Megnyitották Marosvásárhelyen Bernády György. Viszonyrendszerek és kapcsolati hálók című állandó kiállítását, amelynek a Kultúrpalota első emeleti terme ad otthont. A Tükörterem melletti két részes térben a huszadik század eleji, keménykezű polgármester, Bernády György életének és munkásságának állítanak emléket. A péntek esti átadás után teljessé vált a Kultúrpalota megújulása.
2024. július 13., 12:192024. július 13., 12:19
2024. július 13., 12:202024. július 13., 12:20
Fotó: Haáz Vince
Megnyitották Marosvásárhelyen Bernády György. Viszonyrendszerek és kapcsolati hálók című állandó kiállítását, amelynek a Kultúrpalota első emeleti terme ad otthont. A Tükörterem melletti két részes térben a huszadik század eleji, keménykezű polgármester, Bernády György életének és munkásságának állítanak emléket. A péntek esti átadás után teljessé vált a Kultúrpalota megújulása.
2024. július 13., 12:192024. július 13., 12:19
2024. július 13., 12:202024. július 13., 12:20
A Maros Megyei Múzeum történeti osztálya nyitotta meg azt a felújított tárlatot, amely Bernády Györgyöt és korát helyezi a középpontba. A 2007 óta létező tárlat megújulásán a múzeum munkatársai és közreműködői szinte egy évig dolgoztak, hogy ne csak újonnan feltárt ismereteket és érdekességeket mutassanak be a nagyközönségnek a városfejlesztő polgármesterről, hanem élvezhető, interaktív formában tárják elénk a városvezető lenyűgöző eredményeit és kapcsolati hálóját.
Péter Ferenc, a Maros megyei tanács elnöke jeles eseménynek nevezte a pénteki tárlatmegnyitót, hiszen a Bernády-szoba fontos része Marosvásárhely kulturális életének, turisztikai látványosságának.
– mondta el a tanácselnök a megnyitón.
Fotó: Haáz Vince
Bernády Györgyről 1989 előtt kevesebbet beszéltünk és tudtunk, mert nem lehetett beszélni róla, vagy csak éppen suttogva mesélték a nagyszülők, hogy milyen volt az egykori városvezető, akinek köszönhető nagyrészt a mai modern Vásárhely. Akkor tették le az alapjait a mai vízhálózatnak, csatornázási rendszernek, és sok másnak, amit a mai modern városnak tekintünk.
– hangsúlyozta Soós Zoltán polgármester, aki nagy elégtételnek nevezte azt, hogy a Bernády-tárlat ilyen szépen megújult vizuálisan és tartalmilag egyaránt.
Soós Zoltán polgármester: 1989 előtt csak suttogva lehetett Bernádyról beszélni
Fotó: Haáz Vince
1991-ben indult útjára a Bernády György Közművelődési Alapítvány, amelynek legfőbb célkitűzése az volt, hogy az egykori polgármester kultuszát ébren tartsák Marosvásárhelyen. Az alapítvány elnöke, Borbély László gratulált a múzeum csapatának a kiállításért, és külön kihangsúlyozta a tárlat címét, amely a viszonyrendszerekre és kapcsolati hálókra reflektál Bernády idejében.
Borbély László, a Bernády György Közművelődési Alapítvány elnöke
Fotó: Haáz Vince
„Bernádynak nem volt Facebookja, nem volt Instagramja, TikTokról nem is beszélve, de volt hálózata és viszonyrendszere. Tudják, mit jelentett ez? Reggel hatkor odarendelte a hintót, beült és végiglátogatta Marosvásárhely építőtelepeit, hála Istennek sok építőtelepe volt Marosvásárhelynek. Volt víziója, egy igazi vezéregyéniség volt, aki megvalósította azt, amit elképzelt, de aztán sajnos közbeszólt a háború. Viszont nagyon sok minden a hálózati rendszerektől, viszonyrendszerektől függ” – magyarázta megnyitóbeszédében Borbély László.
Ötvös Koppány, a Maros megyei múzeum igazgatója arról beszélt, hogy miért volt szükség a már létező tárlat megújítására.
Tartalmi és vizuális megújulás
Fotó: Haáz Vince
Mint mondta, a rendszerváltás után jöhettek csak létre az emlékezés nyilvános terei, elkezdődött Bernády-kultuszának építése, ennek a folyamatnak az egyik állomása volt a mai kiállítás első megnyitása 2007-ben.
17 év után radikális változtatás történt: új koncepcionalitás született meg, egy új állandó tárlat. E
Ötvös Koppány, a Maros megyei múzeum igazgatója
Fotó: Haáz Vince
nnek három fő indoka van: a múzeumi világban új kiállítási technológiák születtek, új látogató-nemzedék nőtt fel. A második ok az, hogy jelentősen gazdagodott ismeretük Bernádyról és koráról. A harmadik oka pedig az, hogy lehetőségük volt a határon túli múzeumok számára is kiterjesztett, a magyar kormány által nyújtott támogatási keretösszeg megpályázására a Magyar Géniusz Program keretében.
Orbán János, a kiállítás kurátora arra tért ki, hogy 1900 előtt Marosvásárhelyen szinte megállt az idő, hosszú ideig egy helyben toporgott a régió, a szabad királyi város rangjára oly büszke település mind kisvárosiasabbá fakult. Bernády György teljesítményének és energiájának köszönhető az, hogy a több évtizedes egy helyben toporgást az első világháború előtti bő évtizedben soha nem látott fejlesztések követték. A szakember hozzátette, Bernády sikere egy éleslátású, kiválóan tájékozódó, vérbeli közéleti ember sikere, aki folyamatosan szilárdította a kapcsolati hálóját.
Igaz, még kisgyerek volt, de többször is tartotta őt a kezében Bernády, hiszen az ő nagyapja és a polgármester jó barátok voltak, mint mondta, nagyapja Răduț Ioan Chirilean Bernády György tanácsadója volt.
Traian Maxim Chirilean, az utolsók egyike, aki még személyesen is ismerhette Bernády Györgyöt
Fotó: Haáz Vince
A tárlat egyik érdekes színfoltja a Traian Maxim Chirilean-nal készült mélyinterjú is, amelyet meg lehet nézni a marosvásárhelyi kiállításon.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
A Traian Maxim Chirileannal készült interjút is meg lehet nézni a tárlaton
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Augusztus 13-a gyásznap a magyar történelemben: 175 évvel ezelőtt ez a nap jelentette az 1848–49-szabadságharc tragikus végét. Az Arad melletti Világosnál földinkre, egy rétyi alezredesre hárult az a feladat, hogy elsőként tegye le a fegyvert.
Leterítették a beígért aszfaltrétegeket Telekfalva és Sándorfalva között a 23-as községi úton, így jelentősen javultak a közlekedési viszonyok. A mintegy 3 millió lej értékű projektet az Anghel Saligny programból valósította meg az önkormányzat.
Medve támadt rá egy férfira kedden Alcsíkon, a sérültet több harapással, karmolással szállították kórházba.
Egy ház udvarán lévő pöcegödörbe esett egy ló kedd délután Árapatakon, a kimentéséhez a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat riasztották.
Hiába próbálták megmenteni, meghalt kedden az a gazda, aki a saját kertjében egy talajlazító géppel dolgozott. A lejtős kertben a gép felborult, halálosan megsebesítve a 60 éves férfit.
Nincs olyan túraösvény Háromszéken, amelyre határozottan kijelenthetnénk: itt biztosan nem találkozhatunk medvékkel. Az erdő a nagyvad közege, az embernek ezért felkészülten kell útra indulnia. Kiváltképp, ha Bálványos környékén szeretne kirándulni.
A lakók csodálkoznak, az üzletesek panaszkodnak, az illetékesek szinte vállvonogatva mondják: ez van. Lezárták a marosvásárhelyi aluljáró egyik ajtaját, és úgy tűnik, ezután így is marad. A volt pláza ugyanis magánkézbe került...
Újabb huszonkét tanító ismerkedik ezekben a napokban a Székelyföldön három éve bevezetett Társas Tanulás oktatási módszerrel. A módszer egyszerű és nagyszerű: nem veszi el a gyerekektől az önálló gondolkodás és aktivitás jogát, hanem épp ezekre épít.
Büntetőeljárást indított a korrupcióellenes ügyészség a Máramaros megyei rendőrség közlekedésrendészeti osztályának megbízott vezetője ellen.
Nem sikerült megmenteni annak az idős sofőrnek az életét, aki kedden reggel ütközött autójával egy tartálykocsinak a Kovászna megyei Barátos és Cófalva között.
szóljon hozzá!