Dísztanácsülésen az önkormányzati képviselők
Fotó: Barabás Ákos
Öten részesültek Vasszékely-díjban a szülőföldjükön kifejtett példaértékű tevékenységükért csütörtökön a székelyudvarhelyi városháza Szent István-termében megtartott ünnepi önkormányzati ülésen.
2018. október 25., 16:552018. október 25., 16:55
A Vasszékely-díjjal kitüntetettek szülőföldjükön maradtak, és áldozatos munkájukkal nap mint nap azért küzdenek, hogy erősebb legyen a közösség – fogalmazott az elismerések átadása előtt Gálfi Árpád polgármester. Ezután köszönetet mondott Tarlós Istvánnak, Budapest főpolgármesterének, aki több téren is támogatta a székelyudvarhelyi fejlesztéseket.
Tarlós István elmondta, intézménye részt vállal annak a bírságnak a törlesztéséből, amelyet az október 23-ai ünnepség idejére kihelyezett magyar zászlók miatt rótt ki a Hargita megyei prefektúra az udvarhelyi polgármesteri hivatalra. „Én fejet hajtok a román zászló előtt, de ugyanezt megkövetelem a románoktól is a magyar zászlóval szemben (…) Nálunk vannak kisebbségi önkormányzatok,
– fogalmazott. Arról is beszélt, hogy rosszul esik neki azt látni, hogy sokszor még egymással sem értenek egyet a határon túli magyarok: vannak, akik alkalmazkodnak a körülményekhez, mások viszont ragaszkodnak identitásukhoz. Rámutatott, noha ő az utóbbival ért egyet, mégsem szeretne ítélkezni, hiszen mindkét hozzáállásban lát igazságot.
„Kell legyen egy pragmatikus része az életnek, de a spirituális részre is szükség van. (…) Lehet úgy is jó román állampolgár valaki, hogy nem fordít hátat az identitásának, ezáltal pedig őseinek sem” – tette hozzá.
Fotó: Barabás Ákos
Elsőként Bálint Csilla tüdőgyógyászt tüntették ki Vasszékely-díjjal, aki többéves tanulás után tért haza, hogy az itteni közösséget szolgálja. Mint mondta, ő semmi mást nem tett, csak „követte azt, amivel otthonról elindult”, tanult a nagyvilágban, és utána hazatért szülőföldjén gyakorolni az elsajátítottakat.
Szintén kitüntették Kápolnási Zsolt történelemtanárt, aki nemrég elhunyt édesapjának ajánlotta a díjat. Rámutatott, diákjainak is mindig azt mondja, hogy a Vasszékelyre tekintve dédapáikat láthatják, hiszen így nézhettek ki a 82-es hadosztály katonái. Hozzátette, a székelyudvarhelyi laktanyában egyébként Márton Áron püspök is többször megfordult.
Magyari Hunor, Orendi István, Bálint Csilla, Szécsi Barna és Kápolnási Zsolt vehették át a Vasszékely-díjakat
Fotó: Barabás Ákos
Vasszékely-díjat kapott ugyanakkor Magyari Hunor fotóriporter is, aki egyebek mellett az erdélyi templomok megörökítésében alkotott maradandót. Ő köszönetet mondott az elismerésért, és reményét fejezte ki, hogy a későbbiekben is folytathatja munkáját.
Orendi Emil Istvánnak, az Udvarhely Néptáncműhely vezetőjének a hagyományőrzés terén kifejtett tevékenységét ismérték el. Megjegyezte, a nagy díj helyett sok kicsit kellett volna kiosztani a kollégáinak, akik nélkül őt sem tüntethették volna ki.
Rajtuk kívül Szécsi Barna sportoló is megkapta az elismerést, aki külföldi lehetőségei ellenére szülőföldjén bizonyította be, hogy itthonról is lehet valaki többszörös kupagyőztes. Ő köszönetet mondott családjának, társainak és edzőinek.
Új utcanevek és egy kis fizetésemelés
Az ünnepség után a városatyák megtartották e havi ülésüket, amelyen egyebek mellett területeket vettek köztulajdonba, illetve utcákat is elneveztek (Csanády György, Csillagösvény, Borvíz). Arról is döntöttek, hogy némileg megemelik a hivatal egyes alintézményeiben dolgozók bérét. Ebben a helyi rendőrség munkatársai, illetve más intézmények kisegítő személyzete érintett. Új műszaki-gazdasági tervet fogadtak el ugyanakkor a Haáz Rezső Múzeumban zajló külső munkálatokkal kapcsolatban. Mint kiderült, a hivatalnak nincs elég pénze a korábbi elképzelés megvalósítására – például egy kinti épület megépítésére –, így csak a legfontosabb munkákat végzik el. Csak a hátsó kaput, a kerítést és egy feljárót építenek meg, mintegy százezer lejből.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!