Fotó: Haáz Vince
A szászrégeni környezetvédelmi szervezetek pályázatot nyertek a várost átszelő Malomárok árvízvédelmi munkálataira, amely során kizárólag „zöld megoldásokat” fognak használni. A Malomárok medrét tavaly a vízügyi hatóság elkezdte kibetonozni, kipusztítva a növényzetet, és csak azután állították le a munkálatokat, miután a városszintű közvitán több egyesület és szervezet hangosan tiltakozott.
2020. december 14., 21:122020. december 14., 21:12
A Szászrégen egy jó részét keresztülszelő Malomárok és az ezt vízzel ellátó Rózsa-patak medrének kitisztítására, megerősítésére több mint tíz évvel ezelőtt készített tervet a Maros Vízügyi Hatóság. A Malomárok egy része több tíz éve ki van betonozva, de vannak olyan részei is, ahol zöld növényzet borítja a környékét, kacsáknak, madaraknak biztosítva élőhelyet.
A vízügyi hatóság 2019-ben kapta meg az építkezési engedélyt a munkálatokra, akkor rendeltek pénzt is ehhez. Azonban Szászrégen Polgármesteri Hivatala nem szervezett közvitát a tervekről, így a városban működő környezetvédelmi szervezetek csak a munkálatok elkezdésekor szereztek tudomást a nagylélegzetű beruházásról. Idén februárban a városháza – a környezetvédelmi szervezetek nyomására – megszervezte az elmaradt közvitát, amelyen a felek ismertették álláspontjaikat. Akkor az UnDa Verde környezetvédelmi szervezet részéről elhangzott:
A vízügyiek a már meglevő tervvel és az árvízvédelmi munkálatokkal, valamint a jóváhagyott nagylélegzetű összeggel érveltek. A közvita nyomán a munkálatokat beszüntették, idén előrelépés nem történt.
Fotó: Haáz Vince
Az ügy azért vált ismét aktuálisa, mert az UnDa Verde környezetvédelmi szervezet képviselői a napokban bejelentették, a Norvég Alapból támogatást nyertek a Malomárok átalakítási munkálataira. Klaus Birthler építész, a szervezet képviselője arról számolt be, hogy miután februárban megállították a Malomárok teljes lebetonozását, megoldásokat kerestek arra, hogy milyen pénzalapokból lehet környezetvédelmi szempontokat is figyelembe véve átalakítani az árkot és a Rózsa-patak medrét.
– magyarázta Klaus Birthler.
Fotó: Haáz Vince
Az építész arról is beszélt, hogy a vízügyi hatóságokkal és Szászrégen Polgármesteri Hivatalával együttműködve szeretnék megvalósítani ezt a tervüket. Márk Endre jelenlegi polgármester már alpolgármesterként is hangsúlyozta, hogy fontos számára a Malomárok és környékének átalakítása, kerékpárút kialakítása. A városháza most is támogatni fogja azokat a megoldásokat, amelyek zöldebbé, élhetőbbé teszik a várost.
A Maros Vízügyi Hatóság sajtószóvivője, Călin Fokt a Székelyhonnak elmondta, hogy a szászrégeni Malomárok és Rózsa-patak mederkialakítási munkálataira 2019-ben hagytak jóvá, saját alapból 26,6 millió lejt, és el is kezdték a munkálatokat. A Malomárok egy részén betonelemeket helyeztek el, ez az összmunkálat 6,72 százalékát tette ki. A februári közvita nyomán a munkálatokat abbahagyták, nem tudni, hogy egyáltalán lesz-e annak folytatása. Călin Fokt kérdésünkre elmondta, hogy
A hatóság nyitott az együttműködésre, hiszen fontos számára az árvízvédelem.
Fotó: Haáz Vince
Maros megyében az elmúlt években a vízügyi hatóságot éles bírálat érte a Nyárád folyó medrének kibetonozása, így az élővilág teljes kipusztítása miatt. Ebben az esetben is több környezetvédelmi szervezet felemelte a hangját, de ott a munkálatokat nem állították le.
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
szóljon hozzá!