Fotó: Wegener Pro Sanitate/Facebook
Kézdivásárhely történelmének fontosabb állomásaival, jellegzetes városközpontjának létrejöttével, illetve épített örökségének kiemelkedő elemeivel ismerkedhettek meg a céhes város lakói Kis Emese hivatásos idegenvezető minapi előadásán, a Vigadó Művelődési Központban. A Tudástár előadássorozat részeként megtartott bemutató kevésbé ismert részleteket is felvillantott a háromszéki kisváros gazdag történelmi múltjából.
2024. február 24., 16:152024. február 24., 16:15
Az előadó bevezetőjében a település földrajzi elhelyezkedését ismertette, felidézve, hogy Kézdivásárhely a Feketeügy lapáján, a Torja-patak mellett fekszik, nyugatról a Bodoki-hegység, Keletről a Háromszéki-havasok határolják.
Fotó: Wegener Pro Sanitate/Facebook
Egy római telep helyén épült fel, ezt bizonyítja, hogy az Ojtozi-szorost átszelő út építésekor számos e korból származó lelet került elő a föld mélyéről.
– húzta alá Kis Emese.
Fotó: Pinti Attila
A város első írásos említése 1407-ből, Nádasdi Mihály székely főispán leveléből származik (Torjavására néven), majd 1427-ben Luxemburgi Zsigmond király városi rangra emeli, ami többek között vásártartási jogot is magában foglalt.
A név előtagja arra utal, hogy az itteni székelyek a Maros megyei Szászkézd vidékéről származnak, míg utótagja vásáros rendeltetését tükrözi.
Kis Emese az udvarteres városszerkezet kialakulásáról elmondta, a szászkézdi székelyek letelepedésekor mindenki egyforma szalagtelket kapott a piactér négy oldalán. A piactér felé üzletet alakítottak ki, az fölé pedig deszkából építettek lakóházat, és mivel, hogy gazdálkodással is foglalkoztak, a hátsó kijáraton is kaput nyitottak, ami a termőföldek felé vezetett.
Fotó: Pinti Attila
Kezdetben az udvartereket az ott élő család mestersége alapján nevezték el, egészen 1851-ig, amikor az örökösödési törvény eltörlésével sok idegen költözött be a városba, és a neveket számok váltották fel.
„Több ragadványneve is van Kézdivásárhelynek, de a legjobb, ha az udvarterek városa elnevezést őrizzük meg és adjuk tovább nemzedékről nemzedékre, hiszen nekünk ez az egyedi értékünk.
Az udvarterek egyediségét turisztikai szempontból is érdemes kihasználni” – vélekedett az előadó.
Fotó: Pinti Attila
Kézdivásárhely fejlődésében kiemelt szerepük volt az iparosok és kereskedők érdekvédelmi szervezeteként létrejött céheknek, így Kis Emese ezek történetét is felvázolta.
Létezett mézeskalácsos társulás is, ők azonban nem hozhattak létre céhet, mivel nők alkották, akiknek akkoriban nem járt ki ez a jog – emelte ki.
Az időszak emlékeit a Céhtörténeti Múzeum őrzi, amely 1972-ben Incze László történész kezdeményezésére jött létre az egykori városháza épületében.
Fotó: Pinti Attila
Szintén a múzeumban vannak kiállítva az 1848-49-es forradalom és szabadságharc helyi emléktárgyai, hiszen
– hívta fel a figyelmet az idegenvezető.
Az előadás második felében Kis Emese virtuális városnéző túrára hívta a közönséget, régi és jelenkori fotók segítségével bemutatva Kézdivásárhely fontosabb nevezetességeit, jelentősebb épületeit, külön kiemelve azok építészeti sajátosságait és díszítőelemeit, végezetül pedig kitért a város szabadidős- és sportlétesítményeire, illetve nagyobb rendezvényeire is.
Tizenötödik alkalommal tüntették ki a közösségért dolgozó székelyudvarhelyieket a Legprímább Polgár-díjjal szerda este a Művelődési Ház koncerttermében. Az elismeréseket olyan személyek kapták, akik munkájukkal gazdagítják a város életét.
Csíkszentimre múltját feldolgozó könyvet mutatnak be a Henter-kúriában április 13-án virágvasárnap.
A kormány 14,5 millió lejt különít el szerdai ülésén annak érdekében, hogy tanévkezdéskor egyetlen olyan iskola se legyen Romániában, amelyiknek az udvaron van a mellékhelyisége – jelentette be Marcel Ciolacu.
Negyven százalékkal növeli a kormány az országos helyreállítási tervben (PNRR) előírt erdősítésre és újraerdősítésre kijelölt területek tulajdonosainak járó éves támogatás összegét.
Hargita megyében több mint 2000 embernek van fegyvertartási engedélye, 5 százalékuk nő. A legidősebb engedéllyel rendelkező ember 91 éves – számolt be minderről a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szerdán.
Két útszakaszon is felújítási munkálatokba kezdenek Szentegyházán az elkövetkező napokban – olvasható a szentegyházi polgármesteri hivatal bejegyzésében.
A bővülő Udvarhelyszéki Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (UKKSZ) elnöksége támogatást nyújtana a kezdő, illetve online térben vállalkozóknak is, ugyanakkor a könyvelésben is segítene.
Elítél minden magyarellenes fellépést és megnyilvánulást Maros megye első magyar ajkú prefektusa, aki a székely zászlóról és a száj- és körömfájásos betegség veszélyéről is beszélt.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke szerdán kizárta azt a lehetőséget, hogy visszalépjen az elnökválasztástól. A politikus arra reagált, hogy az USR vezető testülete Nicușor Dan független jelölt támogatásáról döntött.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezető testülete csütörtökre összehívta a párt politikai bizottságának ülését, hogy megszavazza Nicușor Dan független elnökjelölt támogatását. Ezt az USR alelnöke, Dominic Fritz jelentette be egy sajtótájékoztatón.
szóljon hozzá!