Számos dolog terítékre került a több mint háromórás beszélgetésen
Fotó: Csató Andrea
A térségünkben egyre kiélezettebbé váló juhászkutya-problémára próbáltak megoldást keresni az állattartó gazdák, a juhászkutya-tulajdonosok és a természetjáró turisták képviselői, akik szombaton Szentegyházán ültek egy asztal köré.
2024. december 28., 18:092024. december 28., 18:09
Székelyföld-szerte egyre kiélezettebbnek tűnik az a feszültség, amely az állattartó gazdák és juhászkutya-tulajdonosok, valamint a túrázók, természetjárók és biciklisek között feszül már évek óta. A természetjárók ugyanis manapság nem csupán a medve miatt nem mernek olyan szabadtéri tevékenységeket űzni, mint a túrázás vagy a terepbiciklizés, hanem azért sem, mert
A probléma valós, és olyannyira foglalkoztatja az embereket, hogy a két „tábor” tagjai rendszeresen egymásnak feszülnek: érdekellentéteiket leggyakrabban a közösségi média kommentszekcióiban ütköztetik.
Bertóti Zsolt
Fotó: Csató Andrea
Ebből kiindulva tartottak Szentegyházán egy kerekasztal-beszélgetést, amelynek során mindkét terület képviselői képviseltették magukat, azzal a szándékkal, hogy elindítanak egy kommunikációt, amelynek hosszútávú eredményeként esetleg sikerülhet olyan megoldásokat találni, amelyek mind a természetjáróknak, mind pedig a juhászkutya-tulajdonosoknak kedvezők lehetnek.
Ennek megfelelően Simon Szilárd, a Szekler Teker Egyesület elnöke, Parajdi Lehel, az Erdélyi Kárpát-Egyesület részéről, Ilyés Loránd, a székelyudvarhelyi Feel Good Sportklub alapító elnöke, Márton Ernő idegenvezető és Bertóti Zsolt hegyimentő a természetjárók álláspontját ismertette a problémával kapcsolatosan; Bartha László kinológus pedig szakértői szemmel vizsgálta a fennálló helyzetet.
Ilyés Loránd, Parajdi Lehel, Simon Szilárd és Márton Ernő
Fotó: Csató Andrea
Az állattartó gazdák képviseletében Sebestyén Márton juhász, állattenyésztő, Cséki Péter juhász, állattenyésztő mérnök, Németh László juhász, Nyulas Imre állattenyésztő, tanyás gazda, valamint Rancz Előd juhász, az esemény szervezője osztotta meg gondolatait.
A hosszas és tartalmas beszélgetés alkalmával a résztvevőkben valóban meg volt a nyitottság, amelynek eredményeként olyan témák kerültek terítékre, mint a turisták és pásztorok közötti kommunikáció fontossága, és az annak hiányából fakadó problémák.
Rancz Előd, Cséki Péter, Sebestyén Márton, Németh László, Nyulas Imre
Fotó: Csató Andrea
Mint kiderült, a turisták részéről a legnagyobb probléma a védekező fellépés, amelynek során az útjukba kerülő pásztorkutyákat riasztó permettel fújják le, netán megdobálják, vagy valamilyen más módon bántják őket. Az állattartók szerint ilyen helyzetben
hiszen a legtöbb esetben nem támadni akarnak a kutyák sem, ezt az ember provokálja ki belőlük az ilyen viselkedéssel.
A természetjárókat képviselő egyesületvezetők szerint azonban
A témafelvetés nem tűnt hiábavalónak, hiszen ez esetben a nézetkülönbségek higgadt megvitatása közös gondolkodást eredményezett, amelynek hatására olyan lehetséges megoldásötletek merültek fel a jelenlévőkben, mint a Hargita megyei állandó helyszínnel rendelkező esztenák feltérképezése. Így a túrázók abból
Emellett szó esett arról is, hogy szintén egyfajta megoldás lehetne, ha a túraösvények közelében található esztenák tulajdonosai kifüggesztenék elérhetőségeiket, így a túrázók szólhatnának nekik, ha esztenájuk közelébe vezet az útjuk, hogy áthaladásuk idejére az állattartók, pásztorok befogják a kutyákat.
A beszélgetés során joggal tevődött fel a kérdés a természetjárók részéről, hogy miért van az, hogy egyes kutyákat nagyon jól és könnyen lehet irányítani, visszahívni, amennyiben a túrázókra támadnak, míg néhány esetben mintha nem lenne ráhatása a pásztornak az ebekre.
Bartha László kinológus
Fotó: Csató Andrea
Bartha László kinológus, kutyaszakértő kimerítő választ adott a kérdésre, érintve egy nagyon érdekes pontot is. Elmondása szerint a pásztorkutya-állomány igencsak átalakult az elmúlt időszakban, ugyanis
„A régi pásztorkutyák nem voltak ilyen kemények, de nagyon fontos volt, hogy az ember velük legyen, biztosítsa nekik a hátteret, és akkor tudtak dolgozni. Akkor még voltak erre megfelelő pásztorok, hiszen voltak generációk, ahol családról családra adódott át a hagyománya ennek a szakmának: a fiúk betanultak az apjuk mellett és átvették egymástól a tudást, a kutyákat; érezték őket, és érezték a vadakat, a nyájat és a természetet, hiszen ebben nőttek fel, ebben élték az életüket. Nekik nem kellett olyan kemény kutya” – mutatott rá a mára megváltozott, egykori körülményekre.
A szakember elmagyarázta, hogy aztán amikor a Közel-Keletről lassan elkezdtek beáramlani nagyon kemény kutyafajták, az emberek rájöttek, hogy azok miatt
Ez a keménység véleménye szerint egyrészt jól jön, de igazából mégsem, mert nagyon tájidegen. „Itt mi túl közel vagyunk egymáshoz, túl civilizáltak vagyunk. Aki járt Törökországban, járt Közép-Ázsiában, az tudja, hogy ott irdatlan terek vannak, őrületes, beláthatatlan helyeken folyik a pásztorkodás, ott ez működik. Nálunk, ahol egymástól minimális távolságra működnek a gazdaságok, ezt nem lehet így” – emelte ki az okokat.
Mint kiderült, ezek a nálunk nem őshonos ebek meglehetősen öntörvényűek és veszélyesek tudnak lenni, ez is nagy problémának számít ezen a szinten, amikor a természetjárók és az állattartók ugyanazokon a területeken „osztoznak”. A szakember óvva int mindenkit a mi térségünkben az ilyen ebek juhászkutyaként való tartásától.
Ennek kapcsán arról is szó esett, hogy a juhászoknak nagyon fontos lenne szem előtt tartaniuk az ebek megválogatásánál, hogy lehetőleg olyan kutyákat válasszanak ki, amelyek szeretik az ember közelségét, és nem veszélyesek az emberekre – ettől függetlenül azonban maradéktalanul elvégzik a feladatukat, hiszen ilyen is van. Fontos lenne ugyanakkor az emberre támadó ebek napközbeni elzárása is az esetleges szerencsétlenségek, sérülések, támadások elkerülése érdekében.
A probléma tehát nagyon sokrétű, amelyre egy háromórás beszélgetés nem tudott megoldást kínálni – ezt azonban a jelenlévők nem is várták el. Az mindenesetre pozitív, hogy valami elindult, a felek képesek voltak meghallgatni egymást és együtt ötletelni.
Nagyon sokakat érintő témáról lévén szó, sokan is vannak, akik kíváncsian várják a fejleményeket és eredményeket, hiszen az esemény alatt többször is elhangzó, „média-hiszterizálásnak” nevezett juhászkutya-támadások mellett erről is szívesen beszámol(na) a média.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
2 hozzászólás