Megmérettetésen. Gyökeres változásra van szükség a román nyelv oktatásában, hogy jobb eredmények születhessenek a vizsgákon. Archív
Fotó: Veres Nándor
Nem kedveli a térségünkben élő magyar ajkú tanulók többsége a román nyelvet, ennek fő okai pedig, hogy nagyrészt csak a tanórákon van lehetőségük gyakorolni azt, túl sok az elvárás az iskolában és a vizsgákon, továbbá nincs sikerélményük abban, ahogy tanítják nekik a román nyelvet. A felelős döntéshozóknak hozzá kell járulniuk ahhoz, hogy hogy előrelépés történjen a román nyelv oktatása terén.
2018. július 16., 10:432018. július 16., 10:43
2018. július 16., 19:062018. július 16., 19:06
Hargita Megye Tanácsa, Tanfelügyelősége, a Hargita Megyéért Egyesület, valamint a Nevelési Tanácsadó és Erőforrás Központ 2017 októbere és decembere között a román nyelv ismeretének állapotáról, illetve megtaníthatóságának, megtanulhatóságának lehetőségeiről végzett kérdőíves kutatást Hargita megye iskoláiban.
A jelentést és az eredményeket sajtótájékoztatón ismertette pénteken Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Ferencz-Salamon Alpár megyei tanácsos, az oktatási szakbizottság elnöke, valamint Bartolf Hedwig tanfelügyelő, aki a kutatást is koordinálta. A több mint hatvan oldalas tanulmányból kiemelték a fontosabb felvetéseket, kérdéseket, és az azokra adott válaszokat. A téma most különösen aktuális hiszen,
A tanulókra vonatkozó első kérdésben azt vizsgálták, hogy azok mit tartanak erősségüknek a román nyelv ismeretüket tekintve. A válaszadók 43 százaléka az írást jelölte be a megadott válaszlehetőségek közül, a folytonos beszédet csupán 17 százalékuk választotta.
Továbbá voltak, akik csak azt szeretnék megtanulni a nyelvből, amit a vizsgákon kérnek.
Azt is sokan bejelölték, hogy egyszerre túl sokat akarnak megtanítani nekik az iskolai tananyagban. Miért szükséges jól tudni románul beszélni? – erre a kérdésre a nagy többség két válaszlehetőséget adott meg: az egyik, hogy ahány nyelvet ismersz, annyi ember vagy, a másik pedig, hogy illik tudni, mert ez Románia hivatalos nyelve. Azt illetően, hogy mit tehetnek azért, hogy jól megtanulják a nyelvet a legtöbb tanuló azt választotta, hogy törekszik az iskolában figyelni, dolgozni. Emellett, hogy igyekszenek keresni a lehetőséget románul megszólalni.
A szülőket arról kérdezték, hogy a gyerekeik a magyar a román vagy az angol nyelvet szeretik-e jobban. A magyar után az angolra voksoltak a legtöbben.
A szülők szerint főképp azért hasznos egy térségükben élő magyar ajkú gyerekeknek megtanulni a román nyelvet, hogy az meg tudja értetni magát minden helyzetben, illetve, hogy szabadon ki tudja fejezni magát – derült ki a nekik szerkesztett utolsó kérdésből.
A román nyelv és irodalom pedagógusoknak feltett kérdésekből kiderült, hogy
Érdekesség, hogy a tanárok szerint is főképp két tényező akadályozza a tanulókat a nyelv elsajátításában: az egyik, hogy nincs lehetőségük az élő nyelvet gyakorolni, a másik pedig a leadandó tananyag hatalmas mennyisége. Arra a kérdésre, hogy mit tehetnek annak érdekében, hogy javuljon a tanítványaik román nyelvtudása, nagy többségében úgy vélték,
A kutatás fontosabb következtetései a következők:
A tanulók nem kedvelik a román nyelvet. Ennek okai: csak a tanórákon van lehetőségük gyakorolni azt, túl sok az elvárás az iskolában, vizsgákon egyaránt, a nyelvtanulásban nincs sikerélményük, ahogy tanítják a románt az nem érdekes. stb. A válaszadók szerint
Sem a tanulók, sem szüleik, sem a román tanárok nem okolják pusztán a diákokat a szerény eredményeikért román nyelvismeretből. Mindenki számos akadályát látja a román nyelv megtanulásának.
A tanulók és a szüleik szerint is nem csak nekik, az állami intézményeknek, felelős szerveknek is hozzá kell járulniuk a román nyelvismereti probléma mérsékletéhez.
A tanulmány javaslatokat is megfogalmaz a döntéshozóknak a probléma orvoslására: az egyik ilyen, hogy
Szervezzenek román nyelvtáborokat elemista és gimnazista tanulók részére azok vakációi alkalmával. Szervezzenek egy hetes román nyelvű csereprogramokat vakációk folyamán, melyek szereplői térségünkben élő elemista, gimnazista, és középiskolás magyar ajkú gyerekek és román vidéken élő román gyerekek. Tegyék elérhetővé, hogy a tanulók költségtérítés nélkül játékosan tanulják az élő nyelvet.
– húzta alá Borboly Csaba megyei tanácselnök, aki nyomatékosította, felkéri a döntéshozókat, hogy vegyék figyelembe a sajátos székelyföldi helyzetet. Bartolf Hedvig tanfelügyelő szerint a felmérés bevezetőjében megfogalmazott hipotézisek beigazolódtak. Azt is kiemelte,
Ferencz-Salamon Alpár megyei tanácsos, az oktatási szakbizottság elnöke jelezte, bár a megyei tanácsnak nincs közvetlen hatásköre a közoktatással kapcsolatban, mégis foglalkoznak a témával, hisz fontos és sokakat érintő témakör a megye lakóinak.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.
Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.
2 hozzászólás