Fotó: Bíró Blanka
Az európai parlamenti választások kampánya etnikai mozgósítási verseny volt, ebben a magyarok nem maradtak alul, működött a magyar közösség egészséges önvédelmi reflexe – értékelte a vasárnapi választásokat Antal Árpád.
2019. május 27., 19:212019. május 27., 19:21
A sepsiszentgyörgyi RMDSZ elnöke rámutatott, a románoknak könnyebb, hiszen tizenöt párt közül választhatnak, s noha az erdélyi magyar társadalom is hasonlóan rétegzett, a sokféle elvárást az RMDSZ nem minden esetben tudja maradéktalanul teljesíteni. A következő másfél évben minden korrekciót meg kell ejteni, minden településen meg kell vizsgálni mi a teendő, egyeztetéseket kell kezdeményezni a Magyar Polgári Párttal (MPP) és az Erdélyi Magyar Néppárttal (EMNP), hogy ne ilyen hangulatban vágjanak neki a parlamenti választásoknak – szögezte le Antal Árpád.
Újságírói kérdésre kifejtette, meg kell keresni a kérdésekre a választ, mivel magyarázható, hogy az EMNP még a kampány utolsó hetében is az RMDSZ ellen kommunikált, meg kell vizsgálni, milyen fenntartásaik vannak az RMDSZ-szel szemben azoknak a magyaroknak, akik az USR-PLUS Szövetségre szavaztak, elemezni kell, hogy a fiatalok egy része miért nem ment el szavazni. Az érdek az, hogy a magyar pártokkal közös megoldásokat találjanak – szögezte le Antal Árpád. Rámutatott, Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi választásokon 7,6 százalékkal volt magasabb a részvétel a korábbi parlamenti, és 16 százalékkal az önkormányzati választásoknál. Viszont az is kiderült, hogy
Antal Árpád megismételte, amit már kampányban is megfogalmazott, hogy Romániában a látható és láthatatlan erők „boszorkánykonyháján” a román nemzetállam építése a cél, ám a vasárnapi választásokon az erdélyi magyarság azt üzente, „immunrendszere erős, meg tudja védeni magát, ne tervezzen senki úgy, hogy nem veszi figyelembe az 1,3 millió magyart, akik jogait biztosítani kell”.
Visszajelzések tanulságokkal
Az EP-választásokat megelőző kampányban kapták az eddigi legtöbb visszajelzést a különböző fórumokon, pozitívat és kevésbé pozitívat, ebben a technológia is segített, és
– mondta Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki szervezetének elnöke. Hangsúlyozta, jól döntöttek, amikor nem politikai kampányt folytattak, hanem az emberek ügyeivel foglalkoztak, konzultációs találkozókat, gazdafórumokat szerveztek, ezekre olyanok is elmentek, akik korábban nem szavaztak az RMDSZ-re. A konzultációkat folytatják – szögezte le Tamás Sándor.
Rámutatott, a következő napokban elemzik a választásokat, a számok azt mutatják, hogy 13 közigazgatási egység az országos átlag felett teljesített, a kullogók Bölön, Gelence, Barót, Nagyborosnyó és Ozsdola. Míg három településen a román szavazók távolmaradásával is magyarázható az alacsony részvétel, Baróton, ahol az RMDSZ-es a polgármester, és Gelencén, ahol MPP-s, „nincs mentség, csapnivaló eredmények születtek” – mondta a politikus.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
1 hozzászólás