Fotó: Borbély Fanni
A magyar kultúra új struktúráiról, a különböző kulturális és művészeti programokról, de az öncsalás ingoványos talajáról is szó esett pénteken Tusványoson. A Bánffy Miklós-társalgóban zajló beszélgetésen karcos vélemény is elhangzott a magyar művészeti élet jelenéről, a művészek helyzetéről.
2024. július 26., 21:032024. július 26., 21:03
Kósa András László, a bukaresti Liszt Intézet igazgatója, a beszélgetés moderátora első körben arra kérte Hankó Balázst, a Kulturális és Innovációs Minisztérium miniszterét, hogy a magyar kultúra új struktúráiról beszéljen.
„A világ legjobb dolga magyarnak lenni. Legyünk büszkék arra, hogy magyarok vagyunk. És magyarnak lenni egyben kiváltság, és ha kiváltság, akkor az küldetés” – kezdte beszédét Hankó Balázs. A miniszter kiemelte, nemhiába vagyunk itt Európa szívében, a Kárpát-medencében, mert küldetésünk van. „Ezt a küldetést úgy tudjuk kiteljesíteni, ha letesszük a két lábunkat szilárdan a talajra, és így szilárdan állva őrizzük a kultúránkat, őrizzük azt, ami magyarrá tesz minket, és adjuk át a nemzedékeknek. Ez a kulturális identitásőrzés, identitásátadás az, ami a kultúránknak a legjava kell, hogy legyen.”
Fotó: Borbély Fanni
Mint fogalmazott: a kultúra a kovász. Az a folyton élő kovász, amely az újabb és újabb nemzedékeket érleli hozzá a nemzettesthez, amely együvé tesz bennünket. „És
De ott vannak a kulturális kincseink, mint a amilyen a táncház, a klasszikus zenei élet kiválóságai, a közgyűjtemények – emelt ki néhányat. „Igenis a magyar kultúra virágzik. Ennek a virágnak az illatát kell tudnunk, nemcsak a fiataljainknak, nemcsak minden magyarnak, hanem a nemzetközi erőtérben is megmutatnunk.”
Karácsonyi Zsolt, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke szerint az a fontos az elkövetkező években, évtizedekben – amit az erdélyi magyarság tulajdonképpen ismer –, hogy mi nemzet vagyunk, tehát a több mint egymilliós magyarság nemzetként is tud működni, ezt kell valóban strukturális szinten is megerősíteni.
Léteznek különböző jól működő struktúrák, akár a színházi, akár a képzőművészeti, akár az irodalmi vagy közművelődési szinten, amelyeket tovább lehet fejleszteni. Kiemelte, sokan elmondják, nagyon jó az, hogy Kolozsvár, Vásárhely, Szentgyörgy, Várad és más helyszínek milyen fontos központok kívánnak lenni, de
hogy valóban egy szerves egészként tudjon működni az, amit erdélyi magyar kultúrának hívunk.
Fotó: Borbély Fanni
„Ezeket a struktúrákat kell elsősorban fejleszteni, ami persze nem egyszerű, hiszen jól tudjuk, hogy Romániában a kulturális finanszírozás szempontjából vannak gondok, hiányosságok. Egy példát mondok: Erdélyben nincs se egy román, se egy magyar irodalmi múzeum a jelen pillanatig (…) Tehát ez is egy jelzésértékű tény, valahogy az állam ezeket a struktúrákat nem igazán tartja fontosnak Erdély szintjén.”
Selmeczi György zeneszerző, a Kolozsvári Magyar Opera megbízott művészeti vezetője úgy fogalmazott, egyfajta általános fogalmi zavart vél felfedezni a kultúra meghatározásának a tekintetében, hiszen nagyon sokféle módon használjuk ezt a szót, és igazából nem mindig tudjuk, hogy mit értünk tulajdonképpen alatta.
Hangsúlyozta, az előtte szólókkal közös a kiindulópontja:
Bámulatra méltó az az infrastrukturális fejlődés, ami az utóbbi 10–15 évben lezajlott. Minden tulajdonképpen afelé mutat, hogy kulturális vagy művészeti, társadalmi, művészetszociológiai értelemben egy kiváltságos korban élünk.
Fotó: Borbély Fanni
„A mérleg másik serpenyőjében nyilvánvalóan látnunk kell, hogy ebben a kultúra, és elsősorban a művészetek terepe az, ahol a magyar társadalom végletes megosztottsága exponenciálisan jelenik meg. A művészetek terepe az, ahol ez a hallatlanul sajnálatos szembenállás, ami jellemzi a magyar társadalom különböző rétegeit, hatványozottan jelenik meg. Sokkal erőteljesebben és sokkal látványosabban, mint a hétköznapi életben. Ez nagyon erősen rányomja a bélyegét, egy folyamatos harcálláspont jellemzi a magyar művészt, és újra és újra öndefinícióba kényszerül, újra és újra próbálja meghatározni önmagát és a szerepét a társadalomban.”
Mint fogalmazott, éppen a tág keblű és sikeres kultúrpolitika az, amely tág teret biztosított egyfajta értékrelativizmusnak:
az értékválasztás bizonytalanságai miatt, és vélhetően a magyar művésztársadalom és a politikum közötti kommunikáció elégtelen volta miatt. „Ez egy olyan helyzetet szült mára, amiben tulajdonképpen az önjelöltség, a közéleti erőszakosság rátelepedett a magyar művészeti életre, és ez nem csak morálisan vet fel nagyon sok kérdést, hanem egész egyszerűen elmehetünk egészen odáig, hogy gazdaságilag is nagyon jelentékeny.”
Arra a rendkívüli magas összegre, amit a kormányzat kultúrára és művészetekre szán, az igényt tartók száma megsokszorozódott – fogalmazott Selmeczi. Úgy véli, éppen a fogalmi tisztázatlanság és zűrzavar miatt a dilettáns és félamatőr művészek száma látványosan megszaporodott, „tartja a markát és hihetetlen erőszakosan lép fel a politikummal szemben is. A politikum pedig, amelyik kulturálisan nem áll elég biztosan a lábán, megadja magát. Gyengének bizonyul ezzel az irtózatos támadássorozattal szemben. És ez az erőforrások rettenetes szétforgácsolódásához vezet mindenekelőtt, és az látszik, hogy művészeten kívüli szempontrendszerek lépnek be a játékba.” Szerinte
„Meddig toljuk le a gatyánkat? – ez a következő évek egyik legfontosabb művészetpolitikai kérdése. Meddig megyünk el az engedményekben? Meddig hagyjuk, hogy a legnemtelenebb és dilettánsosabb jelenségek terheljék a magyar művészeti életet? Igazából ez az, ami kétosztatúvá teszi a magyar művészeti szcéna közérzetét. Ugye ez állandóan új és új aggodalmakat szül, és bizony azt érzékelik a pályatársaim számára, és természetesen a társművészetekben is, hogy nincs valódi művészi, esztétikai szempont.”
Selmeczi György beszédére reagálva Hankó Balázs nyomatékosította, vonzóvá, vonzásképessé kell tenni a kultúránkat. És ezt a versenyképes, identitásőrző, közösségépítő hármas együttállása teszi lehetővé. Ez pedig egy határozott építkezést jelent. Azt, hogy a fiataljaink tudatosan ismerkednek meg a kultúrával azáltal, hogy lehetőségeket biztosítanak számukra.
Fotó: Borbély Fanni
„Ha kultúrafogyasztóból kultúrahordozók lesznek, akkor azok a szempontok, amiket említettem, megjelennek a kultúraválasztásban, megjelennek abban, hogy akár a fiatalok, akár a régebb óta fiatalok a kultúrában mit, miért és hogyan részesítenek előnyben. Nekünk az a feladatunk, hogy ezt a kultúrahordozást próbáljuk megerősíteni a Kárpáthazában.”
Hozzátette, nem gatyaletolásnak gondolja, hanem annak a megtalálásának, hogy a vonzásképességet az egyes kulturális, művészeti ágazatokban hogyan tudják megvalósítani. Úgy véli,
Ezek mind nagyszerűek és ezek a programok is teljesen rendben vannak, mégis úgy érzi, hogy egyfajta pótcselekvés ezeknek a sora, ahelyett, hogy egyszerűen létrehoznák azt az alaphelyzetet, ami ezt élteti és felneveli a (koncert)közönséget – vetette fel Selmeczi György.
Fotó: Borbély Fanni
„Mindenütt van egyfajta öncsalás, ilyen öncsalási mechanizmusok működnek rendre a kultúra terepén, most már jó néhány éve, és én ezt fájlalom, hogy nem látjuk át az egészet. Hanem azt gondoljuk, hogy a kultúra valami szép, színes szőttes, amivel leterítjük a társadalmat, és akkor ebből nagyszerű dolog sül ki, de igazából lényegi mozzanatok nem kerülnek orvoslásra” – tette hozzá Selmeczi.
„Azért azt ne felejtsük el, hogy bennünk van a létra, és azt sem – mielőtt végítéletet hirdetünk –, hogy a végítélet-hirdetőknek is van felelőssége a rendszerben” – mondta Hankó Balázs.
Karácsonyi Zsolt szerint nemcsak az értékek fontosak, hanem a gyakorlat is. Tehát az, hogy miként tudjuk átadni a hagyományokat a következő generációnak. „A mai időben és az elmúlt két-három évtizedben, ami történt, arra oda kell figyelnünk, hogy ne az egyre inkább digitális életmódunk határozza meg a kultúrát, hanem továbbra is a kultúra legyen az, ami meghatározza az életmódot. Erre is oda kell figyelni, hogy ne kerüljünk az öncsalásnak az ingoványos talajára.”
Hankó Balázs ezen a ponton arra kérte beszélgetőtársait, mielőtt továbbmennek a téma boncolgatásában, nézzenek szét, mi történik Európában az értékválasztás területén, és ennek tükrében hogyan látják a magyar kultúrát és a szerepét.
Fotó: Borbély Fanni
„Vannak még bástyái nyugaton is a kultúrának, de a kultúrával való foglalatoskodás napi szinten már nem annyira fontos, mint nekünk itt, a Kárpát-medencében” – mutatott rá Karácsonyi Zsolt. Mint mondta, szerencsére olyan helyzetben vagyunk, hogy a kultúra önmagában is meg tudja védeni önmagát, tehát képes arra, hogy újratermelje folyamatosan önmagát, és a különböző programok nagyon fontosak.
– reagált a miniszter. „Nekünk az a feladatunk, hogy valós, vonzó, minőségi kultúrát biztosítsunk, és azt érjük el, hogy legyen minél többeknek ereje, értékválasztása, minőségválasztása, hogy emellett tudjon dönteni.”
Az átlagosnál magasabb hőmérsékletre lehet számítani szeptember folyamán – közölte kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat az augusztus 26-tól szeptember 23-ig tartó időszakra vonatkozó előrejelzésében.
Lassan, de biztosan növekszik a tömeges leépítések során állástalanná váltak száma Hargita megyében: a székelyudvarhelyi bútoriparból mindeddig száz alkalmazottat bocsátottak el, Maroshévízen pedig több mint ötvenet a textiliparból.
2024. október elsejétől a jelenlegi 2000 lejről 3000 lejre nő az adóköteles nyugdíjak alsó értéke – jelentette be hétfőn este Simona Bucura-Oprescu munkaügyi miniszter.
Mint ahogy múlt heti cikkünkben megírtuk, a Rádió GaGa guruló stúdiója a nyár utolsó nagy székelyföldi zenei fesztiválján, a Sepsi Tabakó Festivalon is jelen lesz.
Rovarirtást végeznek Csíkszereda teljes közterületén kedden, az esti órákban. A helyszíneket lehetőleg el kell kerülni egy kis időre – olvasható Bors Béla alpolgármester bejegyzésében.
Évről évre igyekeznek úgy megszervezni a Siculus zenei fesztivált és tehetségkutatót, hogy minden látogató megtalálja a saját ízlésének való programot. Idén hét zenekar mérettette meg magát, a fődíjat a DayByDay nyerte. Hangulatvideón mutatjuk.
Két, délutáni „látogatást” követően hétfőn este ismét Gyergyószárhegyen járt egy medve – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
Noha számos utca modernizálása befejeződött, néhány esetben csak jövő évben készülnek el az újraaszfaltozott részekkel. A nyár végének közeledtével megnéztük, hogyan haladnak Székelyudvarhelyen az utcák felújításával.
Ahogy leszáll az este, gyakran terjeng tikkasztó füst a sepsiszentgyörgyi Őrkő felől – az ott lakók abroncsot és egyéb anyagokat égetnek. A környékbeliek feljelentést tesznek, a környezetőrség helyszínel, és arra kéri az érintetteket, hogy ne tegyék ezt.
Lélekemelő megemlékezésnek lehettek részesei mindazok, akik augusztus 26-án fontosnak tartották, hogy kilátogassanak az úzvölgyi haditemetőbe.
szóljon hozzá!