A csecsemőhalandóság nő, a születések száma csökken – milyen okok állhatnak a háttérben?

A csecsemőhalandóság nő, a születések száma csökken – milyen okok állhatnak a háttérben?

Székelyföldet mindig is a sokgyermekes családmodell jellemezte, de ebben ma már nem hagyományőrző a közösség. Képünk illusztráció

Fotó: Pixabay.com

Romlottak a csecsemőhalandóságra és a születések számára vonatkozó mutatók Romániában az Országos Statisztikai Intézet által frissen közzétett, megyékre lebontott statisztikája szerint. A székelyföldi megyék közül kettőben az országos átlagnál magasabb, egyben pedig alacsonyabb a csecsemőhalandóság aránya. A jelenség hátterében rejlő okok azonban nem az egészségügyi rendszerben keresendők, sokkal inkább szociológiai jellegű magyarázata van a tendenciának.

Széchely István

2024. február 16., 07:142024. február 16., 07:14

Közzétette az Országos Statisztikai Intézet a csecsemőhalálozásra, illetve a születések számára vonatkozó országos és megyei adatokat a 2022-es évre vonatkozóan, amelyekből a Mentsétek meg a gyermekeket (Salvaţi copii) nevű civil szervezet készített egy kivonatot a napokban. Az adatok szerint az egy évvel korábban mért 5,2 ezrelékes arányhoz képest 5,7 ezrelékre nőtt Romániában a csecsemőhalandóság, azaz

ezer élveszületésre 5,7 csecsemőkori elhalálozás jut.

Az adatok megyénként jelentősen eltérnek, ötszörös a különbség a lista két vége között. A legrosszabb adatokat Szilágy (10,5 ezrelék), Mehedinți (8,8 ezrelék), Brăila (8,3 ezrelék), Hunyad (8,3 ezrelék), Maros (7,8 ezrelék) és Suceava (7,8 ezrelék) megyében mérték, a legalacsonyabb csecsemőhalandósági arányt pedig Bukarestben (2,5 ezrelék), valamint Ilfov (3,3 ezrelék), Fehér (3,6 ezrelék), Ialomița (3,9 ezrelék), Kolozs (4,5 ezrelék) és Tulcea (4,7 ezrelék) megyében. Amint látható,

a három székelyföldi megye közül Maros a legrosszabb csecsemőhalandósági adatokkal rendelkező megyék közé került,

de az országos átlagnál rosszabbak az adatok Kovászna megyében (7,7 ezrelék) is. Hargita megyében (5,5 ezrelék) valamivel jobbak az adatok, mint az országos átlag.

A születés száma tovább csökkent

A születési rátának az alakulása sem szolgál biztató adatokkal: tovább csökkent a születések száma Romániában 2022-ben az előző évekhez viszonyítva. 2022-ben 178 233 gyermek jött világra országszerte – 2021-ben 193 191, 2020-ban pedig 206 826. A születés száma megyénként még nagyobb eltérést mutat, mint a csecsemőhalandósági adatok, ezek a különbségek azonban nem mérvadók, hiszen a megyék népessége között nagy különbségek vannak.

A három székelyföldi megye közül a legnagyobb lakosságszámú Maros megyében 5277 születést jegyeztek fel 2022-ben, Hargita megyében 2897-et, Kovászna pedig országszerte a negyedik legkisebb születésszámmal rendelkező megyéjeként került fel a listára, lévén, hogy a legkisebb népességgel rendelkező megyék közé tartozik.

A legtöbb születést Bukarestben (18 644) jegyezték fel 2022-ben, a legkevesebbet pedig Mehedinți (1470) megyében.

A születések száma egyébként már hosszú évek óta folyamatos csökkenést mutat. A 2022-es adat ugyanakkor nagyjából háromszor kisebb az 1967-es esztendőben feljegyzett számnál, igaz, a második világháború óta abban az évben jegyezték fel a legnagyobb születésszámot (527 704) az országban, ugyanis az azt megelőző évben tiltották be az abortuszt és a fogamzásgátlást Romániában.

Az éves adat helyet inkább a tendenciát kell vizsgálni

Hargita megyében ugyan az országos átlag alatt volt a csecsemőhalandóság aránya 2022-ben, ennek önmagában nincs nagy jelentősége, és annak sem, hogy egy-egy megyében milyen arányt mérnek egy esztendőben – tudtuk meg Tar Gyöngyitől, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetőjétől. Erre az a magyarázat, hogy

a csecsemőelhalálozások száma olyan alacsony, hogy egy-két esettel több vagy kevesebb is jelentős ugrást vagy csökkenést eredményez a megye ezrelékes arányszámában.

Megyei vonatkozásban inkább éveket átfogó tendenciákat kell nézni, ugyanis szerencsére olyan kevés az ilyen eset, hogy gyakorlatilag egyenként meg tudják vizsgálni azokat – mondta. „A baj inkább az, hogy Románia rosszul áll az EU-s átlaghoz képest. Ez sajnos az egészségműveltségnek a mércéje is” – tette hozzá.

A csecsemőhalandóság hátterében áll az is, hogy a szülők nem ismerik fel időben a problémákat, vagy nem kerülnek időben ellátásra, a szociálisan hátrányos helyzetben élő, illetve roma nők gyakran egyáltalán nem járnak orvoshoz a terhesség idején sem,

Idézet
gyakorlatilag az utcáról esnek be szülni, úgy, hogy orvos nem is látta még őket.

Hiába létezik az ingyenes terhesgondozás, nekik gyakran még háziorvosuk sincs, és a csecsemőelhalálozások is gyakran az ilyen családokban következnek be. Tehát a jelenségnek inkább szociális magyarázatai vannak, nem az egészségügyi rendszerben kell keresni az okokat – véli Tar Gyöngyi. „Nem az egészségügyi ellátással függ össze ez. Ez egy mutató is, ami a társadalmi viszonyokra utal: az egészségneveltségre, az iskolázottságra, a szociális hálónak a minőségére” – fogalmazott.

A sokgyermekes családmodell már a múlté

A születések számát tekintve viszont nem áll jól a megye – mondta érdeklődésünkre.

Galéria

Képünk illusztráció

Fotó: Gecse Noémi

„Rosszul állunk. Ennek is a gazdasági körülmények a legfőbb okai. Székelyföldet mindig is a sokgyermekes családmodell jellemezte, de ebben sajnos nem vagyunk hagyományőrzők, ebben modernizálódott a közösség.

Idézet
Mivel nagyjából minden gyermek esetében számítani lehet rá, hogy megéri a felnőttkort, a családok gazdasági perspektívái pedig olyanok, hogy nem biztos, hogy több gyermeket úgymond révbe tudnak juttatni, ezért óvatosabban kezelik a gyermekvállalás kérdését.

A másik ok a karrierépítés miatti késői gyermekvállalási elhatározás. Amikor szeretnének, akkor már nem jön össze, és sajnos bizonyos kor után megnő a genetikai elváltozások rizikója is, vagy megjelennek a társbetegségek – egyre korábban a szív-érrendszeri megbetegedések –, és akkor már nem vállalnak gyermeket vagy nem esnek teherbe a nők. Tehát elsősorban ennek is társadalmi, gazdasági okai vannak” – világított rá a tendenciák hátterére a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.

Az első, vagyis a gazdasági okokat állami támogatásokkal meg lehetne szüntetni – válaszolta kérdésünkre, Magyarország példáját hozva fel, ahol intenzíven támogatják a gyermekvállalást. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy egy évtizedbe is beletelhet, amire egy ilyen program „beérik”, azaz eredményt hoz. Ugyanakkor az életszínvonalnak is javulnia kellene ahhoz, hogy nőjön a gyermekvállalási kedv – fűzte hozzá.

A korai terhesség veszélyei

Bokor Márton csíkszeredai gyermekorvos, a megyei népegészségügyi igazgatóság korábbi orvosigazgatója, az intézmény anya- és gyermekvédelmi programfelelőse tavaly készített egy tanulmányt, amelynek témája érinti a csecsemőhalandóság problémáját is.

Galéria

Képünk illusztráció

Fotó: Gábos Albin

A főként a roma közösségek körében előforduló korai házasságok és korai terhességekkel kapcsolatban rámutat, hogy utóbbi szövődményekkel járhat az anya és a gyermek esetében egyaránt.

Figyelemre méltó tény, hogy az Európai Unióban a 10–14 éves korosztályba tartozó anyáktól született babák 37 százaléka Romániában születik.

Az EU-ban a 15–18 éves korú anyák negyede Romániában él, és a felnőttkor elérése előtt már egynél több gyermeke van (olyan is van, hogy 19 éves koráig már hat gyermeket szült). 2019-ben 4290 terhességmegszakítás történt a 15–19 éves korosztályba tartozó lányok körében, a legtöbb Maros (827), illetve Brassóban (761) megyében – derül ki a tanulmányból.

A leányanyák sem testileg, sem lelkileg nincsenek felkészülve a terhességre, ami akár az életüket is veszélybe sodorhatja, ugyanakkor a születendő gyermekükét is: nő a születés első hetében előforduló elhalálozás kockázata, a halvaszületés 50 százalékkal gyakoribb ilyen esetekben, a veleszületett rendellenességek előfordulásának a veszélye megnő, továbbá nagyon gyakori a koraszülés is a leányanyák körében, akárcsak az, hogy alacsony súllyal hozzák világra a magzatot, és a csecsemőhalandóság is a korai terhességből született babák esetében a leggyakoribb – derül ki a tanulmányból.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 20., szombat

A pozitív szülésélmény érdekében indított programot a kézdivásárhelyi kórház

Szülésfelkészítő és szülészetiosztály-látogató programot indított a Kézdivásárhelyi Municípiumi Kórház. A havonta sorra kerülő alkalmak során a kismamák tájékoztatást kapnak a szülés folyamatáról.

A pozitív szülésélmény érdekében indított programot a kézdivásárhelyi kórház
2024. április 20., szombat

Sepsiszentgyörgyön zajlik a Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalom Verseny országos szakasza

A Székely Mikó Kollégium konferenciatermében péntek este lezajlott nyitóünnepséggel megkezdődött az 51. alkalommal megszervezett magyar nyelv és irodalom tantárgyolimpia országos szakasza, melyre ezúttal 17 megyéből 180 diák érkezett kísérőivel együtt.

Sepsiszentgyörgyön zajlik a Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalom Verseny országos szakasza
2024. április 20., szombat

Visszakerült az önkormányzathoz, de legjobb esetben is csak rövid időre nyitják meg idén a szentegyházi termálfürdőt

Habár nem zárult le teljesen a pereskedés – új eljárások is indultak –, mostanra visszakapta a szentegyházi önkormányzat a húsz éve koncesszióba adott Szentegyháza Gyöngye termálvizű strandot.

Visszakerült az önkormányzathoz, de legjobb esetben is csak rövid időre nyitják meg idén a szentegyházi termálfürdőt
2024. április 20., szombat

Zöld út a csíkszeredai csendőrségi központ építése számára

Nincs már jogi akadálya a beruházásnak, csak a szándékon és a rendelkezésre álló anyagiakon múlik, hogy megépül-e a Csíkszeredába tervezett csendőrségi kiképzőközpont. A kiszemelt terület átadása miatt indított perek jogerős ítélettel befejeződtek.

Zöld út a csíkszeredai csendőrségi központ építése számára
2024. április 19., péntek

Szigorúbban lépnek fel ezentúl a szemetet szétszóró guberálók ellen Csíkszeredában

Megbeszélést tartottak a csíkszeredai romatelepek vezetőivel, hogy visszaszorítsák a meglehetősen elharapózott szemetelést a hulladékgyűjtő-pontok körül. A guberálókkal szemben pénzbírságot is kilátásba helyeztek a cél elérése érdekében.

Szigorúbban lépnek fel ezentúl a szemetet szétszóró guberálók ellen Csíkszeredában
2024. április 19., péntek

Késve kapták meg az aláírásgyűjtési engedélyt – állítja az EMSZ marosvásárhelyi vezetője

Telefonálgatások után kézbesítették az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) marosvásárhelyi szervezetének a támogatói aláírások gyűjtéséhez szükséges engedélyt a városházától.

Késve kapták meg az aláírásgyűjtési engedélyt – állítja az EMSZ marosvásárhelyi vezetője
2024. április 19., péntek

Öt napja keresnek egy sepsiszentgyörgyi férfit

Hétfőn ment el otthonról egy 51 éves sepsiszentgyörgyi férfi, akiről hozzátartozói azóta semmit nem tudnak.

Öt napja keresnek egy sepsiszentgyörgyi férfit
2024. április 19., péntek

Ágyút, hibásan kiöntött csempét és pipamaradványt is találtak a Mikó-vár udvarán

Lezárult a Mikó-vár várárok-rendszerének részleges feltárása, a munkálatok során több restaurálásra szoruló tárgyat találtak.

Ágyút, hibásan kiöntött csempét és pipamaradványt is találtak a Mikó-vár udvarán
2024. április 19., péntek

Ők kapnak Pro Urbe-díjat idén Sepsiszentgyörgyön

Az elmúlt évtized gyakorlatával ellentétben idén Sepsiszentgyörgyön egyszerre négy – három magyar és egy román – személyiséget ér ez a megtiszteltetés, hogy átveheti a Pro Urbe-díjat.

Ők kapnak Pro Urbe-díjat idén Sepsiszentgyörgyön
2024. április 19., péntek

Kercsóval és Flóra Beátával lép fel Geszti Péter Csíkszeredában

Szükség van rád címmel tart előadást Geszti Péter magyarországi előadóművész szombaton este hét órától a csíkszeredai Művészetek Házában (Szakszervezetek Művelődési Háza).

Kercsóval és Flóra Beátával lép fel Geszti Péter Csíkszeredában
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!