A jeladó adatai szerint az M2 nevű medvét Korond és Farkaslaka között utaztatták kilövése után. Illusztráció
Közel kétéves nyomozás után vád alá helyezték azt a korondi orvvadászt, akinél a hatóságok egy 2015 júniusában elvégzett házkutatáson megtalálták a Milvus csoport által nyomkövetővel ellátott barnamedve maradványait. A múlt héten előállított korondi vádlott nem ismerte be a súlyos bűncselekményt. A természetvédelmi egyesület kártérítést követel.
2017. április 13., 12:442017. április 13., 12:44
2017. április 13., 12:462017. április 13., 12:46
A medvére szerelt nyomkövető nyakörv 2015. május 27-én este közvetített utoljára információkat a megfigyelőknek, az akkori helyadatok szerint a medve (vagy csak a jeladó) két óra alatt a Korond közelében található erdőből nyílegyenesen Farkaslakára jutott, mielőtt a készüléket megsemmisítették volna.
a Nagy-Küküllő Vadász és Sporthorgász Egyesület, amelynek ügykezelésébe tartozik a terület, ahol eltűnt a medve, valamint a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület, melynek tagjai a medve nyomkövetős megfigyelését végezték, hogy adatokat gyűjtsenek arról, miként használja a faj a természetes élőhelyeket, melyek a telelő- és táplálkozóhelyek, melyek a kritikus zónák az élőhely területi csökkenésének és feldarabolódásának szempontjából.
A medve kilövése miatt félbeszakadt megfigyelési projekt sikerét illetően csak mérsékelten derűlátó Domokos Csaba, a Milvus Csoport medveprojektjének koordinátora.
„A nyakörv megkerült, és sikerült kiolvasni a rajta rögzített több mint két évnyi adatot. Ez az M2-nek nevezett egyed a »legsegítőkészebb adatszolgáltató« volt projektünkben. Sajnos egy évnyi adatot elvesztettünk, ugyanis még egy évig megfigyeltük volna a medvét, mielőtt a nyakörv leválik. A projektben három évig követünk egy medvét, a készülék hét óránként küldi az óránként rögzített adatokat, több mint nyolcezer helymeghatározást rögzíthettünk volna még. A vadorzás eléggé elterjedt Romániában, remélem, ezúttal sikerül elítélni az orvvadászt” – fogalmazott a projektvezető.
Elmondta, hogy a Milvus csoport a kártérítés követelésében három eurót számolt helyadatonként azért az információhalmazért, amelyet a medve kilövése miatt nem tudott begyűjteni – ez több mint húszezer eurós kárt jelent.
– indokolta a kárigénylést.
„Most, hogy előállították a feltételezett elkövetőt, a korondi O. L.-t, elmondhatom, hogy a nála végzett házkutatás során talált vadhús és vadhúsból készült hústermékek képezik a bizonyítékok egy részét az ügyben” – nyilatkozta Mărmureanu Bíró Leonard, a Nagy-Küküllő Vadász és Sporthorgász Egyesület vezetője.
Arról is beszámolt, hogy szerencséjük volt, ugyanis O. L. egyáltalán nem számolt azzal, hogy DNS-elemzésnek vetik alá a húsmintákat. Több tucatnyi mintát elemeztettek Németországban egy akkreditált laboratóriumban, köztük szalámit és kolbászt is. Az elemzés költséges volt, hiszen mintaként 200 eurót fizettek érte, de
Az O. L. által használt leshez közel járt a keresett nagyvad, mielőtt eltűnt, továbbá az orvvadásznál megtalált maradványok alapján megállapították, hogy meglőtték az állatokat. „Kiderítettük azt is, hogy ennek az embernek sehol az országban nem volt kilövési engedélye medvére. Két medve maradványaival a mélyhűtőjében, anélkül hogy bizonyítani tudná, honnan származik a meglőtt állatok húsa, a DNS-bizonyítékok eredménye félreérthetetlen" – előlegezte meg a vadásztársulat vezetője az orvvadász felelősségre vonásának várható eredményét.
A medve értékét 40 ezer euróban állapította meg a Nagy-Küküllő Vadász és Sporthorgász Egyesület. A két állatért 80 ezer eurós kártérítést követelnek, de ha a büntetőperben elítélik a vádlottat a bűncselekményért, akkor a nyomozás, a DNS-elemzés, valamint a jogi eljárás költségeit is meg kell fizetnie. Az ügy a tanúk kihallgatásával folytatódik, a következő tárgyalás időpontját május 6-ára tűzték ki.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!