több egyesület és szervezet hangosan tiltakozott.
2020. december 14., 21:122020. december 14., 21:12
A Szászrégen egy jó részét keresztülszelő Malomárok és az ezt vízzel ellátó Rózsa-patak medrének kitisztítására, megerősítésére több mint tíz évvel ezelőtt készített tervet a Maros Vízügyi Hatóság. A Malomárok egy része több tíz éve ki van betonozva, de vannak olyan részei is, ahol zöld növényzet borítja a környékét, kacsáknak, madaraknak biztosítva élőhelyet.
A vízügyi hatóság 2019-ben kapta meg az építkezési engedélyt a munkálatokra, akkor rendeltek pénzt is ehhez. Azonban Szászrégen Polgármesteri Hivatala nem szervezett közvitát a tervekről, így a városban működő környezetvédelmi szervezetek csak a munkálatok elkezdésekor szereztek tudomást a nagylélegzetű beruházásról. Idén februárban a városháza – a környezetvédelmi szervezetek nyomására – megszervezte az elmaradt közvitát, amelyen a felek ismertették álláspontjaikat. Akkor az UnDa Verde környezetvédelmi szervezet részéről elhangzott:
A vízügyiek a már meglevő tervvel és az árvízvédelmi munkálatokkal, valamint a jóváhagyott nagylélegzetű összeggel érveltek. A közvita nyomán a munkálatokat beszüntették, idén előrelépés nem történt.
Fotó: Haáz Vince
Az ügy azért vált ismét aktuálisa, mert az UnDa Verde környezetvédelmi szervezet képviselői a napokban bejelentették, a Norvég Alapból támogatást nyertek a Malomárok átalakítási munkálataira. Klaus Birthler építész, a szervezet képviselője arról számolt be, hogy miután februárban megállították a Malomárok teljes lebetonozását, megoldásokat kerestek arra, hogy milyen pénzalapokból lehet környezetvédelmi szempontokat is figyelembe véve átalakítani az árkot és a Rózsa-patak medrét.
– magyarázta Klaus Birthler.
Fotó: Haáz Vince
Az építész arról is beszélt, hogy a vízügyi hatóságokkal és Szászrégen Polgármesteri Hivatalával együttműködve szeretnék megvalósítani ezt a tervüket. Márk Endre jelenlegi polgármester már alpolgármesterként is hangsúlyozta, hogy fontos számára a Malomárok és környékének átalakítása, kerékpárút kialakítása. A városháza most is támogatni fogja azokat a megoldásokat, amelyek zöldebbé, élhetőbbé teszik a várost.
A Maros Vízügyi Hatóság sajtószóvivője, Călin Fokt a Székelyhonnak elmondta, hogy a szászrégeni Malomárok és Rózsa-patak mederkialakítási munkálataira 2019-ben hagytak jóvá, saját alapból 26,6 millió lejt, és el is kezdték a munkálatokat. A Malomárok egy részén betonelemeket helyeztek el, ez az összmunkálat 6,72 százalékát tette ki. A februári közvita nyomán a munkálatokat abbahagyták, nem tudni, hogy egyáltalán lesz-e annak folytatása. Călin Fokt kérdésünkre elmondta, hogy
A hatóság nyitott az együttműködésre, hiszen fontos számára az árvízvédelem.
Fotó: Haáz Vince
Maros megyében az elmúlt években a vízügyi hatóságot éles bírálat érte a Nyárád folyó medrének kibetonozása, így az élővilág teljes kipusztítása miatt. Ebben az esetben is több környezetvédelmi szervezet felemelte a hangját, de ott a munkálatokat nem állították le.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!