Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Tavaly országos szinten a 112-es segélyhívószámot tárcsázók 60 százaléka valóban segítségre szorult, de még mindig vannak olyan megyék, ahol a hívások több mint fele nem a segélykérésről szól – ebben a székelyföldi megyék listavezetők. Jó tudni, hogy a hallássérült személyek üzenetben kommunikálhatnak a sürgősségi szolgálatot biztosító ügyeletesekkel.
2022. február 21., 08:562022. február 21., 08:56
2022. február 21., 09:582022. február 21., 09:58
A közelmúltban volt a 112-es egységes segélyhívó szám napja, amikor részletes közleményben tájékoztatták a közvéleményt arról, hogy az elmúlt évben hány hívást fogadtak az 112-es számon, és mennyi szólt valós problémáról. A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) tájékoztatása szerint 2021-ben összesen 10 millió 337 ezer 426 hívás érkezett be az 112-es hívószámra, ez közel 103 ezerrel több, mint az előző évben.
A legfegyelmezettebb betelefonálók Kolozs megyében vannak, hiszen 70 százalékuk komoly problémával hívta a sürgősségi számot. Kolozs megye után Temes megye és Bukarest követezik, itt is több volt a fontos bejelentés, mint a „csínytevés” vagy „információgyűjtés”.
Azoknak a megyéknek az összesített adatait is közzétették, ahol több volt a nem sürgős bejelentés, mint a vészhelyzeti hívás, ezt
Ezekben a megyékben többen voltak, akik csak különböző információkat akartak kérni az ügyeletestől, beszélgetni akartak, véletlenül tárcsázták az 112-t, de olyanok is voltak, akik trágár szavakkal illették a vonal túlsó felén levőket.
A törvény értelmében azok, akik indokolatlanul telefonálnak az 112-es hívószámra és fenntartják az ügyeleteseket, megakadályozva, hogy azok a valóban sürgős esetekkel foglalkozzanak 1000–2000 lej közötti pénzbírságra számíthatnak. Cătălin Chirca, a STS sajtószóvivője a sajtónak azt is elmondta, hogy tavaly a sürgős hívások 51 százalékát a mentőszolgálathoz továbbították, 22 százalékát a rendőrséghez, 19 százalékát a rohammentő-szolgálathoz, 5 százalékát a csendőrséghez, míg a maradékot a hegyimentőkhöz és más egységekhez. Tavaly csaknem 1 millió, koronavírussal kapcsolatos hívás érkezett be az 112-es telefonszámra,
A nemzetközi világnap alkalmával a STS emlékezteti a lakosságot, hogy a hallássérültek számára létrehozták az 113-as sürgősségi telefonvonalat. Ezen a számon üzenetben lehet kommunikálni. Ahhoz azonban, hogy az ügyeletesek felismerjék, hogy a betelefonáló hallássérült, előzőleg be kell vezetni a telefonszámát az országos nyilvántartásba. Ezt minden érintett vagy annak hozzátartozója megteheti ezen az oldalon. Jelenleg 2500 telefonszámot tartanak nyilván. Ez azt jelenti, hogy ha azokról a számokról érkezik üzenet a 113-as, de akár hívás a 112-es számra, az ügyeletes látni fogja, hogy üzenetben kell kommunikálnia az betelefonálóval, és így jár el.
A romániai webáruházak az idei fekete pénteken a tavalyinál 5 százalékkal több rendelést regisztráltak, és az árleszállítások időszakában elkönyvelt bevételük 18 százalékkal haladta meg a múlt évit.
Életét vesztette egy nő, miután fának ütközött egy gépjármű, majd a patakba zuhant szerda délelőtt, Libánfalva közelében – tájékoztat a Maros megyei Rendőr-főkapitányság.
A hideg beállta óta először volt szükség hóeltakarítási munkálatokra a Bucsin-tetőn és Hargitafürdőn, miután a térségben kedden este havazni kezdett.
Medvetámadás történt Kovásznán kedden éjjel, a településre bejáró nagyvad egy megtermett juhot ölt meg. Egyre több a panasz, szüksége lenne a városnak kilövési engedélyre.
Azoknak a zenészeknek a tiszteletére állítanak kopjafákat, akiknek munkássága meghatározó és zenéiket, muzsikáikat máig a világ számos részén ismerik.
Egy juhait terelő fiatal nőre támadt egy medve szerdán délelőtt Abásfalván, információink szerint az áldozat nincs életveszélyben. A nyájat őrző kutyák védték meg az áldozatot.
Beköszöntött a tartósan hideg időszak, de az aszfalt száraz, a havazás még várat magára – ilyen esetben is le kell cserélni a nyári gumiabroncsokat? Egyáltalán miben különbözik a téli és a nyári gumi? Videónkból kiderül.
Ebben a hűvös időben képzeld el, milyen lenne egy melegebb éghajlaton, a tenger hullámai mellett koktélt szürcsölgetni. A Rádió GaGával még ez sem lehetetlen! Küldj el bárkit „melegebb éghajlatra”, de csak azt a személyt, aki téged is magával vinne.
Bemutatják Kelemen Csongor Életem '56 árnyékában című memoárját Csíkszeredában. A kötet szerzője megjárta a szekuritáté vallatószobáit, a börtönöket, kényszermunkatáborokat, utána is üldözték, megbélyegezték.
szóljon hozzá!