Fotó: Barabás Ákos
Közelebb kell kerülnünk a természethez, hiszen részesei vagyunk, és újra kell tanulni a merengést, a lelassulást – véli Vasile Costin, aki immár két évtizede él a taoista szerzetesek szellemisége és az általuk összeállított gyakorlatsorok szerint. A tapasztalt tajcsicsuan- és csikungoktató, hagyományos fengsujszakértő és engedélyezett sportoktató az energiák kiegyensúlyozásáról szóló harcművészeti, egészségmegőrző és filozófiai rendszerről, illetve ezek hatásáról beszélt lapunknak. A mester múlt hét végén a székelyudvarhelyi Fit Forma aerobikteremben tartott képzést.
2017. március 17., 14:022017. március 17., 14:02
2017. március 17., 14:372017. március 17., 14:37
– Hogyan kezdődött az útja a keleti harcművészetek és filozófia világában?
– Húsz évvel ezelőtt, 1997-ben kezdtem el, amikor épp egy nagyobb változáson mentem keresztül. Ezek a keleti mozgásművészetek segítettek abban, hogy meghatározzam önmagam mint emberi lény, hogy megtaláljam a harmóniát, az életutamat, kiegyensúlyozottá és jobb emberré tettek.
– Mit jelent a tajcsi és a csikung, illetve a fengsuj?
– Ezek valójában nemcsak mozgásművészetek, hanem életformák. Alapjuk a csi, a világegyetemet mozgató és átható életenergia, ezt használják fel. A tajcsi és a csikunk arra biztat, hogy kerüljünk minél közelebb a természethez, a természeti körforgásokhoz. A gyakorlatokkal javíthatjuk kapcsolatunkat a természettel, segítenek abban, hogy az élő környezettel harmonikusan éljünk, hiszen annak szerves részei vagyunk.
A fengsújjal az energiákat harmonizáljuk egy térben, amelyet négy fal határoz meg, míg a tajcsival és a csikunggal az ember belső energiáit harmonizáljuk. A fengsuj egy lakásberendezési stílus is, ám nem a kereskedelmi értelemben, azaz nem a különböző tárgyak és szobrok elhelyezése által, hanem a térben lévő energiák harmonizálásával. Az ötezer évvel előtti alapismereteket alkalmazzuk.
Vasile Costin szerint az emberek legfontosabb célja az egészség kell legyen
Fotó: Barabás Ákos
– Romániában mikor jelentek meg a keleti energiagyakorlatok? Ön szerint miért kezdtek el vonzódni az emberek a keleti szellemiséghez?
– Már a rendszerváltás előtt is ismerték ezeket, de inkább a kilencvenes években terjedtek el. Előbb a harcművészeti vonatkozásban, majd a szellemiség és önfejlesztés miatt kezdtek egyre vonzóbbakká válni. Valószínűleg sokan találkoztak ezekkel a fogalmakkal útkeresésük során. Szerintem a természettől való eltávolodás miatt egy űr keletkezik az emberekben, és ezt egy adott pillanatban mindenki elkezdi érezni, ekkor ébred rá, hogy helyre kell állítania a kapcsolatot. A gyakorlatokkal az ember visszanyeri az irányítást élete fölött:
hiszen érzelmileg és szellemileg is kiegyensúlyozottabbá válik.
Fotó: Barabás Ákos
– Hogyan alkalmazhatja valaki ezeket a gyakorlatokat az életében?
– Az érdeklődőknek elsősorban azt kell eldönteniük, hogy ezek a filozófiák illenek-e hozzájuk, majd egy tanfolyamon a mestertől vagy oktatótól megtanulhatják az alapokat, a gyakorlatokat. Szerintem mindenki érzi, ha ezek illenek hozzá és belső békét hoznak neki, és akkor folytatja. Ezek a gyakorlatok bárkinek alkalmasak, de nem mindenki rezonál rájuk. Nem számít a felkészültség, a kor, a nem, a vallás, a nemzetiség.
Ha hetente két-három alkalommal együtt, majd egyedül is gyakorol, berögződik. Türelemre és kitartásra van szükség, hiszen mindenki másként fejlődik. A természethez hasonlóan, ha valamit elvetünk, az kinő, de a legfontosabb előbb elvetni a magot. Éveken keresztül kell dolgozni egy-egy célért, ha valaki nagy eredményt akar, sokat kell dolgoznia azon, a szerényebb eredmények rövidebb idő alatt jelennek meg. A legfontosabb cél egy ember életében az egészség kéne legyen, és azon minél előbb dolgozni.
Fotó: Barabás Ákos
– Manapság a stressz, a kimerültség és kiégés világszerte népbetegséggé vált. Ön szerint ezt mi okozza?
– A természeti ritmusok felborulása miatt van ez, az emberek jin és jang ritmusának a természet ritmusaival lüktető egységben kellene lennie. A jang a dinamikát, a mozgást, az akciót jelenti, manapság az életünkben túlzottan sok jang van, és túl kevés jin. Kilencven százalékban rohanás az életünk, ám a kibékéltséghez fele-fele arányban kellene lenniük, ezért szükségesek olyan tevékenységek, amelyek csökkentik a túlzott jangot, a stresszt. Ez érezhető a világban, hogy elfelejtették az emberek a relaxációs technikákat, a merengést, a csend élvezetét, a természetben való feltöltődést. A legjobb az lenne, ha mindenki elkezdene dolgozni belső békéje kialakításán, amihez nem kötelező a keleti kultúra filozófiáját átvenni, lehet bármilyen más tevékenység, amitől érezzük, hogy jobbak, kiegyensúlyozottabbak vagyunk. Én arra szeretném buzdítani az embereket, hogy
Minél több kiegyensúlyozott ember lesz a világban, annál békésebb világunk lesz.
– Mi volt a legfontosabb lecke, amit az utóbbi húsz évnyi gyakorlat alatt tanult a tajcsi és csikung által?
– Több is volt, de talán a legfontosabb az, hogy ha valamit akarsz, azt meg is tudod valósítani. Olykor több időbe telt elérni a célomat, de előbb mindig el kellett döntenem, hogy akarom, majd dolgoznom kellett érte.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.
A református kollégiumok célja nemcsak tudománnyal és ismerettel felvértezni a diákokat, hanem jellemes, emberséges végzősöket nevelni, akik megállják a helyüket a közösségben – jelentette ki csütörtökön Marosvásárhelyen Kolumbán Vilmos református püspök.
Több napja már rácsodálkoztak a vásárhelyiek és a turisták arra, hogy a Kultúrpalota bejáratánál furcsa agyagkatona strázsál, az előtérben pedig egy óriás kínai katona figyeli a belépőket.
Jubiláló rendezvénynek ad helyszínt csütörtöktől vasárnapig a csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna, ahol megnyitotta kapuit a tizedik Csíkszeredai Könyvvásár. Az esemény nemcsak a könyvekről, hanem közösségről, emlékezésről és jövőbe tekintésről is szól.
szóljon hozzá!