Amerikában élő csíkszeredai gyógyszerkutató a koronavírus-gyógymódról: nincs rövidítés

Még várni kell. Hosszú időbe telnek a klinikai vizsgálatok egy gyógymód vagy védőoltás kifejlesztése érdekében. Képünk illusztráció •  Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI

Még várni kell. Hosszú időbe telnek a klinikai vizsgálatok egy gyógymód vagy védőoltás kifejlesztése érdekében. Képünk illusztráció

Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI

Nagyfokú bizonytalanság övezi és rengeteg álhír kering azzal kapcsolatosan, miért nincs még gyógymód vagy védőoltás a koronavírus-világjárvány ellen. Ezért is döntött úgy a csíkszeredai Dezső Zoltán, aki húsz éve gyógyszerkutatóként dolgozik az Amerikai Egyesült Államokban, hogy tudományos tényekkel alátámasztva próbál meg válaszolni a sokakat foglalkoztató kérdésekre.

Iszlai Katalin

2020. április 25., 08:572020. április 25., 08:57

Eloszlatná a tévhiteket és tudományosan megalapozott tényekkel adna választ a lakosság számára az Amerikai Egyesült Államokban gyógyszerkutatóként tevékenykedő, csíkszeredai születésű Dezső Zoltán azzal kapcsolatosan, hogy miért nem létezik egyelőre gyógymód vagy védőoltás a koronavírus-világjárvány ellen.

A szakember 1995-ben érettségizett a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium matematika-fizika szakán, 2000-ben pedig egyetemi diplomát szerzett a Babeș–Bolyai Tudományegyetem fizika szakán, és még abban az évben az Amerikai Egyesült Államokba költözött. 2005-ben doktori címet szerzett az amerikai University of Notre Dame egyetemen, 2010-ig pedig egy biotechnológiai cégnél vállalt munkát. 2010-től gyógyszerkutató cégeknél dolgozott, főként a rákkutatás területén, jelenleg szintén ezen a területen tevékenykedik Kaliforniában az AbbVie vállalatnál, ahol a koronavírussal kapcsolatosan is számos kutatást végeztek az elmúlt időszakban.

Mint a szakember emlékeztetett, az új koronavírust (COVID-19) először 2019 decemberében azonosították a kínai Vuhan városában. Ezt követően rögtön elkezdődtek a kutatások a témában és egyre intenzívebben folyatódtak, miközben a vírus helyi terjedése egy világjárvánnyá fejlődött. A szakértői értékelésnek alávetett, tudományos cikkek gyűjteményét tartalmazó PubMed szerint

jelenleg több mint háromezer tudományos cikk foglalkozik a vírus tanulmányozásával,

és ez még nem is tartalmazza azokat a kutatási eredményeket, amelyeket eddig nem volt alkalom publikálni. A nagyszámú tudományos cikk jól tükrözi, hogy már nagyon sokat tudnak az új koronavírusról.

A legfontosabb eredmények közé tartozik, hogy a vírus közel harminc fehérjét tud gyártani, ami lényegesen kevesebb annál a húszezer fehérjénél, amit az emberi sejt képes előállítani. Ezért a vírusok a sejt bizonyos funkcióit átirányítják, aminek következtében a sejt egy „vírustermelő gyárrá” alakul át. A sejt egy bizonyos idő után elpusztul, és az elszaporodott vírusok újabb sejteket támadnak. Miután az immunrendszer „járőr” sejtjei felfedezik a betolakodókat, elkezdődik a

harc az immunrendszer és a vírus között.

A vírus szempontjából a szaporodás az egyetlen cél, és a gazdaszervezet megbetegedése csak mellékhatás. Tulajdonképpen a gazdaszervezet megölése nem is egy hatásos stratégia, mert ezzel a további terjedés lehetősége megszűnik. A harcban a túlélésért az immunrendszer egyik leghatásosabb fegyvere, hogy antitesteket termel speciálisan a vírus ellen, amelyek hatékonyan megsemmisíthetik azokat.

A vírusok szerkezete egyébként viszonylag egyszerű, de a kölcsönhatásuk az emberi szervezettel sokkal bonyolultabb. Az új koronavírus esetében a kutatók a kaliforniai San Francisco-i egyetemen (UCSF) meghatároztak több mint háromszáz kölcsönhatást a vírus és az emberi sejt fehérjéi között. Ezek fontos eredmények, mert lehetőséget adhatnak egy gyógyszerészeti beavatkozásra.

Gyógymód, védőoltás

Itt merül fel a kérdés, hogy ha már ennyi tudást sikerült felhalmozniuk a kutatóknak, miért nincs még és mikorra számíthatunk egy gyógyszerre, ami gyógyítja vagy megakadályozza a COVID-19 vírus okozta betegséget. Dezső Zoltán szerint az egyik probléma az, hogy

egy új antivirális gyógyszernek a kifejlesztése a hatóanyag azonosításától a betegekig való eljutásig akár tíz évig is eltarthat.

Ebbe beletartozik a megfelelő hatóanyag felfedezése, a preklinikai vizsgálatok sejtekben, majd állatokban, és végül több fázison keresztül a klinikai vizsgálatok a betegeken, majd mindezt követi a forgalomba hozás. Ebben a folyamatban rengeteg buktató is van, leggyakrabban a gyógyszer hatékonysága és a mellékhatások okozhatnak problémát. Tehát ez nem egy gyors és praktikus megoldás az új vírus esetében.

Egy másik lehetőség a védőoltás előállítása, amelynek célja mesterségesen előidézett immunitás a vírus ellen. A védőoltás hatására az immunrendszer ellenanyagokat kezd termelni a vírus ellen még a fertőzés előtt, és ha a vírus a szervezetbe kerül, azt hatékonyan tudja semlegesíteni, mielőtt elszaporodna a szervezetben.

A védőoltások nagyon hatékonynak bizonyultak sok járványos betegség ellen, mert a nagyszámú beoltás „nyájimmunitást” okoz, és a járvány nem tud hatékonyan terjedni.

Ez a nyájimmunitás tulajdonképpen oltás nélkül is ki tud alakulni, viszont ahhoz az emberek nagy részének meg kell fertőződnie és át kell esnie a betegségen. Ez azonban a jelen esetben az enyhe tünetektől a kórházi beutalásig vagy, főleg az idősebbek és bizonyos krónikus betegek esetében, akár elhalálozásig is vezethet. Egy hatékony védőoltás esetében mindez nagymértékben elkerülhető lenne.

A probléma az, hogy a szakértők szerint egy ilyen oltás kifejlesztése a legjobb esetben is egy évig eltarthat. Ez jelen esetben, mikor a fertőzöttek száma még sok országban exponenciálisán növekedik, nagyon hosszú időnek tűnik.

Hosszú folyamat

Jelenleg több gyógyszergyártó vállalat is dolgozik a védőoltáson. Egy említésre méltó cég az élvonalban az amerikai Moderna Inc., amely az amerikai egészségügyi intézettel együttműködve márciusban kezdett el egy első fázisú klinikai vizsgálatot egy kísérleti védőoltással. Ebben a fázisban egészséges önkéntes jelentkezőkön tesztelik az oltást hat héten keresztül. A cél, hogy megállapítsák az oltás biztonságosságát, és hogy tud-e egy immunrendszer-reakciót kiváltani a szervezetben. Ha az oltás biztonságosnak bizonyul, a következő fázisban feltételezhetően egy nagyobb csoportban fogják ezt vizsgálni, amit majd egy vírus elleni klinikai vizsgálat követhet. A nagyszámú kutatások a kísérleti védőoltások terén reményt adnak arra vonatkozóan, hogy jövőre lehetséges lehet egy hatékony védőoltás kifejlesztése a koronavírus ellen.

„A harmadik megoldás az lehetne, ha egy forgalomban lévő és más célra kifejlesztett gyógyszert találunk, ami hatékony a koronavírus ellen.

Ebben ez esetben csak egy klinikai vizsgálatra van szükség, amely meghatározza a gyógyszer hatékonyságát a vírus ellen. A gyógyszer biztonsága és mellékhatásai általában már jól ismertek, és ez a folyamatot nagyon felgyorsíthatja. Tulajdonképpen ez a leggyorsabb megoldás a védőoltás kifejlesztése előtti gyógyszerészeti beavatkozásra. Itt elsősorban azokra a gyógyszerekre fordítanak figyelmet, amelyeknek a hatásmechanizmusa alapján elvárható, hogy az új vírus ellen is hatékonynak minősülhetnek, mint például az antivirális gyógyszerek” – magyarázta a kutató.

Kétélű fegyver

A szakember hozzátette, a gyógyszerek és a klinikai vizsgálatok listája hosszú, de említésre méltó például a Remdesivir, amit először az Ebola ellen fejlesztettek, de hatékonynak bizonyult a preklinikai vizsgálatokban a rokonvírusok (MERS es SARS) ellen is. A HIV elleni antivirális gyógyszereket is vizsgálják a koronavírus megfékezésére. Gyakran említett a malária ellenes gyógyszerként ismert klórokin is, amely a lupusz es rheumatoid atritisz autoimmun betegekre is hatásos.

Több vizsgálat folyik továbbá az immunrendszert moduláló gyógyszerek körében is. Ennek egyik oka, hogy érdekes módon az immunrendszer túlreagálása is okozhat problémát egyes betegeknél. Ez az úgynevezett citokin vihar, amely esetén az immunrendszer a fehér vérsejtek nagy tömegét bocsátja a vírus ellen a különböző szövetekben, ami a koronavírus esetében károsíthatja az egészséges sejteket a tüdőben. Ez tovább súlyosbíthatja a vírus által okozott károsodásokat. Említésre méltó, hogy egyes elméletek szerint a citokin vihar lehetett az egyik oka annak, hogy sok fiatal és egészséges ember meghalt a spanyolnátha világjárvány alatt. Ezért

bizonyos gyógyszerek, amelyek enyhítik az immunrendszer reakcióját, segíthetnek betegeken.

Érthető módon ez egy kétélű fegyver, és pontosan meg kell érteni, hogy ezek a gyógyszerek melyik betegen tudnak segíteni.

Lassítani a vírus terjedését

Végül létezik egy olyan megközelítés is, hogy a gyógyszerek helyett azokra a fehérjékre összpontosítsák a figyelmet, amelyekről ismert, hogy a vírussal kölcsönhatnak. Ebben az esetben a létező gyógyszerekből ki kell szűrni azokat, amelyek a sejtnek a vírus terjedéséhez fontos fehérjéit modulálják.

„Reméljük, hogy ezzel nagymértékben be tudunk avatkozni és lassítani tudjuk a vírus terjedését a gazdaszervezetben. Viszont mi lesz akkor, ha egyetlen forgalomban lévő gyógyszer sem hatékony a vírus ellen? Ezt nem tudjuk pontosan, de a korai eredmények optimizmusra adnak okot. Az is tény, hogy több ezer gyógyszer van forgalomban, és ezeknek a megfelelő kombinációja még ennél is több lehetőséget kínálhat” – emelte ki a szakember.

Zárásként arra is kitért: ha nem is lesz hamarosan egy hatékony „csodaszer”, egy, a betegség lefolyását és a tüneteket enyhítő gyógyszer is óriási segítséget nyújtana a rászorulóknak. De bármennyire is kísértő lehet, rövidítés itt nincs, a tudományos igényességgel folyó klinikai vizsgálatok eredményeit ki kell várni a gyógyszer forgalomba hozása előtt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 11., hétfő

Rontotta év végi inflációs előrejelzését a jegybank

A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.

Rontotta év végi inflációs előrejelzését a jegybank
2024. november 11., hétfő

Nőhet a jogosítvány nélkül közúti balesetet okozók büntetése

Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.

Nőhet a jogosítvány nélkül közúti balesetet okozók büntetése
2024. november 11., hétfő

Baleset Marosszentkirályon: az áldozat a járművében rekedt

A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.

Baleset Marosszentkirályon: az áldozat a járművében rekedt
2024. november 11., hétfő

Ditrónak és Szárhegynek is új alpolgármestere van

Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.

Ditrónak és Szárhegynek is új alpolgármestere van
2024. november 11., hétfő

Autópályával összekötni Marosvásárhelyt az ország északi részével

Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.

Autópályával összekötni Marosvásárhelyt az ország északi részével
2024. november 11., hétfő

Fejszével a kézben rángattak ki az autóból, majd ejtettek foglyul egy nőt

Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.

Fejszével a kézben rángattak ki az autóból, majd ejtettek foglyul egy nőt
2024. november 11., hétfő

Lezárják a forgalmat a Transzfogarasi úton

A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).

Lezárják a forgalmat a Transzfogarasi úton
Lezárják a forgalmat a Transzfogarasi úton
2024. november 11., hétfő

Lezárják a forgalmat a Transzfogarasi úton

2024. november 11., hétfő

Leaszfaltozták a Pálpatakára vezető utat, felújított iskolákat avattak

A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.

Leaszfaltozták a Pálpatakára vezető utat, felújított iskolákat avattak
2024. november 11., hétfő

Románia annyira felkészült a télre, hogy már 100 százalék fölött van a földgáztárolók töltöttségi szintje

Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.

Románia annyira felkészült a télre, hogy már 100 százalék fölött van a földgáztárolók töltöttségi szintje
2024. november 11., hétfő

Férfiak vagy nők halnak meg többen? Itt vannak a legfrissebb adatok

Idén szeptemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a népesség 4432 fővel csökkent, de a kiállított születési igazolványok száma 4,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

Férfiak vagy nők halnak meg többen? Itt vannak a legfrissebb adatok
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!