Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A vezető halálokok között szerepel az alkoholfüggőség, ennek ellenére a népesség széles körét érintik az alkoholproblémák. Az addikció kialakulásáról és a kijózanodás fele vezető útról, a felépülés lehetőségéről tartott előadást a budapesti Nagy Zsolt addiktológiai konzultáns Csíkszeredában.
2023. április 22., 16:222023. április 22., 16:22
Az alkoholfüggőségről, annak kialakulásáról, lefolyásáról és terápiájáról tartott eladást a budapesti Nagy Zsolt addiktológiai konzultáns az Erdélyi Múzeum-Egyesület (EME) Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztályának XXXI. Tudományos Ülésszakán, amelyet április 20–22. között tartottak Csíkszeredában. Erről az előadásról emeltünk ki néhány fontosabb részletet.
Az előadás címe: Az absztinenciától az addikcióig. Az alkoholbetegség kialakulása, lefolyása és terápiája. Az absztinencia azt jelenti, hogy az ember valamilyen kémiai szer használatától tudatosan tartózkodik, az addikció pedig azt, hogy valamitől képtelen tartózkodni, ami a hatalmába kerítette, leteperte – azaz egy adott ponton elvesztette a kontrollt a szer felett. Hogyan alakul ki az alkoholbetegség, és milyen terápiás módszerek vannak a tünetmentesség elérésére, és milyen lehetőségek vannak, hogy a felépülés felé indítsák az érintetteket – mindezekre próbált választ adni az előadás.
A szenvedélybetegségek terén több mint 15 éves tapasztalattal rendelkező szakember úgy fogalmazott, hogy az alkoholbetegség témája nem könnyű, de az a sajnálatos helyzet, hogy velünk van a mindennapokban. Magyarországi adatokat megosztva elmondta, az alkoholisták becsült száma hozzávetőleg 700-800 ezerre tehető. Közülük pedig nagyon kevés hányaduk, mindössze 15 ezer fordul a szociális, vagy egészségügyi ellátórendszerhez segítségért. Továbbá
„A társadalom furcsán viszonyul a tudatmódosító szerek használatához. Egyrészt a legális szerek használatát támogatja, sőt ösztönzi, mint például az alkoholfogyasztást, ugyanakkor van egy büntető, kirekesztő attitűdje az illegális drogokkal szemben” – mutatott rá Nagy Zsolt a kettősségre. Hozzátéve,
A közvélemény olyannyira támogató az alkoholfogyasztással szemben, hogy marketingfogásnak is használják. Például több esetben óriásplakátokon a férfiasságot, az erőt, a sikert valamilyen alkoholos itallal társítják. Ez a hozzáállás nehezíti a felépülésre vágyó alkoholfüggők küzdelmét.
– idézte fel az addiktológus. Hozzátette, társadalmunkban szinte minden élethelyzetben jelen van az alkohol. A céges bulitól kezdve a tejfakasztó buliig, a legénybúcsúig, a sütögetésig, a nyaralásig át van itatva alkohollal a társadalom.
„Paradox módon, az tűnik deviánsnak, aki józanságra törekszik. Ez komoly gátja minden felépülési folyamatnak, és visszatolják az érintettet a szerhasználat irányába, mert az a elfogadott viselkedés, hogy iszunk” – magyarázta. Ugyanakkor az alkoholista szó megbélyegző, aki megkapja ezt a címkét, azt kirekesztik. Ez az oka annak, hogy az alkoholbetegséget tagadják a függők.
Hatféleképpen használja az ember a szereket, sorolta Nagy Zsolt:
az első, hogy egyáltalán nem használunk szereket;
a második a kísérletező használat, azaz 10 alkalomnál kevesebbszer próbáltuk ki;
a harmadik a rekreációs használat, ez a legelterjedtebb, valamilyen társas helyzetben, mérsékelten, viszonylag ritkán fogyaszt az ember alkoholt. Eddig tart a problémamentes tartomány;
a negyediknél kezdődnek a gondok, amikor valaki szituációs használóvá kezd válni, ami azt jelenti, hogy az ember bizonyos megterhelő élethelyzetek, problémák kapcsán rátalál arra, hogy ezeket az alkohol jól enyhíti, vagy el is tünteti átmenetileg. Ezért bekerül az életvezetésébe az a módszer, hogyha nehéz helyzetbe kerül, akkor megbont egy sört, megiszik egy felest, és rögtön könnyebbnek érzi a problémákat elviselni;
az ötödik, hogy ez a szituációs szerhasználat intenzív szerhasználattá válhat. „Innen nehéz visszafordulni” – figyelmeztet a szakember. Ebben az esetben az ember hosszú időn át, viszonylag nagy mennyiségben és gyakran használ valamilyen szert;
hatodikként innen az ember eljuthat arra a pontra, hogy kényszeres használó, vagy függő lesz. „Ekkor a használat már nem önként, jókedvből, örömszerzési céllal történik, hanem azért, hogy az ember ne érezze magát rosszul. Az ügyfelek fogalmaztak úgy, hogy reggelente józanra itták magukat, ugyanis a hétköznapi működésükhöz szükség volt a szerhasználatra” – magyarázta. Hozzátette, a függőség egyik tünete a kontrollvesztés. A szer átveszi az önmaga adagolását, nem annyit fogyaszt az illető, nem úgy, ahogyan azt eltervezte, már nem uralja ezt a folyamatot. Ez a kockázatos alkoholfogyasztás.
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az alkoholbetegség kialakulásának első szakaszában a késztetés, a tűrőképesség és az eufória párhuzamosan együtt haladnak, ilyenkor az alkohol kedvező hatásai jól érvényesülnek. Azonban idővel az ivásra való késztetés, sóvárgás erősödik, az öröm, az eufória képessége pedig egyre csökken, akárcsak a tolerancia, amikor a máj már nem tudja feldolgozni a bevitt mérgeket, és kisebb mennyiségtől is súlyos ittas állapotba kerül a függő. Ettől a szakasztól elindulhat a betegség végstádiuma, a teljes testi, lelki leépülés felé.
A függőséget betegségként is lehet értelmezni, az egészségügyi kezeléssel az absztinencia, a szermentesség beállítását lehet elérni, de ezt követően a felépülés sokkal inkább egy kognitív viselkedés-terápiás tevékenység, inkább a pszichológia területére tartozik, mint a szomatikus orvoslásra. Tehát az egészségügyi ellátórendszer a kijózanodásban segíthet, hiszen az elvonási tünetekkel egymagában nem tudna megbirkózni a függő.
– sorolta. Hozzátette, számos intézmény és program létezik, amelyek segítséget nyújthatnak az alkoholproblémákkal küzdőknek, többek között a hasonló helyzetben lévő önsegítő csoportok is támogathatják a gyógyulni vágyót. Ilyenek például a magyarországi anonim alkoholisták hivatalos közössége, weboldalukon keresztül elérhetők. Bárki tagja lehet, aki tenni akar valamit alkoholproblémája ellen.
Az addiktológus szakember továbbá kiemelte, a felépülés élethosszig tartó munka, az önként fenntartott józan életmód.
– húzta alá.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!