A reprodukciós egészség egy kevéssé ismert fogalom, ebben a témában indítanak tájékoztató kampányt az egészségügyi szakhatóságok
Fotó: Gábos Albin
Egyre gyakoribbak a termékenységi, nemzőképességi problémák, de a gyermekvállalások csökkenő számának társadalmi okai is vannak. Összetett, de fontos téma, fontos népegészségügyi probléma ez, véli Tar Gyöngyi, a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője, akivel az egészségügyi minisztérium és a közegészségügyi intézet által a reprodukciós egészség népszerűsítésére irányuló kampánya apropóján beszélgettünk a témáról.
2024. július 03., 07:572024. július 03., 07:57
A reprodukciós egészség népszerűsítése céljával indított kampányt az egészségügyi minisztérium az Országos Közegészségügyi Intézettel közösen, valamint a megyei népegészségügyi igazgatóságok részvételével. A „Tájékozódj! Vegyél részt! Válaszd ki a számodra megfelelő megoldást!” mottójú kampány egész hónapban zajlik, és ez idő alatt a reprodukciós egészség tárgykörébe tartozó témákat népszerűsítik az említett intézmények.
Még nem kaptak tájékoztatást a kampányról és az esetleges feladatokról, de a téma fontos, hiszen a termékenységi, nemzőképességi gondok egyre gyakoribbá válása fontos népegészségügyi problémát jelent, noha társadalmi okai is vannak annak, hogy egyre kevesebb gyermek születik – véli Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.
– mondta.
Fotó: Pixabay
Az is gond, hogy sokan döntéskérdésként kezelik ezt a témát, vagyis azt hiszik, hogy amint eldöntötték, hogy gyermeket vállalnak, az azonnal sikerül is. Számtalan oka lehet annak, hogy ez nem történik meg,
– fűzte hozzá. Arra is kitért ugyanakkor, hogy noha általában női problémát sejtenek a sikertelen gyermekvállalás hátterében, gyakran kiderül, hogy a férfia az oka ennek – „világszerte vannak már kutatások, amiknek az eredménye azt mutatja, hogy a nemzőképességi feltételeknek megfelelő spermiumok száma csökken a férfiakban”.
A reprodukciós egészség tárgykörébe tartozik a fiatalkori terhességek által jelentett probléma is, a kampánynak is az egyik fajsúlyos témája ez. Hargita megyében, de a tágabb térségben, a székelységben is jelen van a probléma, főként a roma lakosság körében fordul elő – mondta Tar Gyöngyi.
Országszerte jelentősen megnőtt azon várandós nők aránya, akik nem járnak terhesgondozásra, lényegében már csak a szüléskor találkoznak orvossal. Hargita megyében ez leginkább a hátrányos szociális helyzetű közösségek tagjaira jellemző.
Romlottak a csecsemőhalandóságra és a születések számára vonatkozó mutatók Romániában. A székelyföldi megyék közül kettőben az országos átlagnál magasabb, egyben pedig alacsonyabb a csecsemőhalandóság aránya.
A témakörébe tartozik a mesterséges megtermékenyítést támogató országos program is. Ennek korábban szigorúbb feltételei voltak, amelyek csak a női terméketlenséget vették figyelembe, de Tar Gyöngyi emlékeztetett, hogy azóta kiterjesztették a programot, több beültetési próbálkozást is támogat az állam, mint korábban, és az ilyen beavatkozást végző intézmények számát is növelték.
A nemi úton terjedő betegségek is a tájékoztató kampány témái közé tartoznak. Létező probléma ez is, de a megyei egészségügyi szakhatóság vezetőjének a véleménye szerint nem olyan mértékű, hogy hatással legyen a termékenységi tendenciák alakulására.
„Ha megnézzük, az elmúlt évszázadokban sokkal jobban terjedtek a nemi betegségek, mert nem nagyon voltak azokról se orvosi ismeretek, nem volt óvszer, meg egyáltalán megelőzési módszerek sem, mégis tíz gyerek született egy családban.
Létezik most a probléma, vannak szifiliszes esetek is, gonorrhea (tripper, kankó), de nemi úton terjedő betegségként ide tartozik az AIDS is. Vannak gombás megbetegedések és egyéb fertőzések, amik terjednek, de ezeknek esetleg egy késői következménye érintheti a termékenységet, tehát azok a nőgyógyászati elváltozások, amiket a szövődmények okoznak, akkor, ha a betegséget nem kezelik idejében” – magyarázta Tar Gyöngyi.
Az viszont már napjainkban is érdekes kérdés lehet – folytatta –, hogy a hormonok milyen mértékben kerülnek be az ivóvizekbe és azok hatással lehetnek-e a termékenységre.
„Világszerte vannak felvetések arra, hogy az, hogy egyre többen szednek fogamzásgátlót egyre hosszabb ideig, milyen kihatással van a környezeten keresztül az ivóvízre, tehát hogy visszakerülnek-e ezek az ivóvízbe, vagy az a víz, amit megiszunk, garantáltan nem tartalmaz ilyet. Kérdés, hogy a jelenlegi víztisztító eljárások, amelyek bizonyos kemikáliák és fertőző ágensek, tehát kórokozók kiszűrésére vannak kifejlesztve, mennyire tudnak kiszűrni ilyen molekulákat. Mert ezeket mi nem vizsgáljuk. Mi vizsgálunk néhány paramétert olyan veszélyforrásokról, amelyek a múlt században az egészségproblémákat okozták, és amik közvetlen életveszélyt jelenthetnek” – fogalmazott. Az is lehet, persze, hogy az említett molekuláknak, ha egyáltalán jelen vannak, olyan alacsony a koncentrációjuk az ivóvízben, hogy az nem okoz semmilyen problémát, mindenesetre ő még nem látott erre irányuló vizsgálati eredményt – fűzte hozzá.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!