Az 1989-es forradalom csíkszeredai eseményeit elevenítették fel

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

1989. december 22-én Csíkszeredában is megmozdulások kezdődtek a temesvári forradalmárok példáját követve. A Csíki Székely Múzeumban kedden délután tartott szűk körű beszélgetésen az akkori események szereplői emlékeztek vissza a harmincegy éve történt eseményekre. 

Korpos Attila

2020. december 22., 19:432020. december 22., 19:43

2020. december 23., 13:412020. december 23., 13:41

Az esemény moderálását Székedi Ferenc író, publicista vezette, aki úgy fogalmazott, kiváló alkalom ez arra, hogy a jelenünkben megemlékezzünk egy másik történelmi „vírusról”, amely éveken át fertőzött.

Idézet
Belemartak az életünkbe azok az idők. Ma nemcsak a főszereplőkre gondolunk, hanem azokra az elesettekre, akik ott voltak az események forgatagában

– mondta el felvezetőként. Az 1989-es decemberi, csíkszeredai események kronológikus sorrendjének bemutatásához Forró Albert történelemtanár tanulmányát vette alapul a moderátor.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

A meghívottak közül Labancz István úgy emlékezett vissza, a Szabad Európa Rádióban hallott forradalmi események nyomán tettvágytól égett, és tudta, hogy ki kell fejezni a szolidaritásukat a temesváriakkal szemben. Az akkoriban a számítóközpontban dolgozó férfi december 23-ára többedmagával azt tervezte, röpcédulákat fognak az éppen elhaladó vasúti szerelvény közelében a levegőbe dobni, így a légáramlat szétszórja azokat és több emberhez is eljut a kétnyelvű üzenet, miszerint »Ne menjetek dolgozni szent karácsony ünnepén! Szolidaritás Temesvárral«.

Idézet
Még ha nem is sikerült az akció – mert maguktól szerveződni kezdtek a fiatalok –, az, hogy próbálkoztunk, engem már megnyugtatott

– mondta.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Benkő Sándor, a traktorgyár akkori igazgatója szintén az első forradalmi szereplők között találta magát.

Idézet
A munkások december 22-án megtagadták a munkát azzal az indokkal, hogy amíg Ceaușescu képe a falon lóg, ők nem veszik fel a munkát. A megyei első titkár, Costea Aurel óvatosságra intett: hogy ha nem is fognak dolgozni, ne engedjem ki őket az utcára, hiszen a belügyeseknek utasítást adtak, hogy az alakuló tömegekbe kell lőni

– emlékezett vissza. Végül déli 12 órakor érkezett a hír, miszerint Nicolae Ceaușescu elmenekült, a felszabadult érzés hatására a termelői csarnokban örömgyújtogatás kezdődött, utána pedig kivonult az utcára a tömeg.

A tapstéren Ferenczes István költő gyertyákat kezdett gyújtani a temesvári áldozatok emlékére. „Lyukas román zászlóval és egy Trabanttal az élen nemsokára megérkezett a tömeg is. Egy évvel korábban írtam egy verset A diktatúra közhelyei címmel, amellyel nem voltam maradéktalanul elégedett, de a nyomtatott változatát itt-ott szétosztottam.

Idézet
Egyszer csak az autó tetején találtam magam, kezembe nyomtak egy kézzel írott változatot és elszavaltam a verset

– elevenítette fel Ferenczes. Mint mondta: érezte, hogy előbb utóbb a dominó elve alapján a szocialista államok bukása után Románia is el fog bukni, ő viszont következő év februárjára jelezte ezt előre. „Szerencsés volt a forradalom, hiszen ha akkor nem sikerül elérni a célt, hazaárulásért én biztos börtönbe kerültem volna” – húzta alá. 

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Füleki Zoltán, Csíkszereda korábbi alpolgármestere is részese volt az eseményeknek. „Bíró Jóska Trabantjával vonultunk be a térre, ott már forrongott a tömeg. Aztán visszamentünk a rendőrségre, mert ott szintén elkezdődtek a rongálások.

Idézet
Valaki azt tanácsolta, hogy menjünk be, és a Securitate aktáit mentsük ki, hiszen a tömeg el fog égetni mindent, ami a hatalomhoz köthető

– mesélte. Lehallgatási szalagokat és rengeteg dokumentumot mentettek ki, amelyeket a megyeházában levő Hazafias Gárda irodájába vitték, viszont a mai napig nem lehet tudni, mi történt azokkal. „Sehol nem volt rendőr az utcákon.

Idézet
Egyedül az akkoriban Țepuc-ként ismert forgalmista rendőr végezte a dolgát: szabálykövetően állította az autókat, osztogatta a büntetéseket és a jogosítványokat próbálta elvenni. Persze senki nem adta oda neki

– jegyezte meg. Füleki hozzátette, társaival belátták, hogy valamit tenni kell, hiszen a közrend teljesen felborult a városban, így estére a Hazafias Gárdával próbáltak rendet teremteni.

Nagy Benedek nyugalmazott történelemtanár a temesvári események láttán inkább Csíkszentkirályra ment és egész nap dolgozott – vallotta be. „Kétségbeesés környékezett. Tudtam, ha az ország nem mozdul meg, borzasztó vérfürdő lesz. Sötétedéskor jöttem vissza, az Olt hídjánál felvettem egy hölgyet, aki akkor tudatta velem, hogy a megszökött a diktátor. Én addig nem tudtam mi folyik a városban” – részletezte emlékeit. Hazaérkezése után nem sokkal megérkeztek lakására a diákjai, akik azonnali cselekvésre ösztönözték. „Bementünk a megyeházára, és kitessékeltek a teraszra.

Idézet
A több mint ötezres tömegnek okos dolgot kellett mondani akkor. Én azt mondtam, örüljünk, hogy a Jóisten megadta nekünk ezt a pillanatot, de azt ne felejtsük el, hogy a forradalom nem jár kötelezően rombolással. A másik, hogy tetszik vagy sem, együtt fogunk élni a román néppel. Addig senki nem merte kimondani azt, hogy román nép. Vastapsot kaptam a tömegtől

– emlékezett vissza.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Csedő Csaba István korábbi polgármester az 1989-es események idején Tusnádon volt körorvos. „Számítottunk rá, hogy egyszer eljön a változás. Ellenben voltak olyanok, akik mindvégig azt hangoztatták, hogy lehetetlen a bukás” – mondta.

Hatalmi űr keletkezett, senki nem tudta mit kell csinálni. Este sor került az első megyei szintű tanács megválasztására, később pedig szükségét látták a városi tanácsnak is, így megalakították a Nemzet Megmentési Front Városi Tanácsát. „Ez egyfajta elválás volt a kommunista párt tagjaitól és a vezetéstől.

Idézet
Nem állíthatja senki, hogy a fővárosból küldtek új vezetést, mind csak helyiek voltak ott

– hangzott el.

Daczó Katalin újságíró a Csíki Tv, majd Csíki Hírlap és a Hargita Népe munkatársaként foglalkozott behatóan a decemberi eseményekkel. Mint részletezte, mindannyiszor más megközelítésből, más-más szereplőket megszólaltatva tette ezt. Ezen kívül is a Duna televíziónak és más sajtótermékeknek dolgozva rengeteg résztvevővel készített interjút. „Én ugyan Gyergyószentmiklóson voltam ott a tömegben akkor, de többször foglalkoztam az itteni történésekkel. Személyesen találkoztam sok érintettel, rengeteg megkeseredett és csalódott embert láttam. Amit ígért az állam a forradalom halottjainak, abból szinte semmi nem teljesült.

Idézet
A legsértőbb dolog számomra mégis az, hogy a mi forradalmi halottaink és kiskatonáink ugyanazokon a névsorokon szerepelnek, mint a meggyilkolt rendőrök

– fejezte ki az újságíró, aki dokumentumfilmet is készített a december 22-i eseményekről.

korábban írtuk

A ránk szakadt szabadság: 1989 decembere Csíkszeredában
A ránk szakadt szabadság: 1989 decembere Csíkszeredában

Már maga a film is kordokumentum, amit 1999-ben, a romániai rendszerváltozás tizedik évfordulóján Daczó Katalin és a Csíki TV stábja forgatott az 1989 decemberi csíkszeredai eseményekről.

Benkő Sándor azt is elmondta, hogy akkoriban nem lehetett előre látni, hogy az ipar romba fog dőlni: még két évig működött a traktorgyár, miután teljesen összeomlott a rendszer. Füleki szót emelt még a félretájékoztatásról is. „Jött a hír, hogy megindultak a Securitate csapatai a város fele, mi pedig kicsődítettük az embereket még azon az éjszakán az utcára.

Idézet
Elindult a pletyka, hogy megmérgezték a szépvízi tározó vizét, ami szintén nem igazolódott be. Ellenben volt valós veszély is, hiszen valakik felgyújtották a megyeháza alagsorát. Sikerült valahogy eloltani még a lángok továbbterjedése előtt, de ha nem lépünk közbe, az az épület ma nem állna ott

– zárta a korábbi alpolgármester.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

4 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 15., kedd

Grindeanu szerint a PSD-nek változnia kell

A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát „valószínűleg” ősszel tartják.

Grindeanu szerint a PSD-nek változnia kell
2025. július 15., kedd

Újabb cégbezárási hullámra számítanak a vállalkozói szférában

Az előző kormány intézkedései következtében tavaly megszűnt 82 ezer vállalkozás, az új kormány megszorító intézkedései nyomán pedig legalább annyi, ha nem kétszer több fog megszűnni idén, véli a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

Újabb cégbezárási hullámra számítanak a vállalkozói szférában
2025. július 14., hétfő

Lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo mérkőzés

Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.

Lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo mérkőzés
2025. július 14., hétfő

Dinamo-szurkolók: „a körmeitek alatti föld is román”

Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.

Dinamo-szurkolók: „a körmeitek alatti föld is román”
2025. július 14., hétfő

Pajzsos csendőrök és randalírozó szurkolók

A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.

Pajzsos csendőrök és randalírozó szurkolók
2025. július 14., hétfő

Kezdődik az első ligás focimeccs Csíkszeredában, bozgorozva vonultak fel a Dinamo szurkolói

Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.

Kezdődik az első ligás focimeccs Csíkszeredában, bozgorozva vonultak fel a Dinamo szurkolói
2025. július 14., hétfő

Elbukott a kormány elleni bizalmatlansági indítvány

Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.

Elbukott a kormány elleni bizalmatlansági indítvány
2025. július 14., hétfő

Bemutatták a Brassó–Bákó autópálya frissített nyomvonalát

A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.

Bemutatták a Brassó–Bákó autópálya frissített nyomvonalát
2025. július 14., hétfő

Ötezer euró jár annak, aki segít elkapni a mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját

Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.

Ötezer euró jár annak, aki segít elkapni a mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját
2025. július 14., hétfő

Testközelből láthattuk a beszakadt bányarésznél zajló munkálatokat

Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.

Testközelből láthattuk a beszakadt bányarésznél zajló munkálatokat