Papos polgármestere, Illés Béla és Fodor Imre illyefalvi polgármester ellátja kézjegyével a testvértelepülési szerződést
Fotó: Bodor Tünde
Illyefalván 24. alkalommal is megtartották a falunapokat, melyek a református templom védőszentjéhez, Illés-prófétához és a június 20-ai Illés-naphoz kötődnek. Ezúttal a háromnapos szórakoztató jellegű műsorba két nagyobb jelentőségű momentum is beékelődött: a község megkötötte ötödik testvértelepülési szerződését a magyarországi Papossal, és birtokba vehette az új, különleges építésű ravatalozóházat.
2023. július 23., 18:192023. július 23., 18:19
Az első ünnepélyes pillanatra a vasárnapi ökumenikus istentiszteleten került sor, amelyen Lajos József lelkipásztor és Sánta Pál plébános hirdetett igét, majd a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, Mátészalka körzetében levő, 800 fő lakossággal rendelkező Papos község jelenlevő polgármestere, Illés Béla szólalt fel.
Derűsen idézte fel annak történetét, hogyan kerültek kapcsolatba Illyefalvával, miután annak ötlete megszületett, hogy székely faluval kötnek testvértelepülési szerződést:
Fotó: Illyefalvi önkormányzat
Köztudott, hogy Kató Béla hosszú ideig szolgált az illyefalvi gyülekezetben és közben számos intézmény felépítésével növelte a falu hírnevét:
Paposnak és Illyefalvának először a református gyülekezete társult – mondta el vendég elöljáró – majd az önkormányzatok is tárgyaltak, ám ennek is sajátos a kezdete – részletezte Illés Béla.
Fotó: Illyefalvi önkormányzat
Fodor Imre illyefalvi polgármester ugyanis kerek-perec megmondta az elején, hogy ha csak azért létesítenének testvértelepülési kapcsolatot, hogy legyen ahol ingyen nyaraljanak, ők ebben nem partnerek. Anyaországi kollégája megnyugtatta:
Ezért végül is június 23-án, vasárnap megpecsételtetett és aláírattatott a testvértelepülési szerződés (miután annak minden passzusát átvizsgálta a minisztérium).
A ravatalozó Zakariás Attila szentgyörgyi építész tervei szerint épült meg, illeszkedve a hasonló stílusú, szintén általa tervezett Pető Intézethez, KIDA-hoz, valamint a vártemplomhoz is
Fotó: Illyefalvi önkormányzat
Ezután került sor a vártemplom tövében felépített ravatalozóért való hálaadásra. Mint Fodor Imre elmondta,
Megtervezésére Zakariás Attila sepsiszentgyörgyi építészt kérték fel, akinek keze nyomát őrzik a korábban említett, Kató Béla által életre hívott intézmények is. A ravatalozó tehát illeszkedik a már meglévő épületekhez, a vártemplomhoz, a közvetlen környezetében levő KIDA-hoz, valamint a gyermekfaluból lett Pető Intézethez is.
Helyének megválasztásakor az volt az elsődleges szempont, hogy a temetőhöz közel, de forgalmas úttól távol legyen, hogy a végtisztességet ne zavarja a zaj.
A papok megáldották, majd a közösség megtekintette a ravatalozót
Fotó: Bodor Tünde
Az építkezés, melynek költségvetése 120 ezer euró, tavaly júliusban kezdődött, a kivitelező az Ördögh Construct volt. A ravatalozó különlegessége hét boltíve, valamint két koporsót is befogadó hűtőkamrája.
Az esemény végén a plébános és református lelkész is megáldotta a létesítményt.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!