Áremelésre drágítás?

Áremelésre drágítás?

Vásárláskor eltakart száj és orr. Következhet a szem?

Fotó: Jakab Mónika

Alig múlt el a koronavírus-világjárvány, máris újabb – talán még a pandémiánál is súlyosabb – kérdés foglalkoztatja a lakosságot: mire számíthatunk az orosz–ukrán háború hozadékaként? Az egyik sűrűn emlegetett félelem a gazdasági hatásokra vonatozik, Romániában is egyre gyakrabban hallani, hogy újabb áremelkedésekre lehet számítani.

Iszlai Katalin

2022. március 01., 22:042022. március 01., 22:04

Már hatodik napja dúlnak a harcok Ukrajnában, és egyre több nemzetközi szakember kongatja meg a vészharangot arra vonatkozóan, hogy a háború egyik hatásaként számítani lehet a termékek és szolgáltatások árának világpiaci emelkedésére.

Romániában fokozottan tart a drágulásoktól a lakosság, hiszen

az elmúlt időszakban már enélkül is jelentős mértékben emelkedett például az energiahordozók, az élelmiszerek és az üzemanyag ára, a további drágítások pedig sokakat kilátástalan helyzetbe sodorhatnának.

Az újabb áremelkedések viszont mégis bekövetkezhetnek, ám ennek ténye és mértéke sok szemponttól függ – mutatott rá megkeresésünkre Szabó Árpád közgazdász.

Ami a lakosságon múlik

Mint részletezte, az árak növekedésének egyik oka a lakossági pánik lehet. Ennek a jelenségnek az alapja a manipuláció, szándékosan ijesztegetik az embereket, már olyanokat is lehet hallani, hogy Ukrajna után Románia következik, mert van nálunk egy rakétaelhárító rendszer.

„Azt is látni lehet, hogy az eddig oltásellenes híreket terjesztő oldalak ismét nagyon aktívvá váltak, ennek hatására pedig Magyarországon és Romániában is a lakosság elég nagy része oroszpártivá vált, ahogy korábban oltásellenessé.

Idézet
Ha felülnek az emberek a Facebookon terjedő pletykáknak, akkor valószínűleg beindulhat egy bevásárlási pánik. Ennek első jelei már láthatók.

Máskor, amikor üzemanyagért szoktam sorban állni, általában legtöbb egy autó várakozik előttem, tegnap viszont hárman is álltak, mögöttem pedig hat-hét jármű várakozott. Előfordulhat tehát, hogy az álhírek, és úgy általában a háborús helyzet miatt az emberek pánikolnak, amikor pedig a lakosság megijed, jellemzően megrohamozza a benzinkutakat és a boltokat. Ennek hatására fel fognak menni az árak” – húzta alá a szakember.

Magas üzemanyagárak

Hozzátette, az energiaügyi hatóság egyik képviselője arról beszélt egy friss interjúban, hogy Románia pillanatnyilag a saját gázszükségletének kilencven százalékát el tudja látni, és mindössze tíz százalékát hozza az orosz gázipari vállalattól, a Gazpromtól. Ebben az évben ugyanis enyhe volt a tél, keményebb mínuszok esetén az ország gázszükségletének húsz százaléka érkezik az orosz forrásból. „Ez azt jelenti, hogy

Idézet
ezt az évet biztosan ki tudjuk húzni a saját gáztartalékainkkal, tehát egyelőre emiatt nem érdemes aggódni.

Ettől eltekintve tény, hogy a gáz ára jelentősen, havonta több száz lejjel emelkedett, ahogy a villanyárak is érezhetően megugrottak, ami nehéz helyzetbe hozta a lakosságot. Emellett az üzemanyag ára is már hét lej fölött mozog, mindez pedig ahhoz vezet, hogy aki energiahordozókat használ vagy termékeket szállít, mind drágítani fog. Az üzemanyag magas árának továbbá egy hosszabb távú negatív hatása is lehet.

Idézet
Amennyiben a hamarosan induló szezonban 7 lej fölötti áron megvásárolt gázolajat kénytelenek tölteni a mezőgazdasági gépekbe, ezt az ősszel, a betakarítás után fogjuk igazán megérezni,

amikor értékesíteni kezdik az így megtermelt termékeket. Ha az élelmiszer megdrágul, azt általában követi a többi termék is” – vetítette előre Szabó Árpád.

Alternatív megoldások kellenek

A szakember szerint szintén fontos szempont továbbá, hogy hozzánk is érkeznek Ukrajnából menekültek, akiket el kell látni, szállást, étkezést és egészségügyi ellátást kell biztosítani számukra, aminek az anyagi hátterét elő kell valahonnan teremteni.

„Minden attól függ, hogy meddig tart ez a háború. Minél inkább elhúzódik, annál negatívabbak lehetnek a következményei. Mindent összevetve lehet további drágításokra számítani, és jó lenne a kialakult helyzet kapcsán elgondolkodni az alternatív energiaforrásokon is. Ez a háború rávilágított arra, hogy az Európai Unió nagyon rábízta magát az orosz gázra, és nincsenek alternatív energiaforrások. Ezeknek az elterjedése nem egyik napról a másikra történik meg, de

Idézet
a következő tíz évnek ez kellene legyen az egyik leghangsúlyosabb eleme. Alternatív megoldásokat kell keresnünk otthonaink kivilágítására és kifűtésére

annak érdekében, hogy akkor is fenn tudjuk tartani lakásainkat energetikailag, ha fennakadások vannak az energiaszolgáltató rendszerben” – zárta a közgazdász.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 04., szombat

Egyedül a japán tábornoknak nem jött be a székely alapfogás

Már zengtünk egy ódát múltkori eszmefuttatásunkban a flekkenről, főként annak gyökerei, eredeti elkészítési módja után kutakodva, most azt nézzük meg, hogy a múlt század első felében milyen szerepet töltött be a székelyföldi vendéglátásban.

Egyedül a japán tábornoknak nem jött be a székely alapfogás
2024. május 03., péntek

Jelen vagyunk – üzente több száz motoros

Több száz motorkerékpáros részvételével szerveztek figyelemfelhívó motoros felvonulást péntek délután Csíkszéken. Jelen vagyunk az utakon, vigyázzunk egymásra – szólt a forgalom többi résztvevőjének az üzenet.

Jelen vagyunk – üzente több száz motoros
2024. május 03., péntek

Román Posta: sikerült kézbesíteni a nyugdíjakat az ortodox húsvétig

A Román Posta a kifizetési naptárban rögzítettnél öt nappal korábban, április 27-én megkezdte a májusi nyugdíjak kézbesítését, és becsléseik szerint a pénteki nap végére megközelítik a maximális kézbesítési arányt.

Román Posta: sikerült kézbesíteni a nyugdíjakat az ortodox húsvétig
2024. május 03., péntek

Két harangláb kifaragása a cél az első Székelyföldi Alkotók Táborában

Május 1-jén rajtolt, és vasárnapig tart az első Székelyföldi Alkotók Tábora, amelyhez a csíkszentsimoni gyermekotthon biztosít helyszínt. A cél két harangláb kifaragása, az egyik az anyaországba kerül, a másik helyben marad.

Két harangláb kifaragása a cél az első Székelyföldi Alkotók Táborában
2024. május 03., péntek

Hagyományőrző nagyvásárra készülnek a Kalonda-tetőn

Első alkalommal rendeznek hagyományos, régi időket idéző nagyvásárt a Farkaslaka községhez tartozó Kalonda-tetőn május 11–12-én. A családbarát rendezvény célja összehozni az embereket, családokat, az árusokat és a vásárlókat.

Hagyományőrző nagyvásárra készülnek a Kalonda-tetőn
2024. május 03., péntek

Egy lépéssel közelebb az új orvosi lakáshoz Vargyason

Hosszú évek után végre elkezdődhet az orvosi lakás felújítása Vargyas községben. A polgármester április utolsó napján jelentette be a jó hírt: az építési engedélyt megkapták, a következőkben kivitelezőt keresnek.

Egy lépéssel közelebb az új orvosi lakáshoz Vargyason
2024. május 03., péntek

Tömegeket mozgatott meg a marosvásárhelyi városi majális

Kávézós, teraszos, zenés hangulat uralkodott Marosvásárhely központjában, ahol a résztvevők megmutatták: remekül lehet a város épületei között is majálisozni, belakva a tereket, a járdát, az utcát.

Tömegeket mozgatott meg a marosvásárhelyi városi majális
2024. május 03., péntek

János vitézt mutatja be a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes

Műsorra tűzi János vitéz című előadását a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes. A Petőfi Sándor műve alapján készült táncjátékot Csíkszeredában lehet majd megtekinteni május 7-én, kedden 18 órától.

János vitézt mutatja be a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes
2024. május 03., péntek

Észrevétlenül pusztít a kertben, ám mire ez feltűnik, legtöbbször már késő

A puszpáng vagy bukszus tömör bokor, amely leginkább bőrszerű, örökzöld leveleivel díszít, és vidékünkön is közkedvelt. Néhány éve több helyen is megfigyelhető, hogy rossz állapotba kerültek a bukszus sövények és díszbokrok.

Észrevétlenül pusztít a kertben, ám mire ez feltűnik, legtöbbször már késő
2024. május 02., csütörtök

A korai iskolaelhagyás visszaszorítására kapnak pénzt a tanintézmények

Tizenhat háromszéki oktatási intézmény nyert finanszírozást a tanügyminisztérium korai iskolaelhagyást csökkenteni hivatott programjában. A diákok számától és az iskola elhelyezkedésétől függően legfeljebb 300 ezer eurós összegre lehetett pályázni.

A korai iskolaelhagyás visszaszorítására kapnak pénzt a tanintézmények
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!