Fotó: Gecse Noémi
Szükség esetén, a hideg téli éjszakákon – az állandó lakókon kívül – még több mint 20 személynek tudnának helyet biztosítani a csíkszeredai hajléktalanszállón. Sokszor azonban a alkoholfogyasztási tilalom miatt nem szívesen választják ezt a lehetőséget a város utcáin tengődő otthontalanok.
2017. november 29., 10:332017. november 29., 10:33
„Fel vagyunk készülve, hogy fogadni tudjuk azokat a hajléktalanokat is, akik az utcán tengetik az életüket. Aki ide betér, mindenkinek biztosítunk helyet” – mondta Antal Teréz, a csíkszeredai szociális központ referense.
A csattogó hidegekben az otthontalanok a hajléktalanszálló melegedőjében tölthetik el az időt, akár tévézhetnek is, alvásra pedig külön teremben biztosítanak számukra matracokat. A szálló szabályzata szerint azonban
így erősen ittas állapotú hajléktalanokat csak azután fogadnak be, miután kijózanították őket a kórházban.
– magyarázta a referens. Az alkoholfogyasztást tiltó szabály miatt választják sokan a hajléktalanok közül inkább azt, hogy a város utcáin csavarogjanak. Általában a vonatállomás és a távolsági buszállomás várójában melegednek, vagy elhagyott épületekben húzódnak meg.
Egy tömbházban működik
A Gyermek sétányon található szociális központ gyakorlatilag egy tömbházban működik. A hajléktalanszálló mellett itt kapott helyet a szegénykonyha is. A szállónak most 25 állandó lakója van, akik a szállásért és a napi meleg ebédért a szociális segélyük bizonyos százalékát kell kifizessék. Ennek a tömbháznak továbbá a második, harmadik és negyedik emeletén szociális lakások is találhatók, amelyeket hátrányos helyzetű családok bérelhetnek ki az önkormányzattól. Mint Antal Teréztől megtudtuk, ezekben jelenleg 31 szegény család él.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
szóljon hozzá!