Fotó: Veres Nándor
1989. december 22-én Csíkszeredában is megmozdulások kezdődtek a temesvári forradalmárok példáját követve. A Csíki Székely Múzeumban kedden délután tartott szűk körű beszélgetésen az akkori események szereplői emlékeztek vissza a harmincegy éve történt eseményekre.
2020. december 22., 19:432020. december 22., 19:43
2020. december 23., 13:412020. december 23., 13:41
Az esemény moderálását Székedi Ferenc író, publicista vezette, aki úgy fogalmazott, kiváló alkalom ez arra, hogy a jelenünkben megemlékezzünk egy másik történelmi „vírusról”, amely éveken át fertőzött.
– mondta el felvezetőként. Az 1989-es decemberi, csíkszeredai események kronológikus sorrendjének bemutatásához Forró Albert történelemtanár tanulmányát vette alapul a moderátor.
Fotó: Veres Nándor
A meghívottak közül Labancz István úgy emlékezett vissza, a Szabad Európa Rádióban hallott forradalmi események nyomán tettvágytól égett, és tudta, hogy ki kell fejezni a szolidaritásukat a temesváriakkal szemben. Az akkoriban a számítóközpontban dolgozó férfi december 23-ára többedmagával azt tervezte, röpcédulákat fognak az éppen elhaladó vasúti szerelvény közelében a levegőbe dobni, így a légáramlat szétszórja azokat és több emberhez is eljut a kétnyelvű üzenet, miszerint »Ne menjetek dolgozni szent karácsony ünnepén! Szolidaritás Temesvárral«.
– mondta.
Fotó: Veres Nándor
Benkő Sándor, a traktorgyár akkori igazgatója szintén az első forradalmi szereplők között találta magát.
– emlékezett vissza. Végül déli 12 órakor érkezett a hír, miszerint Nicolae Ceaușescu elmenekült, a felszabadult érzés hatására a termelői csarnokban örömgyújtogatás kezdődött, utána pedig kivonult az utcára a tömeg.
A tapstéren Ferenczes István költő gyertyákat kezdett gyújtani a temesvári áldozatok emlékére. „Lyukas román zászlóval és egy Trabanttal az élen nemsokára megérkezett a tömeg is. Egy évvel korábban írtam egy verset A diktatúra közhelyei címmel, amellyel nem voltam maradéktalanul elégedett, de a nyomtatott változatát itt-ott szétosztottam.
– elevenítette fel Ferenczes. Mint mondta: érezte, hogy előbb utóbb a dominó elve alapján a szocialista államok bukása után Románia is el fog bukni, ő viszont következő év februárjára jelezte ezt előre. „Szerencsés volt a forradalom, hiszen ha akkor nem sikerül elérni a célt, hazaárulásért én biztos börtönbe kerültem volna” – húzta alá.
Fotó: Veres Nándor
Füleki Zoltán, Csíkszereda korábbi alpolgármestere is részese volt az eseményeknek. „Bíró Jóska Trabantjával vonultunk be a térre, ott már forrongott a tömeg. Aztán visszamentünk a rendőrségre, mert ott szintén elkezdődtek a rongálások.
– mesélte. Lehallgatási szalagokat és rengeteg dokumentumot mentettek ki, amelyeket a megyeházában levő Hazafias Gárda irodájába vitték, viszont a mai napig nem lehet tudni, mi történt azokkal. „Sehol nem volt rendőr az utcákon.
– jegyezte meg. Füleki hozzátette, társaival belátták, hogy valamit tenni kell, hiszen a közrend teljesen felborult a városban, így estére a Hazafias Gárdával próbáltak rendet teremteni.
Nagy Benedek nyugalmazott történelemtanár a temesvári események láttán inkább Csíkszentkirályra ment és egész nap dolgozott – vallotta be. „Kétségbeesés környékezett. Tudtam, ha az ország nem mozdul meg, borzasztó vérfürdő lesz. Sötétedéskor jöttem vissza, az Olt hídjánál felvettem egy hölgyet, aki akkor tudatta velem, hogy a megszökött a diktátor. Én addig nem tudtam mi folyik a városban” – részletezte emlékeit. Hazaérkezése után nem sokkal megérkeztek lakására a diákjai, akik azonnali cselekvésre ösztönözték. „Bementünk a megyeházára, és kitessékeltek a teraszra.
– emlékezett vissza.
Fotó: Veres Nándor
Csedő Csaba István korábbi polgármester az 1989-es események idején Tusnádon volt körorvos. „Számítottunk rá, hogy egyszer eljön a változás. Ellenben voltak olyanok, akik mindvégig azt hangoztatták, hogy lehetetlen a bukás” – mondta.
Hatalmi űr keletkezett, senki nem tudta mit kell csinálni. Este sor került az első megyei szintű tanács megválasztására, később pedig szükségét látták a városi tanácsnak is, így megalakították a Nemzet Megmentési Front Városi Tanácsát. „Ez egyfajta elválás volt a kommunista párt tagjaitól és a vezetéstől.
– hangzott el.
Daczó Katalin újságíró a Csíki Tv, majd Csíki Hírlap és a Hargita Népe munkatársaként foglalkozott behatóan a decemberi eseményekkel. Mint részletezte, mindannyiszor más megközelítésből, más-más szereplőket megszólaltatva tette ezt. Ezen kívül is a Duna televíziónak és más sajtótermékeknek dolgozva rengeteg résztvevővel készített interjút. „Én ugyan Gyergyószentmiklóson voltam ott a tömegben akkor, de többször foglalkoztam az itteni történésekkel. Személyesen találkoztam sok érintettel, rengeteg megkeseredett és csalódott embert láttam. Amit ígért az állam a forradalom halottjainak, abból szinte semmi nem teljesült.
– fejezte ki az újságíró, aki dokumentumfilmet is készített a december 22-i eseményekről.
Már maga a film is kordokumentum, amit 1999-ben, a romániai rendszerváltozás tizedik évfordulóján Daczó Katalin és a Csíki TV stábja forgatott az 1989 decemberi csíkszeredai eseményekről.
Benkő Sándor azt is elmondta, hogy akkoriban nem lehetett előre látni, hogy az ipar romba fog dőlni: még két évig működött a traktorgyár, miután teljesen összeomlott a rendszer. Füleki szót emelt még a félretájékoztatásról is. „Jött a hír, hogy megindultak a Securitate csapatai a város fele, mi pedig kicsődítettük az embereket még azon az éjszakán az utcára.
– zárta a korábbi alpolgármester.
Fotó: Veres Nándor
Több gyergyószentmiklósi utcában is aszfaltoznak: van ahol egy öt éve húzódó beruházás zárul le, máshol a közművesítési munkálatok miatt felásott burkolatot állítják helyre.
Porig égett egy lakókocsi, amelyet tulajdonosa szándékosan gyújtott fel a Maros megyei Jedden – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. A férfi előzetes letartóztatásba került.
Gyűjtőakciót szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt, hogy szebbé tehessék a rászoruló családok ünnepi időszakát. Adományként élelmiszert és édességet lehet a gyűjtőpontokhoz vinni.
Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.
Székelyföldre látogatott pénteken Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, hogy az RMDSZ kampányát segítse.
Még mindig van pénzalap, így ingyenesen lehet elvégeztetni a család- vagy szakorvos által felírt laboratóriumi vizsgálatokat a marosvásárhelyi nagykórházban.
Az Interetnikai Színházi Fesztiválon (IFESZT) mutatja be William Shakespeare darabját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulata péntek este.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
4 hozzászólás