Marosvásárhely egyetlen mezőgazdasági szakközépiskolájában is vannak más szakirányú képzések
Fotó: Haáz Vince
A szenátus pár napja szavazta meg, hogy ezentúl a mezőgazdasági szakirányú középiskolák a tanügyminisztériumon kívül a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium alárendeltségébe is tartoznak. Még nem lehet tudni, hogy ez egész pontosan mit jelent, de Maros megye főtanfelügyelő-helyettese reméli, hogy két helyről kapnak finanszírozást ezek az iskolák.
2017. december 07., 21:332017. december 07., 21:33
Mint ismeretes, minimális beruházással tengődik a hazai szakoktatás, a minőségi, korszerű tanításhoz több pénzre lenne szükség, ugyanakkor szakemberhiánnyal küszködik a társadalom.
„Míg 1990 előtt az országban mintegy 200 mezőgazdasági iskola létezett, ma alig húsz. Ezek is úgy maradhattak fenn, hogy elindítottak más szakokat is, mert sajnos az él a köztudatban, hogy a kapáláshoz nincs szükség oklevélre.
– fogalmazott lapunknak Illés Ildikó főtanfelügyelő-helyettes.
Bár a Maros Megyei Tanfelügyelőség még nem kapott hivatalos átiratot a döntés részleteiről, Illés Ildikó reméli, ez azt jelenti, hogy két minisztériumtól kap majd finanszírozást az iskola, nem pedig azt, hogy egymásra hárítják a támogatás felelősségét. A tanfelügyelőség egy videokonferencián keresztül értesült a szenátus döntéséről, amelyet Petru Andea, az oktatásügyi minisztérium államtitkára közvetített az ország tanfelügyelőségeinek.
– idézte az államtitkárt a Marosvásárhelyi Rádió román szerkesztősége. Ioan Macarie, a megye főtanfelügyelője a rádiónak azt nyilatkozta, üdvözli a szenátus döntését, és mint fogalmazott, jó lenne, ha a többi minisztérium is átvenné a többi szakirányú iskolát, mert a szakképzés az iskolákban történik. Példaként hozta fel az egészségügyi posztliceális képzést, ahol a diákok a kórházakban végzik a gyakorlatukat, és ez sem díjmentes.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!