Osztálytársak, tanító néni a képernyőn. Pótolhatatlan hiányt okoz a járványidőszak
Fotó: Haáz Vince
Megdöbbentő mértékű veszteségeket okozott a koronavírus világszerte az oktatási rendszerekben. A jelenléti oktatás hiányában a gyerekek a világ sok táján elvesztették az alapvető számolási és olvasási készségeiket is – áll az UNICEF nemrég közzétett jelentésében. Romániában sem fényes a helyzet, hiszen itt is voltak időszakok, amikor hetekig nem járhattak iskolába a gyerekek, ennek pedig egyik legnagyobb szenvedői éppen az írni-olvasni tanuló kisiskolások.
2022. február 08., 21:232022. február 08., 21:23
A gyermekvédelmi programjairól ismert UNICEF (az ENSZ Gyermekalapja) az oktatás világnapja apropóján közzétett jelentése szerint világszerte továbbra is több mint 635 millió diákot érint a teljes vagy részleges iskolabezárás. „Márciusban lesz két éve, hogy a COVID-19 világszerte rendkívüli kihívásokat okoz az oktatási rendszerekben.
– nyilatkozta Robert Jenkins, az UNICEF oktatási vezetője. „A nehézségek leküzdéséhez ma már nem elegendő az iskolák puszta újranyitása. A diákoknak intenzív szakmai támogatásra van szükségük ahhoz, hogy bepótolhassák az elvesztett oktatási időt és közösségi élményeket. Az iskoláknak a tanulás fizikailag is elérhető helyszínén túlmenően a gyermekek mentális és fizikai egészségét, szociális fejlődését is támogatniuk kell.”
A jelenléti oktatás hiányában a gyerekek a világ sok táján elvesztették az alapvető számolási és olvasási készségeiket is. Gyermekek milliói maradtak le jelentősen arról a tudásról, amelyet csak akkor szerezhettek volna meg, ha az osztályteremben tanulhattak volna. Ezeket a veszteségeket az UNICEF szerint leginkább a fiatalabb és a hátrányos helyzetben élő gyermekek szenvedik meg.
Az UNICEF jelentése szerint az alacsony és közepes jövedelmű országok esetében az iskolabezárások eredményeként a vizsgált 10 évesek akár 70 százaléka nem tud olvasni vagy megérteni egy egyszerű szöveget, szemben a járvány előtt mért 53 százalékkal. Etiópiában például a becslések szerint az általános iskolásoknak csak a 30–40 százaléka fért hozzá a tananyaghoz. Az Egyesült Államok számos államában is megfigyelték az iskolabezárásokhoz köthető teljesítmény-visszaesést: 2021-ben Texasban például a 3. osztályos gyerekek kétharmada a minimum szint alatt teljesített matematikából.
Ugyanakkor világszerte több mint 370 millió gyermek maradt ki az iskolai étkeztetésből az iskolabezárások idején, elveszítve ezzel azt, ami sok gyermek számára az egyetlen megbízható napi élelemforrást jelentette.
Az online oktatás számos hátrányáról tudott beszámolni Cseke Erzsébet tanítónő is, aki jelenleg negyedik osztályosokat tanít az egyik marosvásárhelyi iskolában, de az előző tanévekben még összevont osztálya volt Jobbágytelkén, így minden kisiskolás korosztályban látta, milyen hatásai vannak a fizikai oktatás hiányának.
„A mostani osztályommal, még nem voltunk online oktatásban, de Jobbágytelkén minden korosztályt taníthattam így. A negyedik osztályosokkal könnyebb volt, ők már önállóbbak, tudnak írni-olvasni, angolul is annyira, hogy jobban boldoguljanak a számítógéppel. A kicsikkel azonban borzasztó nehéz volt:
– vélekedett a tanítónő. Hozzátette, nem foghatja a gyerekek kezét, hogy megmutassa, így kell fogni helyesen a ceruzát, nem mindegy, hogy honnan kezdik a betűk írását, hogy rosszul rögzül-e a szám leírása a gyereknél, mert később nehéz ezeket kijavítani. A szülő sem biztos, hogy úgy tud hozzáállni a gyerekéhez, ahogy azt egy online oktatás megkívánná, sokszor előfordult például, hogy a tanítónő kérdezte a gyereket, a szülő a háttérben meg súgott neki. S ezekről is csak azután beszélhetünk, ha már csatlakozott a gyerek legalább az online oktatáshoz. Előfordult ugyanis, hogy nem sikerült az.
Ilyen esetekben legtöbbször a jelen lévő nagyszülő sem tud segíteni. Ha délelőtt nem voltak online, délután nem tudták, mit kell gyakorolni. De számos egyéb oka is volt annak, hogyha nem tudtak az online tanuláshoz csatlakozni a gyerekek.
A tanítónő szerint egy ideig az volt a baj, hogy nincs mindenkinek eszköze, amin online tanulhasson. Később, amikor kaptak az iskolától, volt olyan, hogy apuka nem akarta átvenni, mert félt attól, hogy baja lesz a táblagépnek, és akkor azt ki kell fizetnie. De volt, aki átvette, azonban nem volt térerő abban a faluban, ahol lakott, így nem tudott az internethez csatlakozni.
– sorolta Cseke Erzsébet. A tanítónő mindamellett megemlítette, pozitívumként tudja felhozni, hogy a 4. osztályosok nagyon sokat fejlődtek technikai szinten, amit fizikai oktatás alatt nem tudtak volna. „Különböző weboldalakat, internetes szótárakat használtak ügyesen a negyedikesek. Megtanulták, hogy mit hol keressenek, hogy boldoguljanak. Ez pedig a jelen, illetve jövőbeli oktatás szempontjából nagyon lényeges” – mutatott rá.
Az UNICEF jelentése szerint ugyanakkor egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy a COVID-19 a gyermekek és fiatalok körében nagy mértékben okozott szorongást és depressziót. Egyes tanulmányok szerint a lányok, a serdülők és a vidéken élők körében jelentkeznek ezek a problémák a legnagyobb valószínűséggel.
Ezzel kapcsolatban a pedagógus elmondta, hogy az ő kisiskolásai körében szorongást, depressziót nem tapasztalt, inkább a felnőttek rettegtek a járványtól, de a kicsik nem mindig fogták fel. Azok közt látott szorongást, akinek a családja érintett volt, elkapták a koronavírust, vagy ismerős el is hunyt ennek következtében. Ugyanakkor Cseke Erzsébet a szociális készségekben látta, hogy milyen rosszat tesz a közösség hiánya.
Számos gyerek pedig a közösség hiányát az internetezéssel vagy a tévézéssel pótolta, aminek szintén nem beláthatók a hosszú távú következményei.
Székelyföld autonómiájának napján egyszerre lobbantak fel az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékeztetnek. Képeken mutatjuk a Gordon-tetőn álló Mária-szobornál tartott eseményt.
Jövő hét elején is örülhetünk a szokatlanul meleg őszi időnek. Október végéig az átlagosnál magasabb hőmérsékleti értékek lesznek, november elseje után viszont lehűl az idő.
Égési sérüléseket szenvedett egy 50 év körüli férfi, miután tűz ütött ki egy lakóházban Kerelőszentpálon vasárnap – tájékoztatott a Maros megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Internetes felületen lehet jelenteni az agresszív sofőröket vasárnaptól – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. A rendszer célja a szabálytalanságok megelőzése és a közbiztonság növelése.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
1 hozzászólás