Vásárláskor eltakart száj és orr. Következhet a szem?
Fotó: Jakab Mónika
Alig múlt el a koronavírus-világjárvány, máris újabb – talán még a pandémiánál is súlyosabb – kérdés foglalkoztatja a lakosságot: mire számíthatunk az orosz–ukrán háború hozadékaként? Az egyik sűrűn emlegetett félelem a gazdasági hatásokra vonatozik, Romániában is egyre gyakrabban hallani, hogy újabb áremelkedésekre lehet számítani.
2022. március 01., 22:042022. március 01., 22:04
Már hatodik napja dúlnak a harcok Ukrajnában, és egyre több nemzetközi szakember kongatja meg a vészharangot arra vonatkozóan, hogy a háború egyik hatásaként számítani lehet a termékek és szolgáltatások árának világpiaci emelkedésére.
Romániában fokozottan tart a drágulásoktól a lakosság, hiszen
Az újabb áremelkedések viszont mégis bekövetkezhetnek, ám ennek ténye és mértéke sok szemponttól függ – mutatott rá megkeresésünkre Szabó Árpád közgazdász.
Mint részletezte, az árak növekedésének egyik oka a lakossági pánik lehet. Ennek a jelenségnek az alapja a manipuláció, szándékosan ijesztegetik az embereket, már olyanokat is lehet hallani, hogy Ukrajna után Románia következik, mert van nálunk egy rakétaelhárító rendszer.
„Azt is látni lehet, hogy az eddig oltásellenes híreket terjesztő oldalak ismét nagyon aktívvá váltak, ennek hatására pedig Magyarországon és Romániában is a lakosság elég nagy része oroszpártivá vált, ahogy korábban oltásellenessé.
Máskor, amikor üzemanyagért szoktam sorban állni, általában legtöbb egy autó várakozik előttem, tegnap viszont hárman is álltak, mögöttem pedig hat-hét jármű várakozott. Előfordulhat tehát, hogy az álhírek, és úgy általában a háborús helyzet miatt az emberek pánikolnak, amikor pedig a lakosság megijed, jellemzően megrohamozza a benzinkutakat és a boltokat. Ennek hatására fel fognak menni az árak” – húzta alá a szakember.
Hozzátette, az energiaügyi hatóság egyik képviselője arról beszélt egy friss interjúban, hogy Románia pillanatnyilag a saját gázszükségletének kilencven százalékát el tudja látni, és mindössze tíz százalékát hozza az orosz gázipari vállalattól, a Gazpromtól. Ebben az évben ugyanis enyhe volt a tél, keményebb mínuszok esetén az ország gázszükségletének húsz százaléka érkezik az orosz forrásból. „Ez azt jelenti, hogy
Ettől eltekintve tény, hogy a gáz ára jelentősen, havonta több száz lejjel emelkedett, ahogy a villanyárak is érezhetően megugrottak, ami nehéz helyzetbe hozta a lakosságot. Emellett az üzemanyag ára is már hét lej fölött mozog, mindez pedig ahhoz vezet, hogy aki energiahordozókat használ vagy termékeket szállít, mind drágítani fog. Az üzemanyag magas árának továbbá egy hosszabb távú negatív hatása is lehet.
amikor értékesíteni kezdik az így megtermelt termékeket. Ha az élelmiszer megdrágul, azt általában követi a többi termék is” – vetítette előre Szabó Árpád.
A szakember szerint szintén fontos szempont továbbá, hogy hozzánk is érkeznek Ukrajnából menekültek, akiket el kell látni, szállást, étkezést és egészségügyi ellátást kell biztosítani számukra, aminek az anyagi hátterét elő kell valahonnan teremteni.
„Minden attól függ, hogy meddig tart ez a háború. Minél inkább elhúzódik, annál negatívabbak lehetnek a következményei. Mindent összevetve lehet további drágításokra számítani, és jó lenne a kialakult helyzet kapcsán elgondolkodni az alternatív energiaforrásokon is. Ez a háború rávilágított arra, hogy az Európai Unió nagyon rábízta magát az orosz gázra, és nincsenek alternatív energiaforrások. Ezeknek az elterjedése nem egyik napról a másikra történik meg, de
annak érdekében, hogy akkor is fenn tudjuk tartani lakásainkat energetikailag, ha fennakadások vannak az energiaszolgáltató rendszerben” – zárta a közgazdász.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze péntek délután a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A korondi születésű Lőrincz Márton 1936-ban magyar színekben lett olimpiai bajnok, szabadfogású birkózásban. Buenos Airesben halt meg, és temették el. 2024-ben, 55 évvel a halála után viszont újra hazatért.
A Gyergyói Hoki Klubnak és a gyergyószentmiklósi jégkorong utánpótlásnak idén folyósított megyei támogatások kapcsán tartottak sajtótájékoztatót pénteken, de ennél többről is szó esett.
Hivatalossá vált Etéd község címere, amelyen egyebek mellett a környékbeli dombokat és az élet fáját is megjelenítik – tudtuk meg Szilveszter Attilától, a pénteken leköszönt helyi polgármestertől.
szóljon hozzá!