Fotó: Bíró Blanka
A román államigazgatásra jellemző bürokrácia és fejetlenség akadályozza Sepsiszentgyörgy legfontosabb műemlékének, a Vártemplomnak a felújítását – mondta Antal Árpád polgármester, aki csütörtökön Hegedüs Csilla műemlékvédelmi szakértővel, az RMDSZ EP-képviselő jelöltjével a helyszínen tartott sajtótájékoztatót.
2019. május 16., 17:192019. május 16., 17:19
2019. május 16., 17:512019. május 16., 17:51
A polgármester az előzményeket ismertetve kifejtette, a tulajdonos református egyház pályázott a Vártemplom felújítására, a gyulafehérvári Központi Fejlesztési Ügynökség pedig magas pontszámmal fogadta el a projektet. Bukarestben azonban felülbírálták a gyulafehérvári döntést, arra hivatkozva, hogy a harangozói lakást nem lehet uniós pénzből felújítani. Mivel a lakás az épületegyüttes része, azt nem lehet kihagyni a felújításból, ám ennek a költségeit az egyház önrészként átvállalta volna. Ennek ellenére a pályázatot visszautasították, az egyház pedig a bírósághoz fordult, és alapfokon nyert.
„Ez abszurd, hiszen az EU-s pályázatokat 2020-ig el kell bírálni. Ezzel azt üzenik, hogy akkor adunk igazat, amikor már semmit sem kezdhettek az igazatokkal” – szögezte le Antal Árpád. Hozzátette, azzal próbálkoznak, hogy hozzák előre a tárgyalás időpontját, de ha ez nem sikerül, magyar állami támogatással és önkormányzati pénzekkel végzik el a műemlék felújítását.
A polgármester arra is kitért, hogy
Szerinte az erre célra szánt pénzt aszerint kellene elosztani, hogy egy régióban hány műemlék van, és milyen állapotban. Az RMDSZ már korábban javasolta, hogy csoportosítsák át az uniós összegeket, hiszen az önkormányzatok már az előző ciklusban mind elköltötték a rendelkezésükre álló pénzt, míg a minisztériumok által menedzselt programokra nem tudták lehívni a támogatásokat. Hegedüs Csilla hozzáfűzte, kétmilliárd eurót csoportosíthatnának át az önkormányzatoknak, ha ezt egyformán elosztják a megyék között, 50 millió euró jutna mindegyiknek, amiből rengeteg műemléket, utat lehetne felújítani, csatornarendszert kiépíteni. Rámutatott, eddig 168 millió euró uniós pénzt fordítottak erdélyi magyar műemlékek felújítására, a román állam soha nem költött ennyit erre a célra.
Fotó: Bíró Blanka
A műemlékek nagy része Erdélyben van, a Kárpátokon kívüli területeken nem használták el ezeket a pénzeket, közben hatalmas a bürokrácia, a félremagyarázás – részletezte a politikus. Hegedüs Csilla elmondta, a református egyház még alapító okiratot kell mellékeljen a pályázataihoz, holott sokkal jobb gazdája az épített örökségnek, mint az állam, a többségi önkormányzatok, hiszen számukra ez „nem rom és fal, hanem ezer éves ittlétünk kézzel fogható eredménye”. Hegedüs Csilla szerint az a feladat, hogy leültessék a román kormány tagjait az Európai Bizottság képviselőivel, egyezzenek meg, hogy Románia a pályázatok során ne tegyen még több tucat újabb kritériumot az EB kritériumai mellé, megnehezítve a folyamatot.
Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.
Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.
A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.
Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.
Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.
Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.
Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.
Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.
3 hozzászólás