Gyimesi táncok a szárhegyi sportcsarnokban • Fotó: Szilágyi László
Csángó kultúrával, néptánccal ismerkedhetett a gyergyószárhegyi közönség szombaton késő este a sportcsarnokban, ugyanis a káposztabált megelőzően itt léptek fel a csángó hagyományőrzők.
2018. október 14., 11:302018. október 14., 11:30
2018. október 14., 12:152018. október 14., 12:15
A IX. Székelyföld Napokon a Hagyományok Háza immár második alkalommal rendezi meg a Táncoló Székelyföld eseménysorozatot, amellyel a szervezők több mint tíz településre visznek értékes hagyományőrző és táncos programokat. A rendezvény jelmondata Örökségünk: a múlt és a jövő találkozása.
Az elmúlt évben kérték fel a Hagyományok Háza Hálózat – Erdély szervezetét, hogy tapasztalataival színesítse az eseménysorozatot. „A program keretében székelyföldi tánccsoportokat mozgatunk meg.
Az idei Székelyföldi Napok keretében, október 12–21. között tizennégy előadást tartunk Kovászna, Hargita és Maros megyében” – ismertette Molnár Szabolcs, az intézmény erdélyi szervezetének munkatársa.
A péntek esti kászoni fellépés után szombat este Gyergyószárhegyre érkeztek a gyimesi hagyományőrzők. Közel húsz csángó táncos előadása volt műsoron, akik kizárólag csak a magukét, és csak autentikus szinten táncolják.
„A műsor tulajdonképpen arról szól, hogy a csángó kultúrát, néptáncot, népviseletet promováljuk, bemutassuk a székelyeknek is. Nehogy már azt gondolnánk, hogy a csángókat a medve hozta, egy nemzetről, egy népről, Csíkszékhez tartozó csángó vidékről van szó” – mondta Molnár Szabolcs.
A gyimesi táncokból, kultúrából nyújtottak ízelítőt, magyarázatokkal, történelmi, földrajzi visszatekintéssel fűszerezve. A szárhegyi sportcsarnokban a gyimesi hagyományőrzők fellépését bál követte, a Heveder zenekar húzta a talpalávalót. A gyimesiek következő állomása Gyergyóremete lesz, vasárnap délután négy órától.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!