Az erdélyi püspökök rendszeres kapcsolatot tartottak fenn Róma püspökével

A római pápák erdélyi vonatkozásairól Marton József egyháztörténészt, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem nyugalmazott oktatóját kérdeztük, képgalériánkban pedig a gyulafehérvári egyházmegye püspökei és a pápák találkozásait mutatjuk meg az elmúlt fél évszazadból.

Molnár Melinda

2019. május 31., 11:242019. május 31., 11:24

2019. május 31., 13:262019. május 31., 13:26

Márton Áron püspök Rómában tanuló kispapjaival Szabó Árpáddal, Vencser Lászlóval és Jakubinyi Györggyel VI. Pál pápa magánkönyvtárában •  Fotó: Nagy Zoltán archívuma

Márton Áron püspök Rómában tanuló kispapjaival Szabó Árpáddal, Vencser Lászlóval és Jakubinyi Györggyel VI. Pál pápa magánkönyvtárában

Fotó: Nagy Zoltán archívuma

A római pápák erdélyi vonatkozásairól Marton József egyháztörténészt, a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem nyugalmazott oktatóját kérdeztük, képgalériánkban pedig a gyulafehérvári egyházmegye püspökei és a pápák találkozásait mutatjuk meg az elmúlt fél évszazadból.

Molnár Melinda

2019. május 31., 11:242019. május 31., 11:24

2019. május 31., 13:262019. május 31., 13:26

A Szent István király által alapított erdélyi/gyulafehérvári római katolikus egyházmegye területi elhelyezkedése (az európai latin kereszténység keleti határvonalán) miatt is nem volt közömbös a római pápák számára.

Az erdélyi püspökök rendszeres kapcsolatot tartottak fenn Róma püspökével, nem véletlen, hogy ez a kommunikáció őrizte meg az első írásos okmányokat a középkori Erdélyről

– mondta el bevezetőként az egyháztörténész.

Márton Áron püspök 1974. március 2-án püspök kezet akart csókolni VI. Pál pápának, ám a szentatya magához emelte •  Fotó: Nagy Zoltán archívuma

Márton Áron püspök 1974. március 2-án püspök kezet akart csókolni VI. Pál pápának, ám a szentatya magához emelte

Fotó: Nagy Zoltán archívuma

A pápák számára nem volt közömbös az erdélyi katolikusok ügye

Adorján püspök (1187–1202) az egyházmegyéje területén szétszórtan élő szász egyházközségek felett III. Ince pápától szerezte meg az egyházi joghatóságot. Adorján püspök utódának, Vilmos püspöknek (1204–1221) még inkább küzdenie kellett az egyházmegye integritásának védelmében: a szebeni prépostsággal és a kolozsmonostori bencésekkel szemben. A kolozsmonostori bencésekkel keletkezett konfliktus és a konfliktussal járó peranyag szolgáltat pontos adatokat a 12/13. századból az egyházmegyéről és annak intézményeiről. A Rómáig gyűrűző peres ügyek iratai igazolják, hogy a döntőbírói szerepet játszott pápák számára nem volt közömbös az erdélyi katolikusok ügye. Az 1241-es tatárjárás után az egyházmegyét újjáépítő Gál püspököt (1246–1269) IV. Orbán pápa mentesítette a Kelet-római birodalom megsegítésének kötelezettsége alól. A középkor egyik legtekintélyesebb erdélyi főpapja, Monoszlai Péter (1270–1307) búcsúengedélyt eszközölt VIII. Bonifác pápától a gyulafehérvári székesegyházat látogató hívek számára (1302).

Búcsúengedélyek

A pápák által szorgalmazott és adott búcsúengedélyek Erdélyben a Hunyadiak idején szaporodtak meg elsősorban a búcsúnyerési lehetőségek miatt.

Hunyadi János a török-elleni küzdelem kezdeti sikereikor – hálaképpen – elég gyakran építtetett templomokat és alapított kolostorokat.

Az ő regnálása idején 1444-ben engedélyezett búcsút IV. Jenő pápa a ferencrendi szerzetesek boszniai vicariátusa alá tartozó csíksomlyói kolostor Szűz Mária tiszteletére szentelt temploma építésére adakozó hívek számára, ha Sarlós Boldogasszony napján áhítatosan látogatják. Ugyanezen évben a marosvásárhelyi ferencrendi templom is hasonló pápai kiváltságban részesült. 1484-ben II. Pál pápa a kolozsvári óvári templom melletti kápolna fenntartására adakozó keresztények számára hirdetett búcsút, amennyiben a jótevők a bűnbánat szentségével is élnek.

Márton Áron püspök VI. Pál pápával Rómában, 1974. március 2-án •  Fotó: Nagy Zoltán archívuma

Márton Áron püspök VI. Pál pápával Rómában, 1974. március 2-án

Fotó: Nagy Zoltán archívuma

Anyagi támogatás a pápáktól

A 15. század elejétől Erdély népének állandó veszélyt jelentett az oszmán török. Támadásaik kivédésére a püspöki és egyéb bandériumokból összeállt királyi hadsereg kevésnek bizonyult, a végvári katonák zsoldja pedig sokba került. A középkori Magyarország, melynek mindvégig szerves része volt az erdélyi vajdaság, anyagi támogatást a legkritikusabb időszakban (Mohács előtt 30 éven keresztül) nem az európai nagyhatalmaktól, hanem a római pápáktól kapott.

A reneszánsz pápák nagy odafigyeléssel viseltettek hazánk iránt, követeiken keresztül juttatták el a zsoldot.

De mindez kevésnek bizonyult, a mohácsi vésszel kezdődően folyamatosan feldarabolódott, három részre szakadt, és Magyarország és a Szentszék között is lezárult egy korszak. Viszont a pápák részéről annál nagyobb lett az odafigyelés a reformáció következtében a vallások bábelévé vált nemzeti fejedelemségben a püspöknélküli erdélyi katolikusokra.

Rómától távol

A fejedelemség kezdeti időszakában a Szentszék és Erdély között megszakadt kapcsolat a katolikus Báthory fejedelmek idején (1571–1605) újraéledt. Báthory István regnálása idején felcsillant a remény, hogy az erdélyi katolikus egyház hierarchiája is rendeződik, de a különféle érdekellentétek miatt a megoldás csak ideiglenesre sikerült.

A hierarchia visszaállítása véglegesen a Habsburgok uralma idején rendeződött.

Erdélyben a 18. században a katolicizmus megerősödése egybeesett az uralkodói abszolutizmus kibontakozásával, melynek egyik jellemzője az volt, hogy a helyi egyházat pártolta ugyan, de a Rómától való eltávolítást tűzte ki célul. A püspökök kiszolgáltatott helyzetbe kerültek az abszolutista uralkodókkal szemben, ami sajátos jelleget öltött a 20. században bekövetkezett impériumváltáskor.

Majláth Gusztáv Károly főpásztori időszakának nagyobb részét a Vatikán és a román állam között 1927-ben megkötött konkordátum tárgyalásai kötötték le.

A román kormányzat a római katolikusok terhére engedményeket kívánt kicsikarni a Vatikántól. A Szentszék viszont nemzetközi egyességgel igyekezett a romániai katolikus hívek vallásgyakorlatát biztosabb alapokra helyezni.

Szabó Árpád diakónus, Jakubinyi György pap, Szent VI. Pál pápa, Dr. Boros Béla c. püspök, Tamáskó Péter-Pál akolitus, Vencser László diakónus •  Fotó: Jakubinyi György érsek archívuma

Szabó Árpád diakónus, Jakubinyi György pap, Szent VI. Pál pápa, Dr. Boros Béla c. püspök, Tamáskó Péter-Pál akolitus, Vencser László diakónus

Fotó: Jakubinyi György érsek archívuma

Valóságos versenyfutás alakult ki Rómába a görög katolikus és a római katolikus püspökök részéről. A négy erdélyi római katolikus püspök közül Majláth Gusztáv Károly maradt a porondon (1923-ban: Glattfelder Gyula temesvári püspököt kiutasították az országból, Széchenyi Miklós nagyváradi püspök meghalt, Boromissza Tibor szatmári püspök ágyhoz kötött beteg, 1928-ban meghalt), de neki is az egészsége ráment.

A Szentszék iránti hűség

A 20. század másik legendás hírű gyulafehérvári püspökének, Márton Áronnak, kormányzása hosszú időszakát (1938–1980) mindvégig a Szentszék iránti hűsége és a pápáknak (XII. Pius, XXII. Szent János, VI. Szent Pál, II. Szent János Pál) erdélyi katolikusok iránt megnyilvánuló figyelme és gondoskodása jellemezte. Letartóztatásáig – a bukaresti nunciatúrán keresztül – igen szoros és lojális viszonyt alakított ki a Szentszékkel.

Amikor a papok és hívek jogtalan atrocitásai 1940-től gyarapodtak, Márton Áron az ártatlanul üldözött emberek érdekében Andrea Cassulo nunciushoz fordult, szinte minden héten egy-két levélváltás volt közöttük.

De azt is ki kell emelnünk, hogy kényes kérdésekben a nuncius is szívesen vette Márton Áron tanácsát. A kommunizmus berendezkedésétől Márton Áron letartóztatásáig és a nunciatúra felszámolásáig az egymásra-szorultság és a bizalmi viszony tovább erősödött a vatikáni nuncius és a gyulafehérvári püspök között.

Márton Áron a börtönből 1955. január 6-án szabadult. A vallásügyi miniszterrel történt tárgyalások során legfontosabb kérdése büntetésének felfüggesztése volt, második pedig: a Szentszékkel való kapcsolatának felvétele. A közben előállt kényes egyházi ügyekről csak a Szentszék megkérdezésével volt hajlandó nyilatkozni.

Két és fél hónapi bukaresti tárgyalás-sorozat után Márton Áron elérte a célját, 1955. március 24-én visszatérhetett ősi rezidenciájára.

Másnap azonnal táviratozott XII. Pius pápának, tudomására hozta szabadulását. Nehéz helyzet fogadta:

papok, szerzetesek börtönben sínylődtek, az aktív papság két táborra szakadt a békepapi mozgalom következtében, a hitoktatás szétzüllesztve, a lelkipásztori munka sokfelé akadozott.

És minden „kormány-ígéret” ellenére gyakorlatilag akadozott az Apostoli Szentszékkel való kapcsolattartás is. A kommunista párt helyi szervei pedig túlkapásaikkal fékezték a hitéletet. Márton Áron ebben az igen zavaros helyzetben igyekezet lelket önteni a papokba és a hívekbe; munkáját nem nézték jó szemmel, s hosszú szobafogságra kényszerítették.

A gyulafehérvári püspökség érseki rangra emeléséről szóló pápai oklevél (1991. augusztus 5.) – Bernád Rita Magdolnától, a Gyulafehérvári Főegyházmegyei levéltár főleváltárosától

A gyulafehérvári püspökség érseki rangra emeléséről szóló pápai oklevél (1991. augusztus 5.) – Bernád Rita Magdolnától, a Gyulafehérvári Főegyházmegyei levéltár főleváltárosától

A kényszerlakhelyes időszakára esett a 2. vatikáni zsinat, amelyre ő is hivatalos volt, de széke a Szent Péter bazilikában üresen maradt. Márton Áron nem kért kiutazási engedélyt, tekintetbe vette, hogy papjai közül még sokan börtönben vannak, és az esetleges római jelenlétével a nagyvilág felé a Romániában nem létező vallásszabadságot igazolta volna, de a zsinatot Gyulafehérvárról figyelemmel követte és annak szellemében intézkedett az elkövetkezőkben.

Márton Áron az 1970-es években körleveleiben közölhette a pápai üzeneteket és a zsinati intézkedéseket.

Tette mindezt a Szentszék iránti teljes elkötelezettséggel. 1971. október 5-én ismét Rómába utazott és belekapcsolódott a püspöki szinódus munkálataiba. Október 25-én meglátogatta VI. Pál pápát, akitől segédpüspököt kért és kapott. 1971. december 23-án VI. Pál pápa Jakab Antalt Márton Áron segédpüspökének nevezte ki utódlási joggal. A hierarchia kérdését megoldottnak látva, megnyugodva kormányozta egyházmegyéjét, a kommunista manőverezések ellenszelében. 1974. március 2-12 között utoljára ment az örökvárosban, hogy demonstrálja Róma püspöke iránti gyermeki hűségét és ragaszkodását. 1976-tól csak a hatodik lemondását fogadta el 1980. március 29-én II. János Pál pápa.

1980. április 2-ától Jakab Antal lett a gyulafehérvári megyéspüspök. Rómában szerzett egyházjogból doktorátust, majd éppen a Szentszék iránti hűségéért tizenhárom és fél évet szenvedett a kommunista nehéz börtönökben.

Megadatott neki, hogy 1972. február 13-án a Szent Péter bazilikában VI. Szent Pál pápa szentelje püspökké.

Nyolc évig volt Márton Áron segédpüspöke. Szeretett püspökétől igen nehéz időszakban vette át a kormánypálcát. Az egészségileg megtört Jakab Antal püspök sohasem felejtette el római éveit, II. Szent János Pál pápával rendszeres kapcsolatot tarthatott fenn.

Jakab Antal VI. Pál pápával Rómában a püspökszentelés előtt •  Fotó: Varga Gabriella archívuma

Jakab Antal VI. Pál pápával Rómában a püspökszentelés előtt

Fotó: Varga Gabriella archívuma

A nagy politikai fordulat után (1990) rövid időre Bálint Lajos vette át az egyházmegye kormányzását. Rövid főpásztorsága ideje alatt a Szentszék az egyházmegyét főegyházmegyei, azaz érseki rangra emelte. A súlyos betegsége miatt szolgálatából felmentett Bálint Lajos érseket Jakubinyi György követte immár a gyulafehérvári érseki székben, aki napjainkban is a főegyházmegye vezetője. Főpásztorsága idején látogatott először pápa Romániába (1999). Akkor az erdélyi katolikusok a keserűség hangján nyilatkoztunk, mert II. Szent János Pál pápa nem jöhetett be Erdélybe. Most pedig, 2019. június 1-én, Ferenc pápa Csíksomlyóra látogat, hogy római katolikus és nem katolikus vallású magyarokkal találkozhasson, és együtt imádkozhasson. Számunkra olyan nagy történelmi esemény, amelyet képtelenek vagyunk szavakba önteni – zárta összegzését Marton József egyháztörténész.

Visszatekintő – képekkel, gondolatokkal

Jakubinyi érsek A Hegy című írásában állított emléket Isten szolgája, Márton Áron püspök pápai méltatásnak, amelyet Szent II. János Pál pápától kapott: „Eljött 1980 tavasza. A püspök érzi, hogy közeledik a nagy találkozás. Szeretné letenni a szörnyű felelősséget magáról: még ő a püspök, de súlyos betegen fekszik ágyában, s eddigi többszörös lemondását nem fogadta el a Szentszék. A tavasz meghozza a nuncius látogatását. S a püspök ismét benyújtja lemondását, amely egyre sürgetőbb. A Szentatya most már elfogadja április 2-ai keltezéssel, és személyesen táviratozik a nagy püspöknek, ami a megtisztelés ritka jele. Sajnálatát fejezi ki, hogy lemond a püspök, de érveit elfogadja. S a táviratban, a megérdemelt méltatás közben elhangzik a legtalálóbb pápai elismerés: az Úr legbecsületesebb, kifogástalan szolgája! Még éppen fél éve van hátra a halálig, hogy életének pontosan a felét a püspöki szolgálatban töltse el.”

Varga Gabriella Jakab Antal püspök unokahúga, a tőle kapott képekhez néhány adalékkal is szolgált: 1990. január 4-én Szent II. János Pál pápa követének (Colassuono) ezt mondta: „Nekünk Róma otthonunk volt mindig. Vigye el gyermeki köszönetünket és hódolatunkat a Szentatyának.”

•  Fotó: Varga Gabriella archívuma

Fotó: Varga Gabriella archívuma

Jakab Antal már püspökként VI. Pál pápánál •  Fotó: Varga Gabriella archívuma

Jakab Antal már püspökként VI. Pál pápánál

Fotó: Varga Gabriella archívuma

Jakab Antal püspökké szentelése Rómában 1972. február 13-án •  Fotó: Varga Gabriella archívuma

Jakab Antal püspökké szentelése Rómában 1972. február 13-án

Fotó: Varga Gabriella archívuma

Szent II. János Pál pápa a pécsi látogatáskor, 1991. augusztus 17-én százezres tömeg előtt „a hit és az egyház hűséges tanújának” nevezte Jakab Antal püspököt •  Fotó: Varga Gabriella archívuma

Szent II. János Pál pápa a pécsi látogatáskor, 1991. augusztus 17-én százezres tömeg előtt „a hit és az egyház hűséges tanújának” nevezte Jakab Antal püspököt

Fotó: Varga Gabriella archívuma

Jakab Antal püspök és Bara Ferenc püspöki titkár 1987-ben Rómában II.
János Pál Pál pápánál •  Fotó: Varga Gabriella archívuma

Jakab Antal püspök és Bara Ferenc püspöki titkár 1987-ben Rómában II. János Pál Pál pápánál

Fotó: Varga Gabriella archívuma

Jakab Antal püspök II. János Pál pápánál 1987-ben •  Fotó: Varga Gabriella archívuma

Jakab Antal püspök II. János Pál pápánál 1987-ben

Fotó: Varga Gabriella archívuma

Jakubinyi György segédpüspök, Bálint Lajos érsek, Rencsik István nagyváradi pap, a római Collegium Germanicum et Hungaricum növendéke, II. Szent János Pál pápa, Tempfli József nagyváradi püspök •  Fotó: Jakubinyi György érsek archívuma

Jakubinyi György segédpüspök, Bálint Lajos érsek, Rencsik István nagyváradi pap, a római Collegium Germanicum et Hungaricum növendéke, II. Szent János Pál pápa, Tempfli József nagyváradi püspök

Fotó: Jakubinyi György érsek archívuma

XVI. Benedek pápa és Jakubinyi György érsek a római püspökszinóduson 2008. októberében •  Fotó: Jakubinyi György érsek archívuma

XVI. Benedek pápa és Jakubinyi György érsek a római püspökszinóduson 2008. októberében

Fotó: Jakubinyi György érsek archívuma

Tamás József püspök a 2010 február. 8–13 között tartott „ad limina” látogatás alkalmával XVI. Benedek pápával, az első napon, február 8-án •  Fotó: Tamás József püspök archívuma

Tamás József püspök a 2010 február. 8–13 között tartott „ad limina” látogatás alkalmával XVI. Benedek pápával, az első napon, február 8-án

Fotó: Tamás József püspök archívuma

Ferenc Szentatyánál Jakubinyi György érsek 2018. november 8-án Rómában a Romániai Püspökkari Konferencia „ad limina” látogatásán •  Fotó: Jakubinyi György érsek archívuma

Ferenc Szentatyánál Jakubinyi György érsek 2018. november 8-án Rómában a Romániai Püspökkari Konferencia „ad limina” látogatásán

Fotó: Jakubinyi György érsek archívuma

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 12., kedd

A vidékről ingázó sepsiszékiek igényeit is számításba veszik

Nagyjából ezer Sepsiszentgyörgy környéki ingázó mindennapjait könnyíti meg a jövőben az új közszállítási rendszer, amelynek előkészületei már javában zajlanak. A folyamatnak ebben a szakaszában a lakosság is szerepet vállalhat.

A vidékről ingázó sepsiszékiek igényeit is számításba veszik
2024. november 12., kedd

Helyi zeneszerzők műveit mutatják be Marosvásárhelyen

Idén ősztől marosvásárhelyi zeneszerzőkkel és munkásságukkal ismerkedhetnek meg a zenekedvelők az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szervezésében Marosvásárhelyen. Az első alkalom kedden 18 órakor veszi kezdetét.

Helyi zeneszerzők műveit mutatják be Marosvásárhelyen
2024. november 12., kedd

Sávlezárásra, torlódásra kell számítani Balavásáron

Körvonalazódik a rendhagyó formájú körforgalom Balavásáron. A kivitelezési munkálatok miatt forgalmi dugóra kell számítani.

Sávlezárásra, torlódásra kell számítani Balavásáron
2024. november 12., kedd

Zárva lesz a sétatéri játszótér Székelyudvarhelyen

A játékelemek félévente esedékes ellenőrzése miatt lesz zárva kedden a sétatéri játszótér Székelyudvarhelyen – közli a polgármester hivatal.

Zárva lesz a sétatéri játszótér Székelyudvarhelyen
2024. november 11., hétfő

Nem volt diadalmenet a Székely Nemzeti Múzeum megalapítása, de ma boldog lenne Csereyné Zathureczky Emília

A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.

Nem volt diadalmenet a Székely Nemzeti Múzeum megalapítása, de ma boldog lenne Csereyné Zathureczky Emília
2024. november 11., hétfő

Haszongépjármű borult fel Mezőbánd közelében

Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Haszongépjármű borult fel Mezőbánd közelében
2024. november 11., hétfő

Rontotta év végi inflációs előrejelzését a jegybank

A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.

Rontotta év végi inflációs előrejelzését a jegybank
2024. november 11., hétfő

Nőhet a jogosítvány nélkül közúti balesetet okozók büntetése

Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.

Nőhet a jogosítvány nélkül közúti balesetet okozók büntetése
2024. november 11., hétfő

Baleset Marosszentkirályon: az áldozat a járművében rekedt

A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.

Baleset Marosszentkirályon: az áldozat a járművében rekedt
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!