A 19 évesnél fiatalabb várandós nők körében esetenként a 65 százalékot is elérheti azoknak az aránya, akik egyszer sem mennek el terhességi konzultációra a szülés előtt. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Országszerte jelentősen megnőtt azon várandós nők aránya, akik nem járnak terhesgondozásra, lényegében már csak a szüléskor találkoznak orvossal. Hargita megyében ez leginkább a hátrányos szociális helyzetű közösségek tagjaira jellemző, és egy újabb olyan gondot vetít előre, ami nem egészségügyi, hanem szociális megoldást igényel.
2023. április 05., 07:592023. április 05., 07:59
Drámaian megnőtt az elmúlt három évben azon nők aránya, akik várandósságuk idején nem járnak terhességi konzultációra, és ez hatványozottan jellemző a leányanyák körében – figyelmeztet a Mentsétek meg a gyermekeket nevű civilszervezet.
A statisztika alapján ugyanakkor azt is közlik, hogy
Példaként a Bukaresti Egyetemi Sürgősségi Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján feljegyzett adatokat említik, amelyek szerint az elmúlt öt évben ott szülő nőknek a 11 százaléka nem járt terhesgondozáson. Ez az arány az elmúlt években jelentősen megemelkedett, a 2018-as 6,3 százalékhoz képest a pandémia első évében, 2020-ban 12 százalékra, majd az azt követő két évben 14 százalékra.
Hargita megyében főként a hátrányos szociális helyzetben élő, alacsony iskolázottságú,
– közölte megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. „Főleg azért, mert vándorolnak, későn tudják meg, hogy terhesek, és nem ott élnek, ahol majd szülni fognak” – sorolta az okokat.
Azt is elmondta ugyanakkor, hogy a terhességi konzultációra nem járó nőkről nincs is nyilvántartásuk, hiszen
Feljegyzések csak azokról készülnek, akik eljárnak a konzultációkra.
Hargita megyében az elmúlt öt évben több mint 800 kiskorú anya szült, közülük csaknem 30-an 13 évesnél fiatalabbak voltak – derült ki a csíkszeredai prefektúrán hétfőn ismertetett összegzésből.
Az igazgatóság a közelmúltban készített egy jelentést, amely szerint 2018 és 2022 között 803 kiskorú anya szült gyereket Hargita megyében, és amint arra Tar Gyöngyi felhívta a figyelmet, a két probléma összefügg.
„Egyrészt a kiskorú terhes lányok azért nem járnak terhesgondozásra, mert többnyire tudják, hogy létezik egy törvény, amely tiltja a kiskorúval történő szexuális kapcsolatot. Tehát ha terhes az a lány, akkor egyértelmű, hogy valakit ez ügyben elő kellene állítani. Persze nem nagyon foglalkozik ezzel senki, ezt írtuk le a jelentésben is, hogy egyfajta hallgatólagos félrenézés a jellemző ebben a témában.
– magyarázta Tar Gyöngyi, hangsúlyozva azt is, hogy ez az egész helyzet egy olyan gondra világít rá, ami nem egészségügyi, hanem szociális jellegű megoldást igényel.
Gondként említette ugyanakkor az iskolai családtámogató egészségnevelés hiányát is. Azt is elmondta, hogy az igazgatóság a roma mediátorokon keresztül próbál tájékoztatást és tanácsadást biztosítani ezekben a közösségekben, de az sem könnyű, mert
A témával kapcsolatban megkerestük a megyei prefektusi hivatal romakérdésekkel foglalkozó munkacsoportja egyik tagját, a hivatal romaügyi irodájának szakreferensét is. Ioni Csilla elmondta, nem tud a felvetéssel kapcsolatban véleményt megfogalmazni, mert ez kényes téma a roma nők körében – zárkózottak, nem beszélnek erről bárkivel. A probléma ezen részével nem is ők foglalkoznak, hanem a megyei népegészségügyi igazgatóság egészségügyi közvetítői, a mediátorok és a közösségi asszisztensek, ők tudnak beszélni a közösség tagjaival a terhesgondozásról, illetve más egészségügyi témákról – mondta a szakreferens.
A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.
Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a megyeháza földszinti kiállítóterében nyíló fotókiállítással pénteken.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
1 hozzászólás