Fotó: Pinti Attila
A Csíkszeredai Városnapok egyik első rendezvényeként nyitották meg csütörtök délután a 135 éve született Márton Ferenc csíki képzőművész alkotásaiból összeállított tárlatot a Csíki Székely Múzeumban. Ugyanott nyílt meg az 50 éves évfordulóját ünneplő csíkszeredai művészeti oktatás tiszteletére a Nagy István Művészeti Középiskola volt és jelenlegi tanárainak munkáiból készült kiállítás is.
2019. augusztus 01., 19:592019. augusztus 01., 19:59
2019. augusztus 02., 09:432019. augusztus 02., 09:43
A csíkszentgyörgyi születésű, de élete java részét Budapesten leélő, és a Trianon utáni Magyarországon alkotó, korábban sokáig méltatlanul mellőzött Márton Ferenc grafikus, festő- és szobrászművész mintegy 200 rajzát három évvel ezelőtt vásárolta meg a Csíki Székely Múzeum a már meglévők mellé.
A csütörtöki megnyitón Gyarmati Zsolt múzeumigazgató az általa vezetett intézmény és a művészeti iskola együttműködése kapcsán megemlítette, hogy Nagy István és Márton Ferenc az első világháború idején művészi haditudósítóként dolgozott együtt.
Fotó: Pinti Attila
Ráduly Róbert Kálmán Csíkszereda polgármestere Márton Ferenc két ismert, a Csíki székely gátkötők és a Erdőirtás Csíkországban című művét állította párhuzamba a jelen társadalmával, úgy értékelve, hogy
Hozzátette, ez a kulturális világra és az oktatásra is igaz, és ennek a jövőben fordítva kellene lennie. Egyúttal emlékeztetett, hogy
Fotó: Pinti Attila
Zombori István szegedi történész, muzeológus, Márton Ferenc munkásságának legavatottabb ismerője emlékeztetett, hogy
Azt is megjegyezte, az állandó kiállítást nem lesz könnyű létrehozni, mert sok alkotás ismeretlen helyen található, és van, ami megsemmisült. Viszont az egyik legfontosabb ,,állandó kiállítás” a szegedi fogadalmi templom homlokzatán és belső terében található, amelyet a művész díszített.
Rendkívüli alkotók, meghatározó alkotások születtek, a jól ismert művészek generációkat tanítottak, sok száz diákot avattak be a képzőművészet alapjaiba – így értékelte a csíkszeredai művészeti oktatás fél évszázadát Túros Eszter művészettörténész. Nagy Zsuzsanna, a művészeti iskola igazgatója szerint az elmúlt 50 év sokatmondó és példamutató lehet a mai nemzedék számára, akárcsak az ott tanító képzőművészek munkássága, a munkáikat felvonultató tárlat arról tanúskodik, hogy
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!