Az önkéntesek komoly szakmai képzésen vesznek részt, ahol elsajátítják a telefonos segítségnyújtás elméleti és gyakorlati alapjait, módszertanát. Archív
Fotó: Rédai Attila
Pszichés vagy testi betegségek, elmagányosodás, izoláció, családi, valamint más kapcsolati nehézségek – leggyakrabban ezekkel a felmerülő problémákkal fordulnak a Hallgatlak Lelkisegély-szolgálathoz, ahol mintegy ötven képzett önkéntes áll a segélykérők szolgálatában.
2024. február 17., 20:562024. február 17., 20:56
Gyakran halljuk, hogy az év első hónapja lelkileg jobban megviseli az embereket, többen fogalmazták meg,
nehezebben veszik az akadályokat és a hangulatuk a szokásosnál jóval rosszabb. Ráadásul mára elterjedt a köztudatban, hogy január harmadik hétfője az év legszomorúbb napja, ez a Blue Monday, azaz szomorú hétfő nevet kapta. És bár már túl vagyunk ezen a perióduson, kíváncsiak voltunk, a gyakorlat igazodik-e a tézisekhez.
Tőke-Mátéffy Noémi, az Áradat Egyesület munkatársa, pszichológus lapunknak kifejtette, hogy
– érdekes módon múlt év januárjában ez nem volt ennyire jellemző. Mint mondta, a karácsonyi periódusban a hívások száma az átlaghoz közelített, azaz nem tapasztaltak kiugró különbséget az év többi időszakához képest.
„Mindig vannak sűrűbb és kevésbé sűrű időszakok, de nincs egy szabályszerűség arra vonatkozóan, hogy melyik időszakban szokott a legtöbb vagy legkevesebb hívásunk lenni. A hívások száma sok mindentől függhet: a visszahívók számától, a szolgálat aktuális reklámozottságától, a világ aktuális történéseitől” – fejtette ki érdeklődésünkre.
A lelkisegély-szolgálathoz múlt évben összesen 702 hívás érkezett. A leggyakrabban megjelenő problémák a lelki egészséggel, magánnyal és izolációval, testi betegségekkel, családi és házassági vagy más kapcsolati problémákkal, esetenként anyagi nehézségekkel kapcsolatosak.
– tudtuk meg.
A pszichológus, elmondta, nem annyira a korosztályhoz köthető a veszélyeztetettség, inkább a pszichés vagy testi betegségekkel, az elmagányosodással, izolációval, családi vagy más kapcsolati nehézségekkel szemben állókra kell fokozottan figyelni. Természetesen emellett az egyedül élő, idősebb korosztályra is nagyobb figyelmet kell fordítani – emelte ki.
Leggyakrabban telefonon keresik fel őket, de rendszeresen érkeznek e-mailen vagy chaten keresztül is segélykérések, amelyekre az önkéntesek rövid időn belül válaszolnak. Tehát
– részletezte a pszichológus.
A szolgálat telefonon keresztül a 0754 800 808-as számon érhető el reggel 8 és 24 óra között. Ebben az időintervallumban bármikor hívható a vonal, hiszen az önkéntesek előre meghatározott program szerint be vannak osztva erre az időszakra. Bármilyen problémával, elakadással, nehézséggel lehet jelentkezni,
Az e-mailes megkeresés a hallgatlak.lelkisegely@gmail.com címen keresztül lehetséges. A soron következő ügyelő megkapja a segélykérő e-mailt és onnantól kezdve ő válaszol az adott üzenetre, vele folyik a kapcsolattartás. Az e-mail vagy chates üzenet a nap bármely pontján elküldhető, nemcsak 8 és 24 óra között. Az önkéntesek napokon belül válaszolnak rá.
Előfordulnak egyszeri hívások, illetve gyakoriak az úgynevezett ,,visszahívók’’ is , akik több alkalommal is igénybe veszik a szolgálatot. Ilyenkor gyakran adnak visszajelzést is a hívók, arra vonatkozóan, hogy hogyan segített az előző beszélgetés abban, hogy tovább tudjanak lendülni egy nehéz élethelyzetből, vagy másképpen tudjanak rálátni egy adott szituációra – részletezte.
A szolgálatnál folyó munka önkéntes alapú, és jelenleg 48 önkéntes dolgozik, emellett még többen segítik a szolgálat működését adminisztrációs, szervezői, logisztikai, marketinges munkával.
Mielőtt az önkéntesek elkezdenék a segítő munkát, egy komoly szakmai képzésen vesznek részt, ahol elsajátítják a telefonos segítségnyújtás elméleti és gyakorlati alapjait, módszertanát. Ez többek között kiterjed az értő figyelem, empátia, semlegesség, elfogadás gyakorlására is, amely elengedhetetlen a segítő munkában – zárta a pszichológus.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
Szerdán és csütörtökön is lezárnak egy-egy utcát Székelyudvarhelyen csőtörés miatt, mindkét érintett helyszínen vízelvétellel is járhat a munkálat – áll a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal közleményében.
November végén ingyenesen szállítja el a kerti zöldhulladékot az RDE hulladékgazdálkodási vállalat Székelyudvarhelyről.
A Maros Megyei Tanács értesíti érintett nyilvánosságot, hogy környezetvédelmi engedélyre nyújtott be kérelmet „Az útpadka és árkok kiépítése a 154A jelzésű megyei úton, Magyaró és Holtmaros településeken, Magyaró községben” című projekt számára.
Közzétették a magyar kisebbség számára készült román érettségi vizsga tételmodelljeit. A magyar kisebbségnek 2025-ben először lesz a többségtől eltérő román nyelv és irodalom írásbeli vizsgája. Most valóban a nyelvtudást mérnék fel.
Több vállalat és egy állami erdészeti hivatal is érintett abban a Maros megyei összehangolt illegális erdőkitermelésben, amely miatt hónapok óta nyomoz a rendőrség, szerdán pedig bizonyítékokat is találtak.
Két meghirdetett időszak után sem volt annyi jelentkező a csíkszeredai önkormányzat által az Octavian Goga sétányon építtetett kerékpártárolók bérlésére, hogy a helyek beteljenek. A tárolókat a célnak megfelelően használják, rongálás nem történt.
Átvehetik személyi igazolványaikat a székelyudvarhelyi személyi nyilvántartó irodában azok a személyek, akik november 1-jéig nyújtották be kérelmeiket az új okmány kiállítására.
Egy lámpa is megsérült a napokban amikor a tűzoltók kivágtak egy veszélyesnek ítélt fát a marosvásárhelyi Vársétányon. Az 1912-ben ültetett ostorfák állapotát az elkövetkező időszakban mérik fel.
Antal Lóránt, Hargita megye RMDSZ-es szenátora az elmúlt négy évben a szenátus energiaügyi bizottságának elnökeként dolgozott. Fontos szerepet tölt be a bizottság, hiszen megfelelő energiaellátás nélkül erős gazdaság sem létezhet.
szóljon hozzá!