A gyilkosság helyszíne. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
Romániban egyedülálló ítélet született első fokon a tavaly januárban Marosvásárhelyen, az élettársa által meggyilkolt nő ügye kapcsán: a Marosvásárhelyi Táblabíróság kimondta, az állami szervek is felelősek a 28 éves nő haláláért, ezért 150 ezer eurós kártérítés kifizetésére kötelezte őket. A bíróság döntésének indoklását a Clujust.ro honlap kérte ki és jelentette meg.
2018. december 14., 18:582018. december 14., 18:58
2018. december 14., 19:102018. december 14., 19:10
A marosvásárhelyi 28 éves nőt munkahelyén, az Egyesülés-negyedi bárban sebesítette meg halálosan egy vadászpuskával a volt élettársa. A nő belehalt a sérüléseibe, maga után hagyva egy hároméves gyermeket. A lövöldözésben megsérült a bár egyik vendége is.
Elsőként január 16-án kért segítséget az 112-es sürgősségi hívószámon, illetve másnap látleletet is készíttetett a bántalmazásról, amit bevitt a rendőrségre. Élettársa ellen elindult a bűnügyi kivizsgálás.
Aztán január 18-án a volt élettárs – barátaival együtt – a nő munkahelyére ment, meglökdöste az áldozatot, poharakat tört össze, asztalokat döntött fel. Akkor a helyszínen volt a nő édesanyja is, aki jelentette a bántalmazást és a cirkuszt a 112-es egységes hívószámon, de az ügyeletes azt mondta, nem tud rendőröket küldeni a helyszínre, ha nem ismeri a lokál pontos nevét vagy címét. Az édesanya pár perccel később bemondta a pontos címet, de az ügyeletes ekkor már azt kérdezte, hogy a tettes még a helyszínen van-e. Amikor kiderült, hogy már nincs, azt a választ kapta, hogy
A munkahelyén történt bántalmazás után az áldozat újabb feljelentést tett volt élettársa ellen, és azt is leírta, hogy a férfi halálosan megfenyegette őt. Ügyvédhez fordult, hogy segítsen neki távoltartási végzést kérni. Erre azonban már nem kerül sor, mivel január 22-én
Az tettest kézre kerítették és bebörtönözték.
Az áldozat szülei – ügyvédekkel konzultálva – úgy értékelték, hogy az állami szervek nem biztosították lányuknak az élethez való jogot. Azzal vádolták a Maros megyei és az országos rendőrséget, valamint a belügyminisztériumot, hogy semmit nem tettek az áldozat védelme érdekében, azon kívül, hogy iktatták az általa benyújtott feljelentéseket. Az említett intézmények ellen benyújtott kártérítési ügyet elsőként a Maros Megyei Törvényszéken tárgyalták, ahol elutasították az áldozat szüleinek és gyermekének megbízásából benyújtott keresetet.
A Marosvásárhelyi Táblabíróság azonban a november 22-én született ítéletében teljesen megváltoztatta a törvényszéki döntést, és többek között kimondta:
A táblabíróság ugyanakkor kimondta, hogy a rendőrség semmit sem tett annak érdekében, hogy megvédje az áldozatot.
Az ítélet indoklásában az olvasható, hogy az 112-es sürgősségi hívószám ügyeletese a január 18-án történt incidens kapcsán nem az előírások szerint járt el: a bántalmazás helyszínéül megjelölt lokál címét nem a feljelentőtől kellett volna megkérdeznie, hanem neki kellett volna megkeresnie és a helyszínre kiküldenie a rendőröket.
Élettársa volt a marosvásárhelyi lövöldöző az áldozatnak, de egy ideje megromlott közöttük a kapcsolat. A 28 éves nő halálát követően egy két és fél éves kisfiú maradt árván.
A bírósági indoklásban megjegyzi, hogy csak idén jelent meg az az előírás, amely lehetővé teszi a sürgősségi távoltartási végzés kibocsátását.
A táblabíróság szerint a családon belüli erőszak áldozatainak helyzete rendkívül érzékeny és sajátos, és mindig meg kell találni a gyors meg hatékony módszert, hogy segíteni lehessen.
Belehalt sérüléseibe az a nő, akit egy fegyveres lőtt le vasárnap este Marosvásárhelyen, az Egyesülés (Unirii) negyedben egy bárban. A támadót rövid időn belül elkapták.
A november 22-én született döntésben a táblabíróság úgy határozott, hogy az állami szervek felelősek az áldozat haláláért, ezért kártérítést kell fizetniük: 100 ezer eurót az áldozat kisfiának és 25-25 ezer eurót az áldozat szüleinek. Az ítélet nem jogerős.
Egyébként Maros megyében az év első tíz hónapjában 118 távoltartási végzést igényeltek, és 106 esetben ezt megadták.
Egy gyalogátjárón átkelő idős férfit ütöttek el csütörtökön délután Gernyeszegen. Az ügyben vizsgálódik a rendőrség.
Fel nem robbant lövedéket talált a kertjében egy újtusnádi férfi, segítséget kért a szakértőktől.
A tiltás ellenére építkezésből származó hulladékot, háztartási szemetet és bezsákolt ágnyesedékeket, leveleket is kidobnak a marosvásárhelyiek azokba a tárolókba, amelyeket a nagy volumenű hulladéknak helyeztek ki.
Fiataloknak utaltak ki telket házépítésre, megoldották a teremhiánnyal küzdő őrkői óvoda gondját, és kinevezték a város tanintézményeinek vezetőtanácsaiba a képviselőiket – erről szólt a csütörtöki, rendes havi tanácsülés Sepsiszentgyörgyön.
Módosították az önkormányzat beruházási listáját, hogy új projektek indulhassanak el, levegőhöz jut a VSK, továbbá út-és járdajavításról is döntöttek a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésén.
Két, forgalomba be nem íratott gépkocsit azonosítottak egy nap alatt Maros megyében a közlekedésügyi rendőrök, akik ittas sofőrt is igazoltattak.
Természetvédelmi területen halmozott fel kőbányászatból származó föld- és kőzetanyagot egy kőbánya Csíkcsicsó külterületén, ezért több tízezer lejes pénzbírságot rótt ki rá a környezetőrség. A cég környezetvédelmi engedélyét is felfüggeszthetik.
A közönség szavazatán is múlik, hogy elnyeri-e a rangos elismerést a VIBE fesztivál az European Festival Awards-on.
Helyesnek bizonyultak a városvezetés előzetes becslései arra vonatkozóan, hogy mekkora autós forgalomtól mentesíti Sepsiszentgyörgyöt a nemrég átadott elkerülőút. Antal Árpád polgármester részleteket is elárult ezzel kapcsolatban.
szóljon hozzá!